Розбирання і складання автомата
Розбирання автомата може бути повним та неповним. Неповне – для чистки, змащування та огляду автомата. Повне – для чистки при сильному забрудненні автомата після знаходження його під дощем чи в снігу, при переході на нове мастило та при ремонті. Дуже часте повне розбирання автомата шкідливе для нього, бо прискорює знос частин і механізмів. Розбирання та складання автомата проводять на столі чи чистій підстилці; частини та механізми кладуть в порядку розбирання, обходяться з ними обережно, не кладуть одну частину на другу і не прикладають підвищених зусиль та різких ударів. Порядок неповного розбирання.
1. Відокремити магазин. 2. Перевірити чи є патрон в патроннику, для цього потрібно: перемкнути запобіжник у положення “Стрільба”, звести затворну раму, зробити контрольний спуск. 3. Вийняти пенал з приладдям. 4. Відокремити шомпол. 5. Відокремити дульне гальмо-компенсатор. 6. Відокремити кришку ствольної коробки. 7. Відокремити поворотний механізм. 8. Відокремити затворну раму з затвором. 9. Відокремити затвор від затворної рами. 10. Відокремити газову трубку зі ствольною накладкою.
Порядок складання автомата після неповного розбирання.
1. Приєднати газову трубку зі ствольною накладкою. 2. Приєднати затвор до затворної рами. 3. Приєднати затворну раму з затвором до ствольної коробки. 4. Приєднати зворотній механізм. 5. Поставити кришку ствольної коробки. 6. Перевірити взаємодію частин та механізмів автомата: звести затворну раму, спустити курок з бойового зводу та поставити на запобіжник. 7. Приєднати дульне гальмо-компенсатор. 8. Приєднати шомпол. 9. Вкласти пенал у гніздо приклада. 10. Приєднати магазин до автомата.
При складанні автомата порівняти номери на його частинах: у кожного автомата номер на ствольній коробці має відповідати номеру на газовій трубці, затворній рамі, затворі, кришці ствольної коробки та інших частинах автомата.
Таблиця 3. Нормативи розбирання та складання автомата.
§ 2.2. Пістолет Макарова (ПМ) 2.2.1. Призначення, бойові властивості та загальна будова пістолета 9-мм пістолет Макарова (ПМ) є особистою зброєю нападу і захисту, призначеною для ураження супротивника на невеликій відстані. Вогонь з пістолету найбільш ефективний на відстані до 50 м. Убійна сила кулі зберігається до 350 м. Вогонь ведеться поодинокими пострілами. Для стрільби з пістолета використовуються 9-мм пістолетні набої.
Таблиця 4. Вагові та лінійні дані ПМ.
Загальна будова пістолета Пістолет складається з таких основних частин і механізмів: - рамки зі стволом і спусковою скобою; - затвора з ударником, викидачем та запобіжником; - зворотної пружини; - ударно-спускового механізму; - рукоятки з гвинтом; - замкової затримки; - магазина. До кожного пістолету додається приладдя: запасний магазин, протирка, кобура, пістолетний ремінець.
Рис. Основні частини та механізми пістолета. 1 - рамка зі стволом та спусковою скобою; 2 - затвор з ударником, викидувачем та запобіжником; 3 - поворотна пружина; 4 - частини ударно-спускового механізму; 5 - рукоятка з гвинтом; 6 - затворна затримка; 7 - магазин; Ствол призначений для направлення польоту кулі. Всередині ствол має канал з чотирма нарізами, які йдуть угору зліва направо. Нарізи призначені для надання кулі обертального руху.* Проміжки між нарізами називаються полями. Відстань між двома протилежними полями (за діаметром) – калібр каналу ствола: він дорівнює 9 мм. З казенної частини канап ствола гладкий і більшого діаметру; він призначений для вміщення набою і називається набійником. Рамка призначена для з'єднання всіх частин пістолета. Рамка з основою рукоятки складає одне ціле. Основа рукоятки призначена для з'єднання рукоятки, бойової пружини і для розташування магазина. Для зменшення ваги пістолета вона має бокові вікна (праве і ліве). Спускова скоба призначена для запобігання випадкового натискання, хвоста спускового гачка. Затвор призначений для: - подачі набою з магазина в набійник; - замикання каналу ствола при пострілі; - утримування гільзи (вилучення набою); - встановлення курка на бойовий звід.
Зовні затвор має мушку та цілик для прицілювання, вікно для викидання гільзи (набою), гніздо для викидача, насічку з обох боків, для зручності відведення затвору рукою та інші гнізда, пази та виїмки. Зсередини затвора розміщені: - ударник – для розбиття капсуля; - викидач – для утримування гільзи (набою) в чашечці затвора до зустрічі з відбивачем; - запобіжник – для забезпечення безпеки при поводженні з пістолетом.
Зворотна пружина призначена для повернення затвора в попереднє положення після пострілу. Крайній виток одного з кінців пружини має менший діаметр у порівнянні з іншими витками. Цим витком пружина при складанні пістолета надягається на ствол, щоб забезпечити її надійне утримання на стволі при розбиранні пістолета.
Ударно-спусковий механізм містить: - курок – для завдання удару по ударнику; - шептало з пружиною – для утримання курка на бойовому та запобіжному зводі; - спускову тягу з важелем зводу – для спуску курка з бойового зводу та зведення курка при натисканні на хвіст спускового гачка; - спусковий гачок – для спуску курка з бойового зводу та зведення курка при стрільбі само зводом; - бойову пружину – для приведення в дію курка, важеля зводу та спускової тяги; - засувку бойової пружини – для кріплення бойової пружини на основі рукоятки. Рукоятка з гвинтом, яка прикриває бойові вікна і задню стінку основи рукоятки та призначена для зручності утримання пістолета в руці. Держак виготовлений з пластмаси; Затворна затримка – утримує затвор в задньому положенні після використання всіх набоїв з магазина; Магазин призначений для розміщення восьми набоїв. 9-мм пістолетний набій складається з гільзи, капсуля, порохового заряду.
Робота частин пістолета
Пістолет Макарова – зброя самозарядна, бо його перезарядка під час стрільби виконується автоматично.
Для виконання пострілу необхідно натиснути вказівним пальцем на спусковий гачок. Курок при цьому наносить удар по ударнику, який розбиває капсуль набою. В результаті цього запалюється пороховий заряд і створюється велика кількість порохових газів. Куля тиском порохових газів викидається з каналу ствола. Затвор під тиском газів, які передаються через дно гільзи, відходить назад, утримуючи викидачем гільзу і стискаючи зворотну пружину. Цей рух починається в момент, коли тиск порохових газів на дно гільзи подолає інерцію затвору і натугу зворотної пружини. Гільза при зустрічі з відбивачем викидається зовні через вікно затвору. Затвор при відході в крайнє заднє положення повертає курок на цапфах назад і ставить його на бойовий звід. Відійшовши назад до кінця, затвор під дією зворотної пружини повертається вперед. Рухаючись вперед, затвор ударником проштовхує з магазина черговий набій і досилає його в набійник. Канал ствола замкнений вільним затвором; пістолет знову готовий до пострілу. Для виконання наступного пострілу треба опустити спусковий гачок, а потім знову натиснути на нього. Так стрільба буде вестись до повної витрати набоїв в магазині. Після витрати всіх патронів з магазина, затвор ставиться на затворну затримку і залишається в задньому положенні.
2.2.2. Можливі затримки і несправності під час стрільби і способи їх усунення Пістолет при правильному поводженні з ним, уважному догляді і збереженні є надійною і безвідмовною зброєю. Однак, при тривалій роботі, через зношування частин та механізмів, а частіш всього при необережному поводженні і неуважному догляді, можуть з'явитись затримки при стрільбі. Для попередження затримок при стрільбі з пістолета і забезпечення безвідмовності його роботи треба:
Якщо при стрільбі виникне затримка, то її треба усунути перезаряджанням пістолета. Якщо перезарядженням затримка не усувається, то необхідно з'ясувати причину затримки і усунути її, як зазначено в таблиці:
Таблиця 5. Можливі затримки і несправності під час стрільби і способи їх усунення.
2.2.3. Розбирання і складання пістолета Розбирання пістолета може бути неповним і повним. Неповне розбирання виконується для чищення, змащення та огляду пістолета. Повне розбирання - для чищення при сильному забрудненні пістолета, після знаходження Його під дощем чи в снігу, при переході на нове мастило, а також при ремонті. Часте повне розбирання пістолета не допускається, тому що воно прискорює зношення частин та механізмів. При розбиранні та складанні пістолета необхідно дотримуватись таких правил: - розбирання та складання виконувати на столі або лавці, а в полі – на чистій підстилці; - частини та механізми класти в порядку розбирання, поводитись з ними обережно, не допускати зайвих зусиль та різких ударів; - при складанні звертати увагу на нумерацію частин, щоб не переплутати їх з частинами інших пістолетів. I. Неповне розбирання ПМ виконувати в такій послідовності:
1. Витягти магазин з основи рукоятки. 2. Відокремити затвор від рамки. Взявши пістолет у праву руку за рукоятку, лівою рукою відтягнути спускову скобу донизу (Рис.23) і, перекосивши її вліво, уперти в рамку так, щоб вона утримувалася в такому положенні. При подальшому розбиранні утримувати її в наданому положенні вказівним пальцем правої руки. Лівою рукою відвести затвор в крайнє заднє положення і, припіднявши його задній кінець, дати йому можливість продвинутися вперед під дією зворотної пружини. Відділити затвор від рамки і поставити спускову скобу на своє місце. 3. Зняти зі ствола поворотну пружину. II. Складання пістолета після неповного розбирання виконувати в зворотному порядку:
1. Одягти на ствол зворотну пружину. 2. Приєднати затвор до рамки. Утримуючи рамку за рукоятку в правій руці, а затвор – в лівій, ввести вільний кінець зворотної пружини в канал затвора (Рис.25) і відвести затвор в крайнє заднє положення так, щоб дульна частина ствола пройшла через канал затвора і виступила назовні (Рис.26). Опустити задній кінець затвору на рамку так, щоб продольні виступи затвору помістилися в пазах рамки, і, притискаючи затвор до рамки, опустити його. Затвор під дією зворотної пружини енергійно повертається в переднє положення. Увімкнути запобіжник (підняти прапорець догори).
Примітка. Для приєднання затвора до рамки не обов’язково відтягувати вниз і перекошувати спускову скобу. При цьому, відводячи затвор в крайнє заднє положення, необхідно припідняти його задній кінець до відмови так, щоб не виникло утикання нижньої передньої стінки затвора в гребінь спускової скоби, обмежуючої рух затвору назад.
3. Вставити магазин в основу рукоятки. III. Перевірити правильність складання пістолета після неповного розбирання. Нормативи при розбиранні і складанні пістолета:
Таблиця 6. Нормативи при розбиранні і складанні пістолета.
|