ОСНОВНИХ ПАРАМЕТРІВ ШЕСТЕРІНЧАСТИХ НАСОСІВ
8.1 Мета і завдання
8.1.1 Аналіз особливостей схем і конструкції та принципу дії шестерінчастих насів. 8.1.2 Проведення розрахунку основних параметрів шестерінчастого насоса.
Тривалість заняття – 2 години.
8.2 Теоретичні відомості
Шестерінчасті гідравлічні машини – роторно-обертові гідромашини, в яких робоча рідина в процесі їх роботи переміщується в порожнині, яка розміщена перпендикулярно до осей обертання шестерінь. Шестерінчасті гідромашини можуть працювати як в режимі насоса так і в режимі гідродвигуна. Шестерінчасті гідромашини класифікуються: 1 За типом зачеплення: - з зовнішнім зачепленням; - з внутрішнім зачепленням. Переваги перших полягають в можливості роботи при великих тисках (Рmax до 30 МПа). Перевагою других – компактність. 2 За розміщенням зубів відносно вінця шестерні: - прямозубі; - косозубі; - шевронні. 3 За конструктивними ознаками шестерінчасті гідромашини поділяються на: - одноступеневі; - багатоступеневі; - багато шестерінчасті. Найбільш поширені одноступеневі шестерінчасті гідромашини, які широко застосовуються в системах керування різноманітного обладнання та в їх системах мащення. В цих гідромашинах практично відсутній ефект дії інерційних сил, в них можлива висока частота обертання (n =2500…4000 хв-1), мають малу металомісткість (1, 1…1, 8 кг/кВт), створюють високі тиски (10 МПа, рідше 10…20 МПа). Об’ємний ККД становить η 0=0, 87…0, 9. Шестерінчасті гідромашини придатні для роботи на робочих рідинах в широкому діапазоні кінематичної в’язкості (γ = 10 … 80 сСт). Основна група шестерінчастих насосів складається з двох прямозубих шестерінь зовнішнього зачеплення (рис. 8.1, а). Використовуються також і інші конструктивні схеми, наприклад, насоси з внутрішнім зачепленням (рис. 8.1, б), три- і більше шестерінчасті насоси (рис. 8.1, в).
а – з зовнішнім зачепленням; б – з внутрішнім зачепленням; в – тришестерінчастий Рисунок 8.1 – Схеми шестерінчастих насосів
Шестірінчастий насос з зовнішнім зачепленням (рис. 8.1, а) складається з ведучої 1 та веденої 2 шестерінь, розміщеними з невеликим зазором в корпусі 3. При обертанні шестерінь рідина, що заповнила робочі камери (міжзубовий простір), переноситься з порожнини всмоктування 4 в порожнину нагнітання 5. З порожнини нагнітання рідина поступає в напірний трубопровід. Шестерінчасті насоси з внутрішнім зачепленням складніші у виготовленні, але мають більш рівномірну подачу та менші габаритні розміри. Внутрішня шестерня 2 (рис. 8.1, б) має на два-три зуби менше, ніж зовнішня шестерня 4. Між внутрішньою і зовнішньою шестернями є серпоподібна перемичка 3, що розділяє порожнину всмоктування від напірної. При обертанні внутрішньої шестерні рідина, що заповнила робочі камери, переноситься в напірну порожнину і витісняється через вікна в кришках корпуса 1 у вихідний трубопровід. На рис. 8.1, в наведено схему тришестерінчастого насоса. В цьому насосі шестерня 1 ведуча, а шестерні 2 і 3 – ведені, порожнини 4 – всмоктуючі, а порожнини 5 – напірні. Такі насоси вигідно використовувати в гідроприводах, в яких необхідно мати дві незалежні гідролінії. Шестерінчастий насос в розібраному вигляді показаний на рис. 8.2. 1 – вал-шестерня ведуча; 2 – підшипниковий блок; 3 – вал-шестерня ведена; 4 – кришка; 5 – блок ущільнюючий; 6 – прокладка; 7 – пластина підтискна; 8 – корпус; 9 – кільце гумове Рисунок 8.2 – Шестерінчастий насос (НШ)
|