Методика й алгоритм розрахунку захисного заземлення
Порядок проведення розрахунку наступний:
1. З’ясувати вихідні дані (додаток Е).
2. Визначити необхідний опір штучного заземлювача R u, Ом, якщо передбачається використання також природного заземлювача R u, за формулою:
де
При відсутності природних заземлювачів необхідний опір штучного заземлювача дорівнює розрахованому нормованому опору ЗП:
3. Визначити розрахунковий питомий опір ґрунту за формулою:
де
4. Обчислити опір розтіканню струму одиночного вертикального заземлювача
Рисунок 2.1 – Схема залягання стрижневого трубчастого заземлювача
де
5. Розрахувати наближену (мінімальну) кількість вертикальних стрижнів
де
Якщо виходити з розмірів контуру:
де
де
Отриману кількість стрижнів округляють до більшого довідкового значення, але не менше
6. Визначити довжину горизонтальної смуги при конфігурації групового заземлювача – контур:
де
7. Обчислити опір розтіканню струму горизонтальної з’єднуючої смуги
Рисунок 2.2 – Схема горизонтального смугового заземлювача
де
1.2.8 Розрахувати еквівалентний опір розтіканню струму групового заземлювача.
де
Формулу 1.12 отримано шляхом підсумовування провідностей заземлювачів обох типів, оскільки вони працюють паралельно:
9. Отриманий опір розтіканню струму групового заземлювача не повинен перевищувати необхідний опір, визначений у пункті 2.
3 ДОСЛІДЖЕННЯ ЕЛЕКТРОБЕЗПЕКИ В ТРИФАЗНИХ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖАХ З РІЗНИМИ РЕЖИМАМИ НЕЙТРАЛІ 3.1 Загальні положення Характер впливу електричного струму на організм людини, а відтак і наслідки ураження, залежать від цілої низки чинників, які умовно можна підрозділити на чинники електричного (сила струму, напруга, опір тіла людини, вид та частота струму) та неелектричного характеру (тривалість дії струму, шлях проходження струму через тіло людини, індивідуальні особливості людини, умови навколишнього середовища тощо). Сила струму, що проходить через тіло людини є основним чинником, який обумовлює наслідки ураження. Різні за величиною струми справляють і різний вплив на організм людини. Розрізняють три основні порогові значення сили струму: – пороговий відчутний струм – найменше значення електричного струму, що викликає при проходженні через організм людини відчутні подразнення; – пороговий невідпускаючий струм – найменше значення електричного струму, яке викликає судомні скорочення м'язів руки, в котрій затиснутий провідник, що унеможливлює самостійне звільнення людини від дії струму; – пороговий фібриляційний (смертельно небезпечний) струм – найменше значення електричного струму, що викликає при проходженні через тіло людини фібриляцію серця. В табл. 3.1 наведено порогові значення сили струму при його проходженні через тіло людини по шляху «рука–рука» або «рука–ноги».
Таблиця 3.1 – Порогові значення змінного та постійного струму
Якщо людина одночасно доторкається до щонайменше двох точок, між якими існує деяка напруга, і при цьому утворюється замкнуте електричне коло, то через тіло людини проходить електричний струм. Величина цього струму, а відтак і небезпека ураження людини, залежить від низки чинників: схеми під'єднання людини до електричного кола, напруги мережі, схеми самої мережі, режиму її нейтралі, якості ізоляції струмовідних частин від землі, ємності струмовідних частин відносно землі і т. п. За значенням номінальної напруги електромережі поділяються на: –мережі з напругою понад 1000 В; –мережі з напругою до 1000 В; –мережі малої напруги (не вище 42 В змінного та 110 В постійного струму). За видом струму електромережі поділяються на мережі постійного і змінного струму (одно- та багатофазні). Найчастіше в промисловості застосовуються трифазні мережі з ізольованою нейтраллю (трьохпровідні) та з глухозаземленою нейтраллю (чотирьохпровідш). Глухозаземлена нейтраль – нейтраль генератора чи трансформатора, яка приєднана до заземлювального пристрою безпосередньо або через апарати з малим опором. Ізольована нейтраль – це нейтраль трансформатора чи генератора, яка не приєднана до заземлювального пристрою або приєднана до нього через апарати з великим опором (трансформатори напруги, компенсаційні котушки тощо). Схеми під'єднання людини до електричного кола можуть бути різними. Однак найбільш характерними є дві схеми під'єднання: між двома фазами електричної мережі (двофазне доторкання) та між однією фазою та землею (однофазне доторкання).
а б а – в мережі постійного або однофазного змінного струму; б – в трифазній мережі Рисунок 3.1 – Схема двофазного доторкання а б а – у трифазній мережі з глухо заземленою нейтраллю; б – у трифазній мережі з ізольованою нейтраллю Рисунок 3.2 – Схема однофазного доторкання при нормальному режимі роботи електромережі
|