Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Рекомендації для підготовки відповідей та короткий їх зміст





Розгляд першого питання варто розпочати з висвітлення подій громадянської війни, яка закінчилась перемогою більшовиків і затвердженням на більшій частині України (452 тис. км2, з населенням 25, 5 млн. осіб) Радянської влади. Західні частини України (Волинь, Галичина, Підляшшя, Холмщина, Посяння, Лемківщина) відповідно до Ризького мирного договору 1921 року відійшли до Польщі. Північна Буковина та Ізмаїльщина належали Румунії. Закарпаття перебувало в складі Чехословаччини. Поза межами УСРР проживало понад 7 млн. українців. Крім того, більше 3 млн. українців опинились у прикордонних з УСРР районах Російської Федерації.

Відразу після закінчення громадянської війни Українська СРР формально існувала як суверенна держава з власною назвою, кордонами, зовнішніми зв’язками (мала своїх дипломатичних представників у 15 країнах), але лише до 1923 р. З Радянською Росією та іншими радянськими республіками УСРР ще з часів громадянської війни мала «воєнно–політичний союз».

Юридичне оформлення СРСР остаточно завершилося в 1924 році з прийняттям Конституції СРСР. У травні 1925 року IX Всеукраїнський з’їзд рад затвердив зміни в Конституції УРСР і, таким чином, остаточно закріпив входження республіки до складу СРСР.

При розгляді другого питання вартозазначити, що після закінчення громадянської війни внутрішнє становище в Україні було надзвичайно складним і важким. Воєнні дії протягом семи років завдали економіці УРСР величезної шкоди. Внаслідок збройної боротьби, терору, епідемій та вимушеної еміграції населення України скоротилось на 3–4 млн. осіб.

Одним з незаперечних висновків є той, що внаслідок політики «воєнного комунізму» господарський розпад ніде не досяг такого величезного розміру, як в Україні. Тобто наслідки «господарювання» більшовиків виявились значно тяжчими, ніж наслідки бойових дій.

Разом з економічними труднощами республіка переживала серйозні проблеми політичного характеру – гостру політичну кризу. У таких умовах у березні 1921 року відбувся X з’їзд РКП(б), який прийняв рішення «Про заміну продрозкладки натуральним податком». Тим самим більшовицький уряд відмовився від політики «воєнного комунізму» і почав запроваджувати в країні нову економічну політику (неп).

Головною метою НЕПу було заспокоєння селян, примирення їх з Радянською владою, виведення країни з глибокої соціально–економічної кризи, відродження економіки і підвищення матеріального добробуту народу. Визнавалась можливість і необхідність використання товарно–грошових відносин. За визначенням більшовицьких лідерів, неп – це шлях до соціалізму через державний капіталізм при збереженні твердої і монопольної політичної влади більшовиків. Більшовицька влада доклала великих зусиль, щоб тимчасово повернути країну на рейки ринкової економіки, щоб не втратити владу.

Основні складові непу: перехід від обов’язкової праці до системи вільного найму робочої сили; від карткового розподілу до ринкової торгівлі; від інфляційного паперового карбованця до конвертованого карбованця; від нарядів–замовлень до стимулювання випуску необхідної суспільству продукції економічними засобами, децентралізація керівництва підприємствами, переведення їх на госпрозрахунок, організація кредитно–фінансової системи та ін. НЕП передбачав часткове повернення до ринкових відносин, різних форм власності, економічних методів управління народним господарством. Нова економічна політика сприяла відродженню народного господарства за історично короткий термін.

В третьому питанні варто звернути увагу на рішення XII з’їзду РКП(б) (квітень 1923 року), який проголосив про початок політики «коренізації», основною метою якої було сприяння розвитку мови і культури всіх народів, які населяли СРСР. З метою зміцнення свого впливу в республіках більшовицька партія вимушена була розмовляти з населенням його мовою і ширше залучати до партійної та державної роботи представників місцевого населення. В Україні політика «коренізації» дістала назву «українізації». Українізація передбачала задоволення окремих національних інтересів українського народу, насамперед впровадження української мови в державі та культурні установи, видавничу справу в освіту, розвиток національної за формою (але радянської за змістом) культури. В республіці створювались відповідні умови для культурного розвитку національних меншин, що проживали на території України. Культурне відродження охопило різні сторони національного життя і особливо відбилось на розвитку освіти, літератури, науки і мистецтва. Зверніть увагу на досягнення в справі ліквідації неписьменності своїх громадян, в розвитку системи загальноосвітніх шкіл, в підготовці кваліфікованих кадрів робітників і спеціалістів.

До 1930 року кількість українських шкіл зросла в республіці до 85%, 75% державних установ республіки було переведено на ділове спілкування і діловодство українською мовою, 90% газет та журналів і більше половини книжок видавалося українською мовою. З 35 до 54% зросла кількість українців серед службовців держапарату.

Розглядаючи це питання, слід чітко зрозуміти, що українізація здійснювалась в жорстких рамках, дозволених московським центром.

В четвертому питанні потрібно висвітлити перехід від принципів нової економічної політики до адміністративно–командних методів господарювання, поступове перетворенням СРСР на тоталітарну державу.

З другої половини 20–х років починається широкомасштабна індустріалізація народного господарства СРСР і УРСР. Індустріалізація була необхідна, оскільки мала вирішити життєво важливу для країни задачу: перетворити СРСР із відсталої в економічному відношенні країни в передову сучасну індустріальну державу, незалежну від інших країн. Це було особливо актуально в умовах ворожого капіталістичного оточення і постійної воєнної загрози.

Необхідно підкреслити, що індустріалізація сприяла перетворенню України в могутню індустріальну державу. В першій п’ятирічці з 1500 великих підприємств, що будувались у Радянському Союзі, на Україну припадало 400 новобудов (26, 7 %), у другій із 4500–1000 (22, 2%). У результаті Україна випередила за рівнем розвитку галузей важкої промисловості більшість західноєвропейських країн. Вона посіла друге місце в Європі за виробництвом машин (після Англії) і виплавкою чавуну (після Німеччини). Але, не зважаючи на такі значні економічні досягнення, за рівнем життя залишилась далеко позаду.

Соціальні наслідки індустріалізації були не зовсім втішними: повільно розвивалась легка і харчова промисловість (не вистачало коштів), що негативно відбивалося на добробуті населення. Розвиток індустрії відбувався за рахунок викачування коштів і ресурсів із села.

Завершаючи розгляд четвертого питання, зверніть увагу на те, що політика прискореної індустріалізації призвела до важких соціально–політичних наслідків. Саме в той час відбувся перехід від нової економічної політики до командно–адміністративної економіки. З індустріалізацією пов’язаний початок масових репресій в країні. Так званих «ворогів народу», «шпигунів» звинувачували в провалах реалізації планів, аваріях. Згадайте Шахтинську справу 1928 року. Ніхто в світі не сплатив таку високу ціну за створення сучасної економіки, яку змушений був сплатити український народ.

Відповідаючи на п’яте питання про здійснення програми суцільної колективізації в Україні, треба насамперед зупинитися на висвітленні рішень Політбюро ЦК ВКП(б) з цього питання: про темпи колективізації, про ліквідацію куркульських господарств в районах суцільної колективізації та ін.

Шляхом здійснення колективізації сталінський режим розраховував підпорядкувати сільське господарство державі, ліквідувати дрібнотоварний селянський уклад, який, на думку більшовицького керівництва, становив постійну загрозу Радянській владі, бо був за своїм характером капіталістичним.

Як і індустріалізація, колективізація проводилась форсованими, а відтак – насильницькими методами. Щоб запобігти опору заможних селян, в Україні була здійснена акція з ліквідації куркульства.

Таким чином, внаслідок колективізації було підірвано сільськогосподарське виробництво, фізично знищено найбільш кваліфіковану працездатну частину селянства, що негативно вплинуло на подальший розвиток сільського господарства. Одним з найжорстокіших злочинів сталінізму проти українського селянства був організований голодомор 1932–1933 років.

Зверніть увагу на трагічні наслідки суцільної колективізації для України. Вона, по–перше, підірвала сільськогосподарське виробництво. Так, рівень 1928 року з виробництва зерна і поголів’я худоби вдалось остаточно перевищити лише в 50–х роках. По–друге, колективізація ліквідувала економічну самостійність селянства, яке фактично знову було закріпачене. По–третє, масове насильницьке залучення селян до колгоспів сприяло встановленню тоталітарного режиму. І, нарешті, політикою колективізації влада відбила в селянина почуття господаря, позбавила селян почуття матеріальної зацікавленості в результатах своєї праці. Суцільна форсована колективізація призвела до загальної дезорганізації та деградації сільського господарського виробництва.

Шосте питання слід розпочати з характеристики нових досягнень в галузі культурного розвитку. В цей час в Україні в цілому було подолано неписьменність, широко здійснювалась підготовка спеціалістів з вищою та середньою спеціальною освітою. Але культурний розвиток проходив в умовах становлення адміністративно–командної системи, культу особи Сталіна, повної ідеологізації усього суспільства, масових репресій, переслідувань інакомислячих, особливо інтелігенції.

Становлення тоталітарного режиму відбувалось наприкінці 20 – початку 30–х років. Сталінський режим встановив власну монополію на владу, на ідеологію, на керівництво економікою і всім життям країни. Усунувши від влади, заборонивши діяльність інших політичних партій, більшовики, по суті, узурпували владу в країні і встановили повний контроль над усіма громадськими організаціями та об’єднаннями.

Профспілки та комсомол стали опорою комуністичного режиму. Під контролем влади працювали засоби масової інформації, заклади освіти та культури. Таким чином режим маніпулював свідомістю населення, перетворюючи його у слухняне знаряддя своєї політики.

Складовою частиною сталінського режиму став терор, що з кінця 20–х років набув значного розмаху. По Україні, починаючи з 1929 року, масові репресії прокотилися трьома могутніми хвилями. Перша хвиля охопила період 1929–1931 років і була пов’язана з примусовою колективізацією, масовим розкуркуленням та розправою із заможним селянством, ліквідацією Української автокефальної церкви, судовим процесом над «Спілкою визволення України». Друга хвиля (1932–1934) – це насамперед голодомор і так звані «чистки» партійних і державних органів, пов’язані з убивством С. Кірова. Третя хвиля (1936–1938) – це так званий Великий терор, який охопив весь СРСР, усі нації і соціальні групи. Була ліквідована майже вся верхівка ЦК КП(б)У і уряду УРСР, внаслідок масових репресій та фізичного знищення командного складу була послаблена Червона армія (напередодні страшної війни, що наближалась).

У роки репресій було зруйновано і закрито тисячі храмів, переслідувались представники українського духовенства і рядові віруючі. У 1930 році була офіційно розпущена Українська православна автокефальна церква. А Україна втратила значну частину інтелектуальної еліти нації, і ці втрати стали незворотними.

Політика «українізації» була оголошена націоналістичною контрреволюцією, почалось зросійщення шкіл, установ, видавничої справи тощо. Представників національної інтелігенції звинувачували в «буржуазному націоналізмі», звільняли від посад, засуджували (часто до страти) за участь в неіснуючих «підривних» «націоналістичних організаціях».

В сьомому питанні потрібно охарактеризувати становище західноукраїнських земель в складі Польщі, Румунії та Чехословаччини в 20–30–х роках ХХ ст. Слід зупинитись на відмінностях соціально–економічного і політичного розвитку даних територій.

Основна хронологія:

8–16 березня 1921 р. – X з’їзд РКП(б). Перехід до Нової економічної політики (непу).

Жовтень 1921 р. – церковний собор у Києві прийняв рішення про створення Української автокефальної православної церкви (УАПУ).

Літо 1921–1923 рр. – голод в Україні.

30 грудня 1922 р. – І з’їзд Рад СРСР. Утворення СРСР.

17–25 квітня 1923 р. – XII з’їзд РКП(б), проголосив початок політики «коренізації», що поклала початок «українізації».

31 січня 1924 р. – прийнята II з’їздом Рад СРСР Конституція СРСР.

27 січня–3 лютого 1929 р. – створення Організації Українських Націоналістів (ОУН) на конгресі у Відні.

Зима 1930 р. – початок масової, суцільної колективізації сільського господарства, політика розкуркулення, початок масового терору в Україні.

Зима 1932–весна–літо 1933 р. – голодомор в Україні.

21 січня 1934 р. – постанова XII з’їзду КП(б)У про перенесення столиці УРСР з Харкова до Києва.

25–30 січня 1937 р. – прийняття нової Конституції СРСР, затвердження Надзвичайним XIV Всеукраїнським з’їздом Рад нової Конституції УРСР.

Опорні поняття та терміни:

АВТОРИТАРНИЙ РЕЖИМ – антидемократична система політичної влади, яка зазвичай поєднується з елементами особистої диктатури.

«ВОЄННИЙ КОМУНІЗМ» – економічна політика більшовиків періоду громадянської війни (1918–1920). Основними складовими політики були: націоналізація усієї великої, середньої промисловості і більшості дрібних підприємств; максимальна централізація керівництва промисловим виробництвом і розподілом (впровадження карткової системи); продрозкладка; заборона приватної торгівлі; загальна трудова повинність; зрівнялівка в оплаті праці.

ГЕНОЦИД – діяльність, спрямована на знищення (повністю чи частково) цілих груп населення за расовими, національними, етнічними чи релігійними ознаками, а також умисне створення умов, розрахованих на повне або часткове фізичне знищення всіх груп. Визнаний одним із найтяжчих злочинів проти людства.

ПРОЦЕС «СПІЛКИ ВИЗВОЛЕННЯ УКРАЇНИ» – судовий процес в Україні над представниками української інтелігенції, яких звинувачували в належності до опозиційної до Радянської влади організації – «Спілки визволення України». Процес відбувався в березні–квітні 1930 року в Харкові. За вироком суду до різних термінів ув’язнення було засуджено 45 відомих діячів української науки і культури.

П’ЯТИРІЧКИ – п’ятирічні плани економічного та соціального розвитку СРСР, складова частина директивного централізованого планування. Були впроваджені в СРСР наприкінці 1928 року. У ході виконання п’ятирічні плани неодноразово змінювалися (головним чином у напрямі скорочення). Усього за 1928–1990 роки було прийнято 12 п’ятирічних планів.

ТЕРОР – політика залякування, придушення політичних противників насильницькими засобами, аж до фізичного знищення.

ТОТАЛІТАРИЗМ (ТОТАЛІТАРНИЙ РЕЖИМ) – одна з форм тоталітарної держави, що характеризується її повним (тотальним) контролем над усіма сферами суспільного життя.

УКРАЇНІЗАЦІЯ – форма коренізації радянської влади в УРСР, яка передбачала передусім освоєння та поширення на державному рівні, в культурно–освітніх та наукових закладах української мови, підготовку необхідних спеціалістів та кадрів із представників корінної національності, перебудову культури в Ук00раїні на ідеологічних принципах марксизму.

Література:

  1. Безотосний М. Опір сталінізму в Україні (1920–1930–ті рр.) // УІЖ. – 1993. – №2–3. – С. 97–104.
  2. Борисьонок О. Обговорення проблем українізації вищим партійним керівництвом у 1922—1923 рр. // УІЖ. – 2000. – №4. – С. 90–99.
  3. Борисов В. Українізація та розвиток загальноосвітньої школи в 1921–1932 рр. // УІЖ. – 1999. – №2. – С. 76–80.
  4. Веселова О. Увічнення пам’яті жертв голоду–геноциду 1932–1933 рр. в Україні // УІЖ. – 2004. – №2. – С. 50–68.
  5. Веселова О. Висвітлення голоду 1932–1933 рр. у збірниках документів та матеріалів // УІЖ. – 2003. – №5. – С. 101–125.
  6. Голод 1932–1933 років на Україні: очима істориків, мовою документів. – К., 1990. — 606 с.
  7. Грабовський С., Ставрояні С., Шкляр Л. Нариси з історії українського державотворення. – К., 1995.– С. 346–376.
  8. Гриневич Л. Сталінська «революція згори» та голод 1933 р. як фактори політизації української спільноти // УІЖ. – 2003. – №5. – С. 50–65.
  9. Грицак Я. Нарис історії України: формування модерної української нації ХІХ–ХХ ст. – К., 1996. – С. 166–186.
  10. Єфіменко Г. Зміни в національній політиці ЦК ВКП(б) в Україні (1932–1938) // УІЖ. – 2000. –№2. – С.82–93; №4. – С. 37–47.
  11. Єфіменко Г. Національні аспекти у формуванні компартійно–радянського апарату в УРСР (1932–1938) // УІЖ. – 2000. – №5. – С.3–17; №6. – С. 51–66.
  12. Єфіменко Г. Радянська модернізація 1920–1930–х рр. // УІЖ. – 2002. – №5. – С. 3–24.
  13. Журба М. Селянська кооперація радянської України і Міжнародний кооперативний альянс (20–ті роки XX ст.) // УІЖ. – 2001. – №2. – С. 61–74.
  14. Зуляк І. Реалізація «Просвітою» програми ліквідації неписьменності у міжвоєнний період (1919 – 1939 рр.) // УІЖ. – 2005. – №6. – С. 103–112.
  15. Касьянов Г., Даниленко В. Сталінізм і українська інтелігенція (20–30–і роки). – К., 1991. – 96с.
  16. Колективізація і голод на Україні: 1929–1933. Збірник документів і матеріалів. – К., 1993.– 739 с.
  17. Котляр М., Кульчицький С. Шляхами віків: довідник з історії України. – К., 1993. – С. 185–197, 204, 208, 217–225.
  18. Кульчицький С., Саксудов С. Втрати населення України від голоду 1933 р. // УІЖ. – 1991. – №2. – С. 3–10.
  19. Кульчицький С. Між двома війнами (1921–1941) // УІЖ. – 1991. – №9. – С. 3–9.
  20. Кульчицький С. Опір селянства суцільній колективізації // УІЖ. – 2004. – №2. – С. 31–50.
  21. Кульчицький С. Закономірності еволюції радянської влади // УІЖ. – 2007. – №6. – С. 181–218.
  22. Кульчицький С. Голод 1932 р. у затінку голодомору 33 // УІЖ. – 2006. – №6. – С. 77–98.
  23. Кульчицький С. Криза колгоспного ладу// УІЖ. – 2003. – №5. – С. 5–25.
  24. Липинський В. Концепція та модель освіти в УРСР у 20–ті рр. // УІЖ. – 1999. – №5. – С. 3–15.
  25. Лисенко О. Релігійне питання у теорії та практиці українського націоналізму в першій половині XX ст. // УІЖ. – 2000. – №6. – С. 29–50.
  26. Марочко В. Про діяльність Міжнародної комісії для розслідування голоду в Україні 1932—1933 рр. // УІЖ. – 1993. – №10. – С. 47–53.
  27. Нікольський В. Національні аспекти політичних репресій 1937 р. в Україні // УІЖ. – 2001. – №2.– С. 74–89.
  28. Новітня історія України (1900–2000): Підручник / А.. Слюсаренко, В. Гусєв, В. Дрожжин та ін.–К., 2000.– С. 244–297.
  29. Олійник М. Політика державних і партійних органів України щодо приватних підприємств у період непу // УІЖ. – 2001. – №1. – С. 16–29.
  30. Субтельний О. Україна: історія. – К., 1992. – С. 351–368.
  31. Україна в XX столітті (1900–2000): Зб. Документів і матеріалів / Упоряд.: А. Слюсаренко, В. Гусєв, В. Король та ін. – К., 2000. – С. 77–117.
  32. Фон Хаген Маркс. Проблеми сталінізму і переосмислення радянського минулого // УІЖ, – 1994. – №1.– С. 88–101.
  33. Шаповал Ю. Сталінізм і Україна // УІЖ. – 1990. – №12; 1991. – №3–4.
  34. Шаповал Ю. У ті трагічні роки (Сталінізм на Україні). – К., 1990. – 142 с.
  35. Шипович М. Радянське керівництво та літературно–мистецька інтелігенція України: 20-30–ті роки // УІЖ. – 2000. – № 1. – С. 95–102.
  36. Шитюк М. Еволюція репресивно–каральної системи в радянській Україні // УІЖ. – 2001. – №3. – С. 128–142.

 

 







Дата добавления: 2014-12-06; просмотров: 949. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!




Шрифт зодчего Шрифт зодчего состоит из прописных (заглавных), строчных букв и цифр...


Картограммы и картодиаграммы Картограммы и картодиаграммы применяются для изображения географической характеристики изучаемых явлений...


Практические расчеты на срез и смятие При изучении темы обратите внимание на основные расчетные предпосылки и условности расчета...


Функция спроса населения на данный товар Функция спроса населения на данный товар: Qd=7-Р. Функция предложения: Qs= -5+2Р,где...

Законы Генри, Дальтона, Сеченова. Применение этих законов при лечении кессонной болезни, лечении в барокамере и исследовании электролитного состава крови Закон Генри: Количество газа, растворенного при данной температуре в определенном объеме жидкости, при равновесии прямо пропорциональны давлению газа...

Ганглиоблокаторы. Классификация. Механизм действия. Фармакодинамика. Применение.Побочные эфффекты Никотинчувствительные холинорецепторы (н-холинорецепторы) в основном локализованы на постсинаптических мембранах в синапсах скелетной мускулатуры...

Шов первичный, первично отсроченный, вторичный (показания) В зависимости от времени и условий наложения выделяют швы: 1) первичные...

Типовые ситуационные задачи. Задача 1. Больной К., 38 лет, шахтер по профессии, во время планового медицинского осмотра предъявил жалобы на появление одышки при значительной физической   Задача 1. Больной К., 38 лет, шахтер по профессии, во время планового медицинского осмотра предъявил жалобы на появление одышки при значительной физической нагрузке. Из медицинской книжки установлено, что он страдает врожденным пороком сердца....

Типовые ситуационные задачи. Задача 1.У больного А., 20 лет, с детства отмечается повышенное АД, уровень которого в настоящее время составляет 180-200/110-120 мм рт Задача 1.У больного А., 20 лет, с детства отмечается повышенное АД, уровень которого в настоящее время составляет 180-200/110-120 мм рт. ст. Влияние психоэмоциональных факторов отсутствует. Колебаний АД практически нет. Головной боли нет. Нормализовать...

Эндоскопическая диагностика язвенной болезни желудка, гастрита, опухоли Хронический гастрит - понятие клинико-анатомическое, характеризующееся определенными патоморфологическими изменениями слизистой оболочки желудка - неспецифическим воспалительным процессом...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2025 год . (0.013 сек.) русская версия | украинская версия