Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Методичні рекомендації та практичні завдання. 1. Аналізуючи су шість і зміст влади як соціального явища, треба звернути увагу на те, що вона зумовлена цілим комплексом як матеріальних





1. Аналізуючи су шість і зміст влади як соціального явища, треба звернути увагу на те, що вона зумовлена цілим комплексом як матеріальних, так і духовних потреб людини, серед яких потреби свободи, самореалізації, самоствердження, розвитку як особистості тощо. Влада визначається як здатність і можливість здійснювати свою волю певним суб'єктом чинити вирішальний вплив на діяльність та поведінку людей за допомогою відповідних засобів. Вона проявляється в різних динамічних формах залежності та взаємодії між суб'єктами і завжди є складним, багатогранним явищем.

Політична влада має свою специфіку, виявляється як взаємодія суспільних інтересів суб'єктів політики на принципах організованого примусу, що здійснюється завдяки інституціоналізації влади і пріоритетності використання політичних засобів.

Для визначення сутності політичної влади:

- порівняйте основні характерні ознаки влади як соціального явища іполітичної влади;

- дайте відповідь на питання про спільне і відмінне між політичною і державною владою;

- зверніть увагу на фактори легітимізації влади.

 

2. Створення умов для ефективного функціонування політичної влади є ключовим завданням кожного суспільства і охоплює собою цілий комплекс заходів по його організації і самоорганізації.

Зміст цих заходів полягає у впровадженні державного правління і державного устрою, методів, принципів та засобів регулювання політичних процесів.

Простежуючи характер та тенденції функціонування політичної влади на різних етапах розвитку людської цивілізації, можна відзначити тенденцію поступового, починаючи з епохи Просвітництва, процесу демократизації політичної влади.

Відповідно до методів здійснення політичної влади, домінування регулюючих, узгоджуючи чи силових форм її забезпечення виділяються політичні режими -тоталітарний, авторитарний та демократичний, що базуються на відносинах залежності, взаємозалежності та незалежності політичних суб'єктів.

Для з'ясування реалізації влади в політичному житті суспільства необхідно:

- розкрити її функції в життєдіяльності суспільства;

- порівняти основні ознаки різновидів політичних режимів (тоталітарний, авторитарний, демократичний);

- розглянути реалізацію народовладдя в демократичному суспільстві;

- визначити сутність та умови функціонального розподілу влади на законодавчу, виконавчу і судову.

 

3. Питання про владу і владні відносини в сучасному українському суспільстві є ключовим і актуальним як в теоретичному так і в практичному аспекті. Для з'ясування цього питання необхідно охарактеризувати зміст і характер трансформаційних процесів, їх складність і суперечливість в Україні. Увагу треба зосередити на двох аспектах цієї проблеми:

- стан та тенденції розвитку суспільства, зміни його соціальної структури, орієнтації на певні політичні цінності і моделі розвитку, конституційні засади суспільного розвитку;

- характер реформування політичної системи та політичних інституцій, зміни структури і принципів управління та регулювання соціальних процесів, введення інституту Президента, створення багатопартійності, реформування судової гілки влади, розвиток місцевого самоврядування, розподіл повноважень суб’єктів політичної влади за Конституцією України, створення законодавчої бази для проведення адміністративної реформи і вирішення актуальних соціально - політичних питань.

 

Основні поняття та категорії

Авторитет влади - одна з форм легітимного здійснення політичної влади. Це якість, яку може мати або не мати суб'єкт влади.

Влада - це здатність і можливість здійснювати свою волю, чинити вирішальний вплив на діяльність, поведінку людей за допомогою певних засобів, зокрема авторитету, права, насильства.

Політична влада - здатність і можливість здійснювати визначальний вплив на політичну діяльність і політичну поведінку людей та їх об'єднань за допомогою будь-яких засобів - волі, авторитету, права, насильства.

Легітимність (від лат. legitimus - законний, правомірний, належний, справедливий) - здатність того чи іншого політичного режиму досягти суспільного визнання та виправдання обраного політичного курсу, прийнятих ним політичних рішень, кадрових або функціональних змін у структурах влади.

Легальність (від лат. lex - закон) - дозволеність, відповідність чинним законам, прийнятність якогось політичного явища чи події, незважаючи на те, що вони можуть комусь не подобатись.

Ресурси влади - сукупність методів і засобів для досягнення цілей політичними суб'єктами, укріплення і розширення політичної влади.

Харизма (від грец. charisma - милість, благодать, божий дар) - особливий тип легітимності, організації влади і лідерства, що ґрунтується на виняткових якостях тієї чи іншої особистості, головним чином релігійного або політичного діяча, які дозволяють йому здійснювати в суспільстві функції пророка, вождя чи реформатора.

Питання для дискусії

1) Поясніть, у чому полягає відмінність між джерелами влади і яке, з вашої точки зору, це має значення для формування ставлення суспільства до існуючої політичної влади.

2) Чому, з вашої точки зору, для сучасності характерна тенденція до демократизації відношень між владними структурами та суспільством в цілому?

3) Проаналізуйте зміст і головні висновки біхевіористичної концепції влади.

4) Схарактеризуйте основні положення релятивістських концепцій влади.

5) Поясніть, чому владні відносини існують у людському суспільстві.

 

Питання для самоконтролю

1) Дайте розгорнуте визначення поняття «влада».

2) Покажіть специфічні риси політичної влади.

3) Розкрийте зміст поняття «легітимність політичної влади».

4) З'ясуйте структурні елементи політичної влади.

5) Схарактеризуйте основні види і ресурси політичної влади.

6) Назвіть сучасні тенденції в розвитку політичної влади.

7) Розкрийте основні концепції політичної влади.

Завдання для самостійної роботи

1) У рекомендованій літературі простежте виклад змісту категорій: влада, владні відносини, поділ влади, легітимність влади.

2) Зробіть порівняльний аналіз існуючих визначень " влада".

3) Визначте умови реалізації політичної влади та її ефективності у регулюванні суспільних відносин.

4) Дайте характеристику реалізації влади у сучасному українському суспільстві.







Дата добавления: 2014-11-10; просмотров: 751. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!




Вычисление основной дактилоскопической формулы Вычислением основной дактоформулы обычно занимается следователь. Для этого все десять пальцев разбиваются на пять пар...


Расчетные и графические задания Равновесный объем - это объем, определяемый равенством спроса и предложения...


Кардиналистский и ординалистский подходы Кардиналистский (количественный подход) к анализу полезности основан на представлении о возможности измерения различных благ в условных единицах полезности...


Обзор компонентов Multisim Компоненты – это основа любой схемы, это все элементы, из которых она состоит. Multisim оперирует с двумя категориями...

Этические проблемы проведения экспериментов на человеке и животных В настоящее время четко определены новые подходы и требования к биомедицинским исследованиям...

Классификация потерь населения в очагах поражения в военное время Ядерное, химическое и бактериологическое (биологическое) оружие является оружием массового поражения...

Факторы, влияющие на степень электролитической диссоциации Степень диссоциации зависит от природы электролита и растворителя, концентрации раствора, температуры, присутствия одноименного иона и других факторов...

Виды сухожильных швов После выделения культи сухожилия и эвакуации гематомы приступают к восстановлению целостности сухожилия...

КОНСТРУКЦИЯ КОЛЕСНОЙ ПАРЫ ВАГОНА Тип колёсной пары определяется типом оси и диаметром колес. Согласно ГОСТ 4835-2006* устанавливаются типы колесных пар для грузовых вагонов с осями РУ1Ш и РВ2Ш и колесами диаметром по кругу катания 957 мм. Номинальный диаметр колеса – 950 мм...

Философские школы эпохи эллинизма (неоплатонизм, эпикуреизм, стоицизм, скептицизм). Эпоха эллинизма со времени походов Александра Македонского, в результате которых была образована гигантская империя от Индии на востоке до Греции и Македонии на западе...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2025 год . (0.013 сек.) русская версия | украинская версия