Старость и старение.
21. Що не простежується у фазі спаду. а) домогосподарства купують менше споживчих товарів; б) скорочуються інвестиційні видатки фірм на машини, устаткування; в) спадає попит на робочу силу; г) зменшуються запаси товарів на складах; д) усі твердження правильні.
22. Закон Оукена виражає кількісну залежність між: а) зміною обсягу національного виробництва і зміною рівня безробіття; б) рівнем безробіття і темпами інфляції; в) зміною обсягу національного виробництва і процентною ставкою; г) фактичним і природним обсягами національного виробництва; д) усі відповіді неправильні.
23. Чи правильні такі твердження, що стосуються ділового циклу: а) вершина – це найнижча точка ділової активності; б) тривалість ділового циклу не перевищує 10 років; в) у фазі спаду обсяг закупівель споживчих товарів щоденного вжитку не зменшується; г) правильні твердження б і в; д) усі твердження неправильні.
24. Екстерн альні теорії шукають основні причини економічних коливань у: а) кількості грошей в обігу; б) важливих технічних нововведеннях; в) обсягах сукупних видатків; г) сподіваннях економічних суб’єктів; д) усі твердження неправильні.
25. Яке твердження неправильне: а) у короткостроковому періоді зменшення сукупного попиту веде до спаду; б) збурення в сукупній пропозиції також можуть спричиняти економічні коливання; в) на думку більшості економістів, макроекономіка може запропонувати дієві заходи для нейтралізації негативних наслідків стагфляції; г) у довгостроковому періоді зміни в сукупному попиті не впливають на обсяг виробництва; д) усі твердження правильні.
26. Що не є постулатом теорії реального ділового циклу: а) номінальні змінні не впливають на реальні не лише у довгостроковому, а й у короткостроковому; б) ціни повністю гнучкі як у довгостроковому, так і в короткостроковому періодах; в) виробнича функція національної економіки в короткостроковому періоді може змінюватися під впливом різних екзогенних подій; г) пропозиція праці в національній економіці залежить від економічної мотивації до праці; д) сукупний попит впливає на обсяг національного виробництва лише у короткостроковому періоді.
27. Якого постулату не поділяє більшість економістів: а) ціни у короткостроковому періоді є негнучкими; б) короткострокові коливання обсягів національного виробництва та зайнятості не є зміною природного рівня виробництва; в) високий рівень безробіття в роки спаду не означає, що люди добровільно відмовились від роботи; г) сукупний попит впливає на обсяг національного виробництва як у короткостроковому, так і довгостроковому періодах; д) крива AS у короткостроковому періоді є висхідною.
28. Недостатній сукупний попит спричиняє зростання якого безробіття: а) фрикційного; б) циклічного; в) структурного; г) фрикційного і структурного; д) фрикційного, структурного і циклічного.
29. Основними причинами негнучкості заробітної плати у розвинутій ринковій економіці є: а) закон про мінімальну заробітну плату; б) недостатній сукупний попит; в) діяльність трудових спілок; г) правильні відповіді а і в; д) усі відповіді правильні.
30. Більшість економістів уважає, що основну причину зростання рівня безробіття у розвинутих європейських країнах упродовж останніх двох десятиліть потрібно шукати у: а) високих темпах зростання населення; б) щедрих виплатах безробітним; в) зменшенні попиту на складну кваліфіковану працю порівняно з попитом на некваліфікованих працівників; г) різкому зменшенні зайнятості у сільськогосподарському секторові; д) усі відповіді неправильні.
31. Що не характеризує використання трудових ресурсів у адміністративно-командній системі: а) надзайнятість; б) переважання інформаційного типу зайнятості; в) адміністративні методи розподілу робочої сили; г) надлишкова зайнятість; д) зосередження робочої сили головно у сфері матеріального виробництва, а не у сфері послуг.
32. Яка ознака не була притаманна сфері зайнятості в економіці України на момент здобуття незалежності: а) відсутність державних і правових інститутів ринку праці; б) концентрація зайнятості на підприємствах державного сектора; в) високий рівень мобільності робочої сили; г) відсутність гнучкої системи оплати праці внаслідок її державного регулювання; д) невизнання наявності безробіття на державному рівні;
33. До прихованого безробіття у вітчизняній економіці можна віднести: а) надлишкову зайнятість, яка склалася ще в умовах адміністративно-командної системи; б) працівників, що вимушено працювали неповний робочий час; в) працівників, що перебували у примусових відпустках без збереження або з частковим збереженням заробітної плати; г) правильні відповіді б і в; д) правильні відповіді а, б і в.
34. Що не є важливим напрямом державного регулювання ринку праці у перехідній економіці: а) стимулювання зростання зайнятості та збільшення кількості робочих місць; б) підготовка і перепідготовка робочої сили; в) сприяння найманню робочої сили; г) адміністративний розподіл робочої сили; д) соціальне страхування безробіття.
35. Що не може бути важливою причиною величезних масштабів безробіття у країнах “третього світу”: а) високі темпи зростання населення; б) неспроможність промисловості поглинути приріст робочої сили; в) орієнтація цих країн на трудомісткі технології; г) занижений курс національної валюти; д) правильні відповіді в і г.
36. Який напрям державної політики щодо скорочення безробіття буде малоефективним у країнах, що розвиваються: а) стимулювання зниження народжуваності; б) стимулювання використання трудомістких технологій; в) розвиток виробничої інфраструктури, сфери освіти і охорони здоров’я; г) стимулювання сукупного попиту; д) нарощування виробництва в сільському господарстві та дрібній промисловості.
37. Яке твердження неправильне: а) природна норма безробіття у США нині нижча, ніж у країнах Західної Європи; б) якщо заробітна плата утримується на рівні, вищому за рівноважний, то виникає вимушене безробіття; в) наявність циклічного безробіття означає, що фактичний ВВП більший за природний; г) у національній економіці зайняті – це різниця між робочою силою та безробітними; д) усі твердження правильні.
38. Теорія, згідно з якою економічні коливання спричинені політичним процесом, виходить з того, що: а) приблизно за рік до виборів правляча партія намагається стимулювати економічний розвиток, зменшити безробіття і збільшити доходи, щоб догодити виборцям; б) одразу після виборів політики не бояться зростання безробіття чи інфляції, бо вважають, що до наступних виборів люди забудуть про свої обіцянки; в) періодичність виборів може впливати на періодичність економічних циклів; г) правильні відповіді а і в; д) усі відповіді правильні.
39. Який із економічних параметрів не є проциклічним: а) завантаження виробничих потужностей; б) пропозиція грошей; в) прибуток ділових підприємств; г) рівень безробіття; д) усі проциклічні.
40. Який чинник економічних коливань не належить до зовнішніх: а) технологічні інновації; б) політичний процес; в) сподівання економічних суб’єктів; г) наукові відкриття; д) міграція робочої сили.
37. Джерелом інфляції пропозиції є: а) збільшення видатків на споживання; б) збільшення інвестиційних видатків; в) зростання витрат на одиницю продукції; г) збільшення сукупних видатків; д) усі відповіді неправильні.
38. Збільшення сукупних видатків індукує інфляцію, якщо національна економіка: а) перебуває у фазі тривалого і глибокого спаду; б) функціонує за неповної зайнятості; в) перебуває у стані повної зайнятості; г) правильні твердження а і б; д) усі твердження неправильні.
39. Що не спричиняє інфляції пропозиції: а) зростання цін на матеріальні ресурси, зокрема на енергоносії; б) надмірне зростання грошової маси; в) мілітаризація економіки; г) зростання реальних процентних ставок; д) значне зростання номінальної зарплати.
40. Що не спричиняє інфляції попиту: а) монополізація окремих галузей національної економіки; б) надмірні державні видатки; в) зростання чистого експорту; г) очікування щодо зростання цін у майбутньому; д) стимулювальна стабілізаційна політика, спрямована на зниження рівня безробіття.
41. Що не характеризує ранню криву Філіпса: а) кожна країна стоїть перед проблемою вибору між двома лихами національної економіки – інфляцією та безробіттям; б) крива Філіпса переміщується під впливом збурень сукупного попиту і сукупної пропозиції; в) для зниження темпів інфляції країна змушена терпіти вищий рівень безробіття; г) правильні твердження а і б; д) усі твердження правильні.
42. Основний потік макроекономіки серед головних причин інфляції не виділяє: а) зростання грошової маси вищими темпами порівняно зі зростанням національного продукту; б) мілітаризація економіки; в) монополії та необгрунтовані привілеї; г) випуск паперових грошей понад ту кількість золотих, яка потрібна для нормального здійснення товарообороту; д) дефіцит державного бюджету.
43. Згідно з монетаристським поглядом, єдиною причиною інфляції є: а) структурні особливості національної економіки; б) спіраль “зарплата-ціни”, яка виникає за значного зростання номінальної зарплати; в) надмірний темп приросту грошової маси порівняно з темпами зростання ВВП; г) зростання процентних ставок; д) інфляційні очікування виробників товарів і послуг.
44. Непередбачена незбалансована інфляція супроводжується: а) перерозподілом доходів між боржниками і кредиторами; б) зниженням реальної вартості заощаджень; в) зниженням ефективності функціонування національної економіки; г) правильні твердження а і б; д) усі твердження правильні.
45. Від непередбаченої інфляції особливо потерпають: а) працівники галузей, які перебувають на піднесенні й представлені потужними трудовими спілками; б) керівництво фірм та інші отримувачі прибутків, якщо ціни на готову продукцію підносяться швидше, ніж ціни на ресурси; в) уряди, які нагромадили значні державні борги; г) позичальники, які взяли в борг значні суми грошей; д) отримувачі фіксованих доходів.
46. Гіперінфляція починається тоді, коли: а) населення і фірми витрачають надто багато грошей; б) фірми призначають вищі ціни на свої товари і послуги; в) уряди змушені друкувати гроші для фінансування своїх видатків; г) дефіцити державного бюджету зменшуються; д) усі відповіді неправильні.
47. Що не характеризує гіперінфляцію: а) ціни зростають на тисячі, десятки тисяч, навіть мільйони відсотків за рік; б) усі прагнуть запастися речами і позбутися грошей; в) вартість життя зростає, тому наймані працівники вимагають вищої номінальної заробітної плати, що спричиняє нове підвищення цін; г) фірми посилено вкладають кошти в інвестиційні товари, унаслідок чого обсяг національного виробництва різко збільшується і виходить за межі природного; д) усі твердження правильні.
48. Яке твердження неправильне: а) інфляція знижує стимули до трудової діяльності; б) гіперінфляція справляє руйнівний вплив на обсяг національного виробництва й зайнятість; в) помірна інфляція супроводжується зростанням обсягу національного виробництва; г) у 80-90-х роках у багатьох країнах простежувалась дефляція; д) усі твердження правильні.
49. Інфляцію пропозиції можна проілюструвати: а) переміщенням кривої сукупної пропозиції вліво; б) переміщенням кривої сукупної пропозиції вправо; в) переміщенням кривої сукупного попиту вправо; г) переміщенням кривої сукупного попиту вліво; д) усі твердження неправильні.
50. Що не передбачає антиінфляційна стратегія: а) ефективна монетарна політика; б) впорядкування державних фінансів; в) раціоналізація структури національної економіки; г) раціоналізація зовнішньоекономічної діяльності; д) періодичне заморожування цін і заробітної плати.
51. Що було основою антиінфляційної програми в Україні у 1994-1996 р: а) заморожування цін і заробітної плати; б) прискорення імпорту енергоносіїв; в) приборкання інфляційних очікувань; г) індексація номінальних змінних; д) запровадження фіксованого обмінного курсу.
52. Кількісне рівняння обміну твердить, що: а) кількість грошей ´ рівень цін = швидкості обігу грошей ´ реальний ВВП; б) кількість грошей ´ реальний ВВП = швидкості обігу грошей ´ рівень цін; в) кількість грошей ´ швидкості обігу грошей = рівень цін ´ реальний ВВП; г) кількість грошей ´ швидкості обігу грошей = рівень цін ´ номінальний ВВП; д) усі твердження неправильні.
37. До складу фрикційного безробіття не належать: а) особи, які шукають роботу, оскільки були звільнені з попереднього місця праці через порушення трудової дисципліни; б) військовослужбовці, звільнені у запас, внаслідок реалізації програми скорочення збройних сил країни; в) випускники педагогічного університету, готові приступити до роботи за фахом незалежно від розташування місця праці; г)жінки, які шукають роботу наближену до місця проживання після народження дітей; д) особи, які звільнилися з власної ініціативи, оскільки розраховують отримати роботу з комфортнішими умовами праці. 38. Що не характеризує фрикційне безробіття: а) вважається неминучим; б) короткотривале щодо окремо взятої особи; в) сприяє раціональному розподілу трудових ресурсів і збільшенню національного обсягу виробництва; г) існує здебільшого через недосконалість інформації про вакансії та наявні види робочої сили; д) охоплює окремі галузі, регіони та вікові групи. 39. Яке з тверджень є хибним: а) сезонне безробіття - прогнозоване, а тому економіка здатна ефективно адаптуватись до його наслідків; б) високі соціальні виплати породжують інституційне безробіття; в) конверсійне безробіття зумовлюється переорієнтацією виробництва з військового на цивільне; г) технологічне безробіття є частиною фрикційного; д) працівників, що перебувають у неоплачуваній відпустці на вимогу роботодавця, відносять до латентного безробіття.
40. Що не характеризує структурне безробіття: а) охоплює значну кількість людей у всіх демографічних групах, галузях та регіонах; б) є довготривалим; в) є наслідком невідповідності робочої сили запитам роботодавців за професійно-кваліфікаційними чи просторовими ознаками; г) усувається тільки завдяки підвищенню кваліфікації чи перепідготовці безробітних; д) охоплює окремі категорії економічно активного населення. 5. Що не характеризує циклічне безробіття: а) виникає внаслідок неспроможності сукупного попиту в економіці б) тривалість менша, ніж структурного; в) у фазі піднесення ділового циклу прямує до нуля; г) поширюється на всі демографічні групи, галузі та регіони.
41. Яке з тверджень є хибним: а) офіційний рівень безробіття занижено, якщо частина зайнятих працює неповний робочий день чи тиждень; б) надмірний податковий тягар розширює межі інституційного безробіття; в) вилучення із складу робочої сили безробітних, які втратити надію г) циклічне безробіття зростає у фазі спаду ділового циклу; д) зайнятість у тіньовому секторі може завищувати офіційний рівень 42. Природне безробіття - це: а) сума фрикційного, структурного та циклічного; б) сума сезонного та структурного; в) різниця між фактичним і циклічним; г) сума фрикційного, структурного та технологічного; д) різниця між фрикційним та інституційним. 43. Якщо коефіцієнт звільнення працівників - 0,05, а коефіцієнт працевлаштування - 0,45, то стаціонарний рівень безробіття становить: а) 11,1%; б) 9%; в) 35%; г) 10%; д) 40%. 44. Яке з тверджень є хибним: а) значення коефіцієнтів звільнення та працевлаштування залежать б) тенденція до зростання природного безробіття може пояснюватись різною інтенсивністю ринкової влади зайнятих і безробітних; в) повна зайнятість досягається, коли структурне безробіття дорівнює нулю; г) технологічне безробіття зумовлюється заміщенням праці капіталом у процесі впровадження нових технологій; д) нестача сукупного попиту спричиняє циклічне безробіття. 45. Негнучкість реальної заробітної плати не пояснюється: а) монополізмом трудових спілок; б) побоюваннями роботодавців, що перегляд розміру зарплати знизить продуктивність праці; в) хибними оцінками інфляції, закладеними у трудових угодах; г) гарантуванням мінімуму оплати праці; д) недостатністю сукупного попиту. 46. Закон Оукена відображає: а) обернений зв'язок між циклічним безробіттям та ВВП-розривом; б) обернений зв'язок між рівнем безробіття та темпом приросту цін; в) прямий зв'язок між реальною заробітною платою та величиною попиту на працю; г) прямий зв'язок між циклічним безробіттям та ВВП-розривом; д) прямий зв'язок між циклічним безробіттям та кількістю вакансій.
47. Інфляцію попиту не спричиняє: а) зростання процентних ставок; б) сподіване зростання цін у майбутньому; в) економічне зростання в країнах, які активно імпортують товари з даної країни; г) зниження ставок прямих податків; д) істотне збільшення видатків з державного бюджету. 48. Вигоди від непередбачуваної інфляції отримують: а) власники страхових полісів; б) працівники бюджетних установ, які отримують фіксовані номінальні доходи; в) власники готівкових заощаджень; г) позичальники; д) кредитори.
Старость и старение. Геронтология – наука о старении, включающая в себя элементы социологии, биологии, гигиены, экономики, психологии. Старение – эндогенный разрушительный процесс, кот. в конечном итоге приводит к смерти. Цель геронтологии – дать человеку дожить до физиологической старости, сохранив в определенной мере трудоспособность и социальную активность. В связи с этим необходимо направить усилия на поддержание адаптационно-регуляторных механизмов, иммунитета, эндокринной, нервной систем. Гериатрия (составная часть геронтологии) – включает медицинские аспекты, проблемы старения организма, занимается вопросами сохранения здоровья пожилых и старых людей; изучает причины возникновения, развития, диагностики, лечения, предупреждения возрастной патологии, организацию медико – социальной помощи. Старость – неизбежный этап развития организма, болезнь – нарушение его жизнедеятельности, кот.может возникнуть в любом возрасте.
|