Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Вікові особливості та основи гігієни будови і функцій системи виділення





 

Плід здійснює функцію виділення – нирки певною мірою очищають кров, і сеча плоду виливається в навколоплідні води.

Дитина народжується з незрілою ниркою, проте до кінця першого року життя відбувається істотний розвиток системи виділення, яке повністю завершується до 16 років.

Об’єм фільтрації у новонароджених складає 10 – 20 мл/хв., в 1 рік – 65 мл/хв., у 4 – 14-річних дітей, як і у дорослих, – близько 120 мл/хв.

Добовий діурез у новонароджених досягає 90 – 125 мл, в 1 рік – 450, в 3 роки – 520, в 5 років – 600, в 7 років – 700, в 10 років – 850, в 14–17 років – 1300, у дорослих – 1500 мл.

Число сечовипускань у новонароджених – 20 – 25 разів на добу, в 1 рік – 13 – 15 разів, в 3 – 5 років – 8 – 10 разів, в 7 років – 6 – 8 разів, в 14 – 17 років, як і у дорослих, – 3 – 5 разів на добу.

Середня густина сечі у новонароджених – 1005 г/ л, в 1 рік – 1014, в 3 роки – 1015, в 5 – 7 років – 1016, в 10 років – 1017, в 14 – 17 років і у дорослих – 1018 г/л.

Місткість сечового міхура, у новонародженого, – 30 мл, в 1 рік – 50, в 3 роки – 50 – 90, в 5 років – 100 – 150, в 7 років – 200, в 10 років – 250 – 300, в 14 – 17 років, як і у дорослих – 300 – 400 мл.

Невеликий об’єм фільтрації у новонароджених і грудних дітей пояснюється низькою величиною системного артеріального тиску, низьким об’ємом фракції серцевого викиду, що поступає безпосередньо в нирки (5% у дітей проти 20% у дорослих), меншою інтенсивністю кіркового кровообігу в порівнянні з мозковим, меншою площею фільтруючої мембрани клубочків, меншим діаметром пір в ній.

У новонароджених і грудних дітей добре розвинена реабсорбція білка і глюкози, гірше – реабсорбція амінокислот. У них також дуже активно йде процес реабсорбції іонів натрію і хлору (за рахунок високої активності альдостерону), у зв’язку з чим надмірний вміст NаС1 в їжі приpводить до затримки солі в організмі, і через недосконалість у таких дітей механізму осморегуляції у них легко розвиваються набряки (так само як і при надмірному споживанні води).

У новонароджених і грудних дітей понижена здатність до секреції іонів калію. Тому при надмірному вмісті калію в їжі у них легко виникає гіперкаліємія. Селективна регуляція секреції іонів калію розвивається лише до 10 років.

У новонароджених і грудних дітей нирки як органи регуляції кислотно-лужної рівноваги малоефективні, оскільки в цей період ще не сформовані механізми секреції. Така ситуація особливо повинна враховуватися при вживанні дитиною коров’ячого молока.

Концентраційна здатність нирок у новонароджених і грудних дітей теж понижена, що обумовлене малою довжиною петель Генле і слабкою чутливістю збірних трубок до антидіуретичного гормону.

У цілому недосконалість роботи нирки як органу виділення і осморегуляції у новонароджених і грудних дітей виявляється, головним чином, при штучному вигодовуванні або надмірному грудному вигодовуванні.

Умовно-рефлекторна регуляція сечовипускання формується до кінця 1 року життя, хоча привчати дитину сигналізувати про майбутнє сечовипускання слід починати з 3 – 4 міс.

Умовний рефлекс закріплюється до 2 років. Проте він ще нестійкий, і тому у дітей навіть у віці 7 – 10 років періодично виникає нічне нетримання сечі (енурез), якому сприяють перевтома, переохолодження, психічна травма, порушення сну, прийом гострої їжі, рясне пиття перед сном. В період статевого дозрівання енурез звичайно проходить самостійно.

 

Гігієна органів виділення передбачає старанне дотримання правил особистої гігієни, зокрема, чистоти зовнішніх статевих органів, наявність особистих рушників та недопустимість користування чужим одягом. У якості профілактики гострих і хронічних захворювань нирок необхідно попереджувати інфекційні захворювання. При наявності енурезу, необхідне обстеження не тільки уролога, а й невропатолога. Сприяють появі енурезу психічні травми, перевтома (особливо від фізичних навантаженнях), переохолодження, порушення сну, гостра їжа та надмірна кількість рідини, що споживається перед сном.

 







Дата добавления: 2015-09-07; просмотров: 534. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!




Шрифт зодчего Шрифт зодчего состоит из прописных (заглавных), строчных букв и цифр...


Картограммы и картодиаграммы Картограммы и картодиаграммы применяются для изображения географической характеристики изучаемых явлений...


Практические расчеты на срез и смятие При изучении темы обратите внимание на основные расчетные предпосылки и условности расчета...


Функция спроса населения на данный товар Функция спроса населения на данный товар: Qd=7-Р. Функция предложения: Qs= -5+2Р,где...

Дренирование желчных протоков Показаниями к дренированию желчных протоков являются декомпрессия на фоне внутрипротоковой гипертензии, интраоперационная холангиография, контроль за динамикой восстановления пассажа желчи в 12-перстную кишку...

Деятельность сестер милосердия общин Красного Креста ярко проявилась в период Тритоны – интервалы, в которых содержится три тона. К тритонам относятся увеличенная кварта (ув.4) и уменьшенная квинта (ум.5). Их можно построить на ступенях натурального и гармонического мажора и минора.  ...

Понятие о синдроме нарушения бронхиальной проходимости и его клинические проявления Синдром нарушения бронхиальной проходимости (бронхообструктивный синдром) – это патологическое состояние...

ПРОФЕССИОНАЛЬНОЕ САМОВОСПИТАНИЕ И САМООБРАЗОВАНИЕ ПЕДАГОГА Воспитывать сегодня подрастающее поколение на со­временном уровне требований общества нельзя без по­стоянного обновления и обогащения своего профессио­нального педагогического потенциала...

Эффективность управления. Общие понятия о сущности и критериях эффективности. Эффективность управления – это экономическая категория, отражающая вклад управленческой деятельности в конечный результат работы организации...

Мотивационная сфера личности, ее структура. Потребности и мотивы. Потребности и мотивы, их роль в организации деятельности...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2025 год . (0.008 сек.) русская версия | украинская версия