Фінансові правовідносини – це відносини, що виникають у сфері фінансової діяльності держави та регулюються фінансово-правовими нормами.
Фінансове право 1. Загальна характеристика фінансового права. 2. Бюджетна система України. 3. Система оподаткування. Види податків і зборів. Фінанси – це система економічних відносин, за допомогою яких відбувається нагромадження та розподіл державних коштів. Відмінність між грошима та фінансами полягає в тому, що гроші є загальним еквівалентом, за допомогою якого вимірюються затрати праці виробника, а фінанси – економічний інструмент розподілу і перерозподілу національного доходу, знаряддя контролю за фондами грошових ресурсів. Сукупність цільових фондів грошових ресурсів держави, необхідних для її функціонування, називається фінансовими ресурсами. Діяльність держави, спрямована на збирання та розподіл фінансових ресурсів з метою виконання своїх функцій, називається фінансовою політикою. Управління державними фінансами Україні здійснюють: - Верховна рада України, - Президент України, - Кабінет Міністрів України, - Верховна Рада та Рада Міністрів АРК, - Органи місцевого самоврядування. Фінансову систему України складають: - банківська, - бюджетна, - грошово-кредитна, - пенсійна, - страхова, - митна, - інвестиційна системи. Фінансове право – сукупність правових норм, які регулюють відносини в галузі фінансової діяльності. Тобто відносини, пов‘язані зі збором, розподілом, та використанням органами державної влади та місцевого самоврядування грошових коштів із метою забезпечення функціонування держави. Предмет фінансового права України – це відносини, що виникають при формуванні, розподілі та використанні коштів національного доходу країни, з метою забезпечення функціонування держави. Фінансові правовідносини – це відносини, що виникають у сфері фінансової діяльності держави та регулюються фінансово-правовими нормами. Суб‘єктами фінансових правовідносин є юридичні особи та громадяни. Вони виникають між: - органами державної влади і місцевого самоврядування, - Національним банком України, - Підприємствами, установами, організаціями, - Населенням тощо. Об‘єктами фінансовихправовідносин є фонди грошових ресурсів. Основними джерелами фінансового права є Конституція України, Бюджетний кодекс України (2001р.), закони ВР, укази Президента України, постанови КМ, інструкції і накази міністерств, акти Нацбанку тощо.
Бюджетна система України – сукупність державного бюджету та місцевих бюджетів. Місцеві бюджети – це бюджет АРК, обласні, районні, бюджети, бюджети районів у містах та бюджети місцевого самоврядування. Бюджет складається із доходів та видатків. Доходи бюджету – усі податкові та неподаткові, інші надходження. Класифікація доходів бюджету: 1) податкові надходження (податки, збори, обов‘язкові платежі), 2) неподаткові надходження (доходи від власності та підприємницької діяльності, адміністративні збори та платежі, доходи від некомерційного та побічного продажу, надходження від штрафів та фінансових санкцій тощо), 3) доходи від операцій з капіталом, 4) трансферти – це кошти, одержані від інших органів державної влади, органів АРК, органів місцевого самоврядування, інших держав або міжнародних організацій на безоплатній та безповоротній основі. Видатки бюджету – кошти, що спрямовуються на здійснення програм та заходів, передбачених відповідним бюджетом, за винятком коштів на погашення основної суми боргу та повернення надміру сплачених до бюджету сум.
|