Лабораторно – практична робота № 15
Тема: Планування потреби в нафтопродуктах для сільськогосподарського підприємства (господарства). Мета роботи – засвоїти методику розрахунку потреби паливно-мастильних матеріалів для сільськогосподарського підприємства (господарства). Зміст роботи: По завданню викладача розрахувати потребу паливно-мастильних матеріалів для забезпечення виробничої діяльності господарства на протязі року.
Прилади, обладнання, матеріали: 1.Типові проекти нафтоскладів для сільськогосподарського виробництва. 2.Норми витрати палива на польові механізовані роботи. 3.Норми витрати палива на роботу автомобілів.
Література: 1. Ільченко В.Ю. Карасьов П.І. Лімонт А.С. Експлуатація машинно-тракторного парку в аграрному виробництві: - К.: Урожай, 1993. 2. Механізовані польові роботи. Методика розрахунку, норми виробітку та витрати палива на збирання сільськогосподарських культур. Книга 1-4. – К.: «Комплекс Віта» 1996. 3. Тракторно-транспортні роботи. Методика розрахунку та норми виробітку і витрати палива. Книга 5. – К.: «Комплекс Віта», 1995.
Послідовність виконання роботи:
Сільськогосподарське виробництво України щороку споживає велику кількість нафтопродуктів. Для забезпечення ритмічної роботи машинно-тракторного парку необхідно планувати потребу в нафтопродуктах. Потребу в нафтопродуктах розраховують по всіх споживачах (тракторах, автомобілях, самохідних машинах, стаціонарних двигунах). Для тракторів потребу в дизельному паливі визначають на основі річного плану механізованих робіт та встановлених норм витрати палива на одиницю роботи по всіх видах робіт для кожної марки трактора.
, (15.1) де F- обсяг робіт, виконуваних тракторами, га(т, т ∙ кН); - норма витрати палива на одиницю роботи, кг ∕ га (кг ∕ т, кг ∕ т ∙ кН); Орієнтовну потребу дизельного палива на роботу тракторів можна розрахувати за залежністю:
, (15.2) де – обсяг тракторних робіт в умовних еталонних гектарах; - норма витрати палива, кг ∕ ц. е. га (орієнтовано = 10 кг ∕ ц. е. га). До підрахованої потреби в дизельному паливі на виконання на виконання механізованих робіт тракторами необхідно добавляти витрату, яку не враховують у нормах витрати (таблиця 16.1). Таблиця 15.1 Додаткова витрата палива
Якщо трактор використовують на транспортних роботах, то витрата палива при заданій відстані перевезень становить
(15, 3) де – вантажообсяг, т; - норма витрати палива, л ∕ т; щільність палива, г ∕ . Обсяги тракторних механізованих робіт (польових і транспортних) приводять у вигляді таблиці.
Таблиця 15.2 Розрахунок обсягу механізованих робіт та витрати палива
Норми витрат пального робіт приведені в збірниках «Єдині норми виробітку та витрат пального на механізовані польові роботи в сільському господарстві». При відсутності норм витрати палива в довіднику її можна визначити за формулою: ; (15, 4) де , , , - витрата палива за годину відповідно на виконання основної роботи (під навантаженням), при холостих поворотах, переїздах і на зупинках з працюючим двигуном [1], кг; , , , - затрати часу протягом зміни відповідно на виконання основної роботи, на повороти, переїзди і на зупинки, год. Потребу дизельного палива (бензину) на роботу вантажних автомобілів визначають за залежністю: ; (15.5) де - пробіг автомобіля відповідної марки в кН; – лінійна норма витрати палива на 100 кН пробігу, л; – обсяг транспортної роботи (вантажообіг) в т ∙ кН; – норма витрати палива на 1 т ∙ кН транспортної роботи, л; – число рейсів з вантажем для автомобілів-самоскидів. Потребу дизельного палива (бензину) на роботу автомобілів з причепами в складі автопоїздів визначають за формулою: ; (15.6) де - додаткова норма витрати палива на 100 кН пробігу на кожну тонну власної маси причепів, л; - кількість причепів в складі автопоїзду; - маса причепу, т. - 2 л – для автомобілів з карбюраторними двигунами; - 1.3 л – для автомобілів з дизельними двигунами. Норми витрати палива для автотранспорту приведені в додатку. В таблиці 15.3 приведені зміни до норм витрати палива автомобілями. Таблиця 15.3 Зміни норм витрати палива
Потребу у дизельному паливі на роботу зернозбиральних комбайнів визначають окремо на пряме комбайнування, скошування у валки та їх підбирання , (15.7) де , , - площа відповідного прямого комбайнування, скошування у валки та їх підбирання, га; , , – норма витрати палива відповідно на пряме комбайнування, скошування у валки та їх підбирання, кг/га. Потребу у дизельному паливі на роботу інших комбайнів визначають за залежністю: , (15.8) де – площа збирання комбайном, га; – норма витрати палива на збирання 1 га, кг. Потребу в дизельному паливі на роботу стаціонарних двигунів і силових установок розраховують окремо для кожного двигуна відповідно до тривалості роботи за рік, коефіцієнту завантаження за потужністю й встановлених норм годинної витрати палива. , (15.9) де - тривалість роботи двигуна, год.; - норма витрати палива, кг/год.; – коефіцієнт завантаження двигуна або , (15.10) де – номінальна потужність двигуна, кВт. - питома витрата палива двигуном, г/кВт ∙ год. Потребу в мастильних матеріалах для роботи тракторів, комбайнів і автомобілів та інших машин і в бензині для їх пуску визначають за нормами залежно від витрати основного палива. Таблиця 15.4 Норми витрати масел і мастил (у процентах до витраченого палива за масою)
Розрахунок кількості палива на ремонт, технічне обслуговування і обкатку тракторів, комбайнів і автомобілів ведуть згідно з планом ремонту і нормами витрати палива для цих потреб. Деякі нормативи щодо витрат нафтопродуктів під час ТО, обкатки приведені в таблиці 15.5 і 16.6.
Таблиця 15.5Норма витрат нафтопродуктів на обкатку тракторів після ремонту, кг
Таблиця 15.6 Витрати масла на вигоряння, кг/ мото-годину
Розраховану річну потребу в нафтопродуктах приводять в таблиці
Таблиця 15.7Планова річна потреба в нафто продуктах
Проюовження таблиці 15.7
По завершенню розрахунків оформити звіт і захистити роботу у викладача.
|