Кут піднесення, при якому повна горизонтальна дальність (горизонтальна дальність) польоту кулі (гранати) стає найбільшою, називається кутом найбільшої дальності
Величина найбільшої дальності для куль різних видів зброї складає біля 35 .
Траєкторії, які отримують при кутах піднесення, менших кута найбільшої дальності, називаються настильними.
Траєкторії, які отримують при кутах піднесення, більших кута найбільшої дальності, називаються навісними.
При стрільбі з однієї і тієї ж зброї (при однакових початкових швидкостях) можна отримати дві траєкторії з однаковою горизонтальною дальністю: настильною і навісною.
Траєкторії, які мають однакову горизонтальну дальність при різних кутах піднесення, називаються сполученими.
При стрільбі з вогнепальної зброї і гранатометів використовують тільки настильні траєкторії. Чим пологіша траєкторія, тим на більшому просторі місцевості ціль може бути уражена з одним встановленням прицілу (тим менший вплив на результати стрільби мають помилки в межах встановлення прицілу); в цьому заключається практичне значення настильної траєкторії.
Рис. 7. Кут найбільшої дальності; настильні, навісні, сполучені траєкторії.
Настильність траєкторії характеризується найбільшим її перевищенням над лінією прицілювання. При даній дальності, траєкторія тим більше настильна, чим менше вона піднімається над лінією прицілювання. Крім того, про настильність траєкторії можна судити по величині кута падіння: траєкторія тим більш настильна, чим менший кут падіння.
1.2.2. Прямий постріл
Тепер, коли ми ознайомились з польотом кулі в повітрі, не важко зрозуміти, що якщо ціль буде знаходитись на лінії продовження осі каналу ствола, то куля в неї не попаде, а впаде нижче. Це станеться тому, що куля в результаті свого тяжіння за час польоту до цілі опуститься від наданого їй початкового напрямку. Для того щоб уразити ціль, необхідно вісь каналу ствола зброї направити вище точки, в яку ми хочемо попасти. Надання осі каналу ствола потрібного положення в горизонтальній і вертикальній площині називається наведенням або прицілюванням. Точка, в яку наводиться зброя, називається точкою прицілювання. В залежності від висоти цілі і дальності стрільби її вибирають в середині нижнього обріза цілі, в центрі її або поза її межами. Лінія, яка іде від ока стріляючого через середину прорізу прицілу на рівні з її краями і вершину мушки в точку прицілювання, є лінією прицілювання. Постріл, при якому траєкторія польоту кулі не піднімається над лінією прицілювання вище цілі по всій своїй довжині, називається прямим пострілом. Практичне його значення полягає в тому, що в напружені моменти бою стрільба може вестись без переставлення прицілу*, при цьому точка прицілювання по висоті буде вибиратися по нижньому обрізу цілі. Дальність прямого пострілу залежить від висоти цілі і настильності траєкторії. Чим вище ціль і більш настильна траєкторія, тим більша дальність прямого пострілу і, відповідно, відстань на якій ціль може бути уражена з однією установкою прицілу. Це дає можливість прискорити ураження цілі, випередити супротивника в зворотному пострілі. Дальність прямого пострілу можна визначити з таблиці шляхом порівняння висоти цілі з величинами найбільшого перевищення траєкторії над лінією прицілювання або з висотою траєкторії. Дальність прямого пострілу, наприклад, складає:
Таблиця 1. Дальність прямого пострілу.
1.2.3. Прикритий, мертвий та простір, що уражається, їх практичне значення
Простір за укриттям, що не пробивається кулею, від його гребеня до точки зустрічі* називається прикритим простором. Прикритий простір тим більший, чим вище укриття і настильна траєкторія.
Частина прикритого простору, на якому ціль не може бути уражена при даній траєкторії, називається мертвим простором. Мертвий простір тим більше, чим більша висота укриття, менша висота цілі і пологіша траєкторія. Прикритий і мертвий простір необхідно вміло використовувати для захисту від вогню супротивника.
Частина прикритого простору, на якому ціль може бути уражена, складає простір, що уражається – відстань, на якій спадна гілка траєкторії не перевищує висоти цілі. Уражений простір залежить від висоти цілі, настильності траєкторії і кута падіння**. Його практичне значення полягає в тому, що він компенсує помилки, які припускаються під час вибору прицілу, і дозволяє заокруглювати виміряну дальність до цілі в більший бік. Знання величини прикритого і мертвого простору дозволяє правильно використовувати укриття для захисту від вогню супротивника, а також приймати заходи для зменшення мертвих просторів шляхом правильного вибору вогневих позицій і обстрілу цілей зі зброї більш навісною траєкторією.
Рис. 8. Прикритий (1), мертвий (2) і простір, що уражається (3). Питання для самоконтролю
1. Що таке постріл, назвіть його періоди? 2. Яку швидкість називають початковою, яке її практичне значення? 3. Що називають траєкторією? 4. Назвати форми траєкторії, дати їм визначення. 5. Що таке прямий постріл і яке його практичне значення? 6. Який простір називається прикритим простором? 7. Який простір називають мертвим простором? 8. Який простір газивають простором, що уражається? 9. Який кут називають кутом вильоту? Що впливає на його виникнення? Глава 2. Матеріальна частина стрілецької зброї, гранатометів і ручних гранат § 2.1. Автомат Калашникова АК-74
Автомат АК-74 розроблений на базі автомата АКМ під малокаліберний набій 5х45х39 мм. Він повторює основні конструктивні рішення свого попередника і уніфікований з ним по деталях на 53%. Новим елементом є двокамерний дульний пристрій, який виконує функції дульного гальма, компенсатора та полум’ягасника[8]. Патрон 5, 45 мм по пробивній дії кулі слабше, ніж у автомата АКМ. Під час стрільби в населених пунктах, лісі рикошет кулі калібру 5, 45 мм сильніший, ніж кулі калібру 7, 62 мм Сильний боковий вітер впливає на кулю калібру 5, 45 мм сильніше, ніж на кулю калібру 7, 62 мм Крім основної моделі АК-74, випускалася модель зі складним металевим прикладом (АКС-74). Обидві моделі мали модифікації, пристосовані для ведення бою з нічним прицілом НСПУ АК-74 та АКС-74Н. З 1991 р. серійно випускається модернізований автомат АК-74М. Він має пластмасовий приклад, що складається, який по міцності перевищує металевий, планку для кріплення нічного і оптичного прицілів, пристрій для встановлення підствольного гранатомета.
|