Основні техніко-економічні показники будівництва свердловин
Основними економічними показниками є собівартість будівництва свердловини, собівартість 1 м проходження і прибуток. Собівартість спорудження свердловини це сума грошових затрат бурового підприємства на будівництво та випробування, а також на підготовку до здачі свердловини замовнику. Вона включає вартість матеріалів, витрачених при будівництві свердловини; вартість палива і енергії; заробітну плату персоналу з доплатами; амортизаційні відрахування, пов'язані із зносом бурового обладнання; вартість зносу бурильних колон і вибійних двигунів та ряд інших затрат. Усі затрати на будівництво свердловини поділяють на дві групи: а) прямі (входять затрати на матеріали, енергію, зарплату, амортизаційні відрахування і т.д.); б) накладні (утримання керівного апарату, затрати на підготовку кадрів, охорону праці та ін.). Прямі затрати складають основну частину вартості будівництва. Розрізняють кошторисну, планову та фактичну собівартість. Кошторисна собівартість Скош. дорівнює повній кошторисній вартості будівництва Сб. без планових накопичень Снак.
(3.10)
Планова собівартість Спл. об'єктивніше враховує конкретні умови будівництва на даній площі: (3.11)
де Сек. – завдання по зниженню затрат порівняно з конкретною вартістю; Ск. – компенсації, що виплачуються буровому підприємству зверх кошторисної вартості у зв'язку з підвищенням оптових цін на деякі матеріали та енергію. Фактичну собівартість Сф. – розраховують за сумою дійсних затрат на будівництво свердловини. Собівартість одного метра проходження – це частка від ділення собівартості будівництва на довжину стовбура свердловини. Прибуток від будівництва свердловини – це різниця між сумою, одержаною від реалізації продукції та її собівартістю. Прибуток (Пр.) являє собою різницю між кошторисною вартістю будівництва (Сб.) з урахуванням компенсаційних доплат (Ск.) і його фактичною собівартістю (Сф.)
(3.12)
Резерви зниження собівартості будівництва – підвищення швидкостей буріння, скорочення непродуктивних затрат часу, зменшення металоємності конструкції свердловини. Металоємність конструкцій оцінюють масою металу обсадних колон, що затрачується на 1 м довжини свердловини. Якщо доходи від реалізації продукції (здачі робіт) менші за витрати, виробництво продукції вважається нерентабельним. Рентабельність є показником ефективності робіт по будівництву свердловин. Рівень рентабельності Р (%) визначається за формулою:
, (3.13)
де В – вартість виробничих фондів підприємства: обладнання, інструменту, інвентаря та ін. Підвищення рентабельності в бурінні забезпечується зниженням собівартості будівництва свердловин, покращенням використання бурового обладнання.
|