Самоаналіз бар’єрів спілкування
VIII. Завдання. Щоб спрогнозувати характер і результативність Ваших взаємин із майбутніми студентами, дайте відповідь на такі питання:
Таблиця 3.5 Самоаналіз готовності до налагодження взаємин зі студентами
Тема 3.3. ПСИХОЛОГІЧНИЙ АНАЛІЗ ПРОТИРІЧ І КОНФЛІКТІВ У ПЕДАГОГІЧНІЙ ВЗАЄМОДІЇ, ШЛЯХИ ЇХ ЗАПОБІГАННЯ ТА ВИРІШЕННЯ Конспект лекції План 3.3.1 Протиріччя і конфліктні ситуації в педагогічній взаємодії та засоби їх регулювання. 3.3.2. Особливості педагогічного конфлікту. 3.3.3. Умови запобігання та шляхи вирішення педагогічного конфлікту у взаєминах викладачів і студентів. 3.3.4. Навчання майбутніх педагогів вирішенню педагогічних конфліктів. Основні поняття: протиріччя, конфліктна ситуація, педагогічний конфлікт, уникнення, пристосування, узгодження, компроміс, конкуренція, співдружність, консенсус, деструктивність, асертивна (гнучка) поведінка.
Протиріччяі конфліктні ситуації в педагогічній взаємодіїта засоби їх регулювання Ніщо так не показує силу характеру, як хороша поведінка у сварці, яку не можна уникнути.
Г. Тейлор, англ. Поет
Не сперечаються переважно з тими, кого найбільше люблять, і з тими, кого найменше поважають.
М. Ебнер-Ешенбах, австралійська письменниця Протиріччя в педагогічній взаємодії - один із видів нескінченної низки протиріч, з яких побудовано світ: добро - зло, сила - слабкість, молодість - старість, мрія - реальність, любов - ненависть тощо. Серед них є протиріччя як рушійна сила психічного розвитку («хочу - не можу», «потрібно - не маю можливостей» тощо). У цій низці є також протиріччя в сфері міжособистісних взаємин людей, які є носіями унікального за своїм внутрішнім змістом життя. У філософському розумінні протиріччя - взаємодія протилежних, взаємно-зворотних сторін і тенденцій предметів та явищ, які водночас перебувають у внутрішній єдності й взаємопроникненні та є джерелом саморуху й розвитку об'єктивного світу та його пізнання. У психологічному розумінні протиріччя - це вияв протилежних інтересів, поглядів, думок; незгода тощо. Соціального протиріччя не виникає тоді, коли: · людське «Я» пригноблене іншою людиною; · зовнішні протиріччя переходять у внутрішній план, а індивід не бажає їх вирішувати; · людина зневажає іншу людину й не хоче вирішувати з нею проблеми. Коли ж людина є особистістю, суб'єктом, протиріччя неодмінно виникатимуть, адже кожна особистість - індивідуальність. Чи існують протиріччя між викладачем і студентом? Звичайно. Студента, наприклад, треба приймати таким, яким він є. Але це добре, коли студент виконує всі вимоги та в усьому згоден із викладачем. А якщо він у чомусь не погоджується з останнім? Добре й тоді, коли студент - відкрита душа, тоді можна побачити його внутрішній світ, його точку зору, прийняти її, бо людина має право на свою позицію. Але це вже суперечність, а тому вихід із такої ситуації залежить від ставлення викладача до таких розбіжностей, від його вміння психологічно правильно знайти вихід.
|