Студопедия — Акафист к причащению Святых Таин
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Акафист к причащению Святых Таин






 

Кондак 1

Избранный Женише душ и сердец, вочеловечением Своим и смертию на Кресте обручивый Себе на веки весь род человечь, и давый нам в залог веч­ныя жизни самое пречистое Тело и Кровь Свою, се по гласу Твоему и аз недостойный, дерзая прихожду к Божественной трапезе Твоей, и поражен величием ея, вопию:

Иисусе, Боже сердца моего, прииди и соедини мя с Тобою на веки!

 

Икос 1

Ангела Твоего к провидцу Исайи со углем горящим от олтаря Небеснаго послал еси, во еже очистити тем устне его, егда видев Тя, седяща на престоле, о нечистоте своей сокрушашеся: аз же, оскверненный душею и телом, како дерзну приступи™ ко причащению Божественных Твоих Тайн, аще не Ты Сам очистиши мя свыше; тем же из глубины души вопию Ти:

Иисусе всеблагий, коснися огнем благодати Твоея и моих нечистых устен; Иисусе, попали терние моих многих прегрешений!

Иисусе, созижди во мне сердце чисто, и обнови во утробе моей дух пра­вый; Иисусе, изведи из темницы страстей бедную душу мою!

Иисусе, потреби во мне нечистые помыслы и злыя похотения; Иисусе, направи слабыя стопы моя на путь заповедей Твоих!

Иисусе, Боже сердца моего, прииди и соедини мя с Тобою на веки!

 

Кондак 2

Желанием возжелавый ясти со ученики последнюю пред страданием Тво­им пасху, да преподаси им среди нея последний и наибольший залог любве Твоея, и прежде двою дние предпослал еси двоя от них во Иерусалим, да шедше уготовают ю. Поучаяся отсюда, како и нам подобает благовремение уготовляти себе к снедению нашея Божественныя пасхи, сиречь, Тела и Крови Твоея, благодарственно зову Ти: Аллилуиа!

 

Икос 2

Иззуй сапоги от ногу твоею, земля бо, на ней же стоиши, свята есть, рекл еси Моисею из купины, горевшей и несгаравшей, от невидимаго во оной при­сутствия Твоего. Сосуд с Божественным Телом и Кровию Твоею воистину бо­лее и святее неопалимыя купины есть: аз же перстен, нечист, продан под грех: тем же со смирением и верою вопию Ти:

Иисусе всемогущий, совлеки мя ветхаго человека с деяньми его; Иисусе, умертви семя тли во мне гнездящееся!

Иисусе, расторгни узы греха, имиже связа мя враг; Иисусе, подаждь ми сердце смиренно и дух сокрушен!

Иисусе, отжени от мене искушение и соблазны; Иисусе, утверди мя в вере и любви к Тебе!

Иисусе, Боже сердца моего, прииди и соедини мя с Тобою на веки!

 

Кондак 3

Отцы ваши ядоша манну в пустыни и умроша: Аз есмь хлеб, сходяй с небесе, да аще кто яст от него, жив будет во веки; и хлеб, егоже Аз дам, Плоть Моя есть, юже Аз дам в живот мира, рекл еси иудеом, искавшим видети от Тебе знамение с небеси, подобное манне Моисеевой: еже мы слышаще и собы­тие предреченнаго видяще, со страхом зовем: Аллилуиа!

 

Икос 3

Востав с вечери, якоже повествует святой Иоанн, и препоясався лентием, умыл еси ноги учеником, научая сим, да не приступаем к Божественней трапе­зе Твоей неомытые слезами покаяния во грехах наших. Ощущая презельную нужду сего таинственнаго омовения, и скудость слез ожесточеннаго сердца моего, с Петром вопию Ти:

Иисусе преблагий, Сам ми омый не нозе токмо, но и руце и главу; Иисусе, обнажи предо мною бездну душевнаго моего растления!

Иисусе, разверзи во мне источник сокрушения сердечнаго; Иисусе, ороси мя каплями Твоего милосердия!

Иисусе, обвей мя страхом суда и мук вечных; Иисусе, возбуди совесть, спящую во мне, и укрепи глас ея!

Иисусе, Боже сердца моего, прииди и соедини мя с Тобою на веки!

 

Кондак 4

Не сей ли есть Иисус, сын Иосифов, его же мы знаем отца и матерь; како убо глаголет сей, яко с небесе снидох; и како может дати нам плоть свою ясти, глаголаху между собою жидове, услышав о преславном обещании Твоем датися в снедь верным, не ведуще, по окаменению сердец своих, со смирением веровати и взывати к Тебе: Аллилуиа!

 

Икос 4

Аще на снесте плоти Сына Человеческаго и не пиете крове Его, живота не имате в себе, провещал еси косным, во еже веровати иудеом, еже слово жесто­ко к слышанию показася и некиим от ученик Твоих, неведущим еще тайн Цар­ствия Божия: мы же, озаренные светом Евангелия и откровенным лицем Боже­ственную славу Твою зряще, с верою и любовию зовем Ти:

Иисусе, вся могий величеством силы и державы Твоея; Иисусе, творяй и совершали паче, неже можем разумети и помыслити!

Иисусе, манну с неба, некогда в знамение настоящаго таинства, одождивый; Иисусе, к преобразованию тогожде воду из камене источивый!

Иисусе, облако крастелей в напитание алчущим в пустыни иудеом пославый. Иисусе, пред очию самих сомнящихся иудеев, пятию хлебы пять тысяч народа насытивый!

Иисусе, Боже сердца моего, прииди и соедини мя с Тобою на веки!

 

Кондак 5

Ядущим на вечери учеником, прием хлеб, благословив и преломив, подал еси им, рек: приимите, ядите, сие есть Тело Мое, за вы ломимое, во оставление грехов; потом же чашу подав, рекл еси: пиите от нея вси: сия есть Кровь Моя, за вы изливаемая, во оставление грехов. Сему Божественному и пресладкому гласу внемлюще, со благодарением зовем: Аллилуиа!

 

Икос 5

Ядый Мою Плоть и пияй Мою Кровь во Мне пребывает, и Аз в нем; той имать живот вечный, и Аз воскрешу его в последний день, си есть в воскресе­ние живота и блаженства: сего убо вожделеннаго воскресения в живот ища сподобитися, из глубины души вопию Ти:

Иисусе, приблизися к ищущему соединения с Тобою; Иисусе, вниди во утробу, во вся составы и вся кости моя!

Иисусе, буди светом моего помраченнаго ума; Иисусе, наполни собою ненасытимую всем миром бездну моего сердца!

Иисусе, вещай гласом моея совести; Иисусе, движи и управляй моею волею!

Иисусе, Боже сердца моего, прииди и соедини мя с Тобою на веки!

 

Кондак 6

Аминь, аминь, глаголю вам: един от вас предаст Мя, рекл, еси в скор­би духа учеником Твоим на вечери. Они же, аще и чисти от замысла предания, еда аз есмь, вопрошаху Тя кийждо, показуя сим глубину своего смиренномуд­рия. Аз же что реку Ти, седмижды на день падаяй и изменяяй Тебе; обаче Ты Сам соблюди мя, да не отпаду в конец, взывая Ти благодарне: Аллилуиа!

 

Икос 6

Якоже розга не может плода творити о себе, аще не будет на лозе, тако и вы, аще во Мне не пребудете, а иже будет во Мне и Аз в нем, той сотворит плод мног: сице тайнодействуя, поучал еси возлюбленные ученики Твоя на пути в Гефсиманию. Сему убо наставлению внемля и ведый немощь естества моего без благодати Твоей, прилежно вопию Ти:

Иисусе, пренебесный делателю, Сам мя всади в живоносный вертоград Твой; Иисусе, лоза истинная, прикрепи мя к Тебе, яко розгу дикую!

Иисусе, кореню неизсыхающий, исполни мя соком жизни вечныя; Иису­се, победителю всякия мертвенности, отреби еже изсохло есть во мне от зноя страстей!

Иисусе, красный добротою, украси мя цветами благих чувств и помыш­лений; Иисусе, богатый в милости, ущедри мя плодами истиннаго покаяния и правды!

Иисусе, Боже сердца моего, прииди и соедини мя с Тобою на веки!

 

Кондак 7

И, кто есть предаяй Тя, вопросившу ученику, иже возлеже на вечери на персях Твоих; той есть, отвещал еси, емуже Аз, омочив в солило хлеб, подам; ' и омочь хлеб подал еси Иуде Симонову Искариотскому, подвизая его на пока­яние; он же ожесточен сый духом злобы, не восхоте разумети гласа любве сво­его Учителя и Господа: каковаго жестокосердия да буду избавлен благодатию Твоею, зовя Ти выну: Аллилуиа!

 

Икос 7

Щадя немощь естества нашего, отвращающагося вкушения плоти чело­веческой, не яве, но под видом хлеба и вина благоволил еси преподати нам пречистое Тело и Кровь Твою. Чудяся о таковом снисхождении премудрости Твоея к немощи естества нашего, благодарне славословлю Тя сице:

Иисусе, премудре и человеколюбие строяй все дело спасения нашего; Иису­се, самыя спасительныя таинства Твои приспособляяй к немощи нашего разу­мения и чувств!

Иисусе, во уверение сомнящихся, на святой трапезе многажды вместо хлеба и вина самое Тело и Кровь Твою проявивый; Иисусе, достойным служи­телям олтаря Духа Пресвятаго, на освящение даров сходяща, показавый!

Иисусе, вместо недостойных служителей олтаря Ангелов Твоих невиди­мо, для совершения Божественнаго таинства, посылаяй; Иисусе, явлением чу­дес на святой трапезе, многия из самых зловерных к вере обративый!

Иисусе, Боже сердца моего, прииди и соедини мя с Тобою на веки!







Дата добавления: 2015-10-01; просмотров: 507. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Кардиналистский и ординалистский подходы Кардиналистский (количественный подход) к анализу полезности основан на представлении о возможности измерения различных благ в условных единицах полезности...

Обзор компонентов Multisim Компоненты – это основа любой схемы, это все элементы, из которых она состоит. Multisim оперирует с двумя категориями...

Композиция из абстрактных геометрических фигур Данная композиция состоит из линий, штриховки, абстрактных геометрических форм...

Важнейшие способы обработки и анализа рядов динамики Не во всех случаях эмпирические данные рядов динамики позволяют определить тенденцию изменения явления во времени...

Ганглиоблокаторы. Классификация. Механизм действия. Фармакодинамика. Применение.Побочные эфффекты Никотинчувствительные холинорецепторы (н-холинорецепторы) в основном локализованы на постсинаптических мембранах в синапсах скелетной мускулатуры...

Шов первичный, первично отсроченный, вторичный (показания) В зависимости от времени и условий наложения выделяют швы: 1) первичные...

Предпосылки, условия и движущие силы психического развития Предпосылки –это факторы. Факторы психического развития –это ведущие детерминанты развития чел. К ним относят: среду...

Педагогическая структура процесса социализации Характеризуя социализацию как педагогический процессе, следует рассмотреть ее основные компоненты: цель, содержание, средства, функции субъекта и объекта...

Типовые ситуационные задачи. Задача 1. Больной К., 38 лет, шахтер по профессии, во время планового медицинского осмотра предъявил жалобы на появление одышки при значительной физической   Задача 1. Больной К., 38 лет, шахтер по профессии, во время планового медицинского осмотра предъявил жалобы на появление одышки при значительной физической нагрузке. Из медицинской книжки установлено, что он страдает врожденным пороком сердца....

Типовые ситуационные задачи. Задача 1.У больного А., 20 лет, с детства отмечается повышенное АД, уровень которого в настоящее время составляет 180-200/110-120 мм рт Задача 1.У больного А., 20 лет, с детства отмечается повышенное АД, уровень которого в настоящее время составляет 180-200/110-120 мм рт. ст. Влияние психоэмоциональных факторов отсутствует. Колебаний АД практически нет. Головной боли нет. Нормализовать...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.01 сек.) русская версия | украинская версия