Приклад виконання роботи
Щоб побудувати криву охолодження сплаву за діаграмою стану, спочатку на вісі концентрацій (вісі х) проставляють концентрацію сплаву. В даному випадку сплав містить 0, 55%С. І через цю точку проводять ординату. Точки перетину ліній діаграми ординатою являються критичними точками даного сплаву. Точка 1 – початок кристалізації, точка 2 – кінець кристалізації. Точка 3 – початок перекристалізації, точка 4 – кінець перекристалізації. Лінія PSK – лінія евтектоїдного перетворення. За законом Гіббса (С=К+1-Ф) визначаємо в кожній області число ступенів свободи і будуємо криву охолодження (рисунок 7.1).
а – крива охолодження сплаву б – діаграма стану Fe-Fe3C Рисунок 7.1 – Побудова кривої охолодження сплаву за діаграмою стану залізо-цементит При охолодженні цього сплаву відбуваються наступні перетворення. До точки 1 ніякі перетворення не протікають, тільки понижується температура рідкої фази. (С=2-1+1=2). В точці 1 починається кристалізація аустеніту, яка протікає в інтервалі температур від точки 1 до точки 2. В процесі кристалізації в розплаві утворюються зародки і ростуть кристали аустеніту, перетворюючись в зерна на останньому етапі. Нижче точки 1 сплав складається із рідкої фази і аустеніту. (С=2+1-2=1). Закінчується кристалізація аустеніту в точці 2. Від точки 2 до точки 3 відбувається лише пониження температури аустеніту. (С=2+1-1=2). В точці 3 починається перекристалізація аустеніту у ферит. На межах зерен аустеніту утворюються зародки фериту, які ростуть, перетворюючись у зерна. Кількість аустеніту зменшується, а кількість в ньому вуглецю зростає за рахунок того, що ферит може розчинити в собі лише 0, 02%С при 727оС, а тому витісняється з α -Fe надлишок вуглецю, який переходить в аустеніт підвищуючи його концентрацію. Критичну точку 3 позначають А3. При досягненні температури 727оС (критична точка А1) вміст вуглецю в аустеніті досягає 0, 83%. Аустеніт, який має евтектоїдну концентрацію, розпадається з одночасним виділенням із нього фериту і цементиту, які утворюють механічну суміш – перліт. А0, 83%С→ Ф0, 02%С+Fe3C Евтектоїдне пертворення протікає при постійній температурі 727оС. При наявності трьох фаз (при цій температурі): ферит (0, 02%С), цементит (6, 67%С) і аустеніт (0, 83%С) – система нонваріантна. (С=2+1-3=0). На кривій охолодження це відмічається горизонтальною лінією 4-4´. Після перекристалізації (нижче лінії 4-4´) сплав має структуру Ф+П. Від лінії 4-4´ до кімнатної температури знову ніяких перетворень не протікає, а лише знижується температура сплаву з феритоперлітною структурою. В цьому інтервалі температур сплав має двофазну структуру – Ф+(Ф+Ц). (С=2+1-2=1). Залізовуглецевий сплав, який містить 0, 55%С – це доевтектоїдна сталь. Від нормальної температури до температури 727оС має ферито-перлітну структуру.
5 Контрольні запитання
5.1 Як змінюється розчинність вуглецю у фериті із зміною температури сплаву? 5.2 Як змінюється розчинність вуглецю у аустеніті із зміною температури сплаву? 5.3 Яке перетворення протікає на лінії ECF? На лінії PSK? При охолодженні? При нагріванні? 5.4 Закон Гіббса (правило фаз). Його зміст і застосування. 5.5 Як називаються сталі, які мають < 0.83% С? 0, 83% С? > 0, 83% С? 5.6 Як називаються чавуни які містять < 4, 3% С? 4, 3% С? > 4, 3% С?
|