Копіювання формул
1. В ЕТ є можливість копіювати однотипні формули, що прискорює розв’язання задач. Під час копіювання формули відбуваються такі дії: 2. Формула вводиться в інші клітинки автоматично. Формула автоматично модифікується-змінюються відносно адреси, на які є посилання у формулі. Копіювання формул і автоматичне переобчислення у таблиці – це два головні засоби автоматизації обчислень в ЕТ. Захист даних. Якщо заздалегідь відомо, що деяка частина даних, введення у таблицю, змінюватися не буде або з метою запобігання внесення несанкціонованих чи випадкових змін у таблицю, на закладці Захист виконують захист вибраних клітинок. Консолідація даних. Це один із способів отримання підсумкової інформації. Задача 3 «Діяльність фірми в Україні» Нехай ваша фірма має філіали в Києва, Харкові, Львові, Одесі, Донецьку чи в інших містах і є дані про щомісячні обсяги продажів у філіалах. За даними про діяльність фірми протягом трьох місяців, наприклад, січня, лютого, березня, створити таблицю (див. рис.41) для визначення обсягів продажів: максимальних, мінімальних і в цілому в Україні. Крім цього, створити нову таблицю — проект бізнес-плану на наступні два місяці, наприклад квітень і травень, | розширенням географії діяльності фірми (назви двох-трьох міст додати самостійно).
Рисунок 41-зразок таблиці для задачі 3
Задача 4 «Діяльність фірми в Європі» Нехай ваша фірма має філіали не лише в Києві, Харкові, Львові, Одесі, Донецьку, але ще й у трьох країнах Європи Польщі, Німеччині, Франції (розглянути по три-чотири міста в кожній країні). Дані про діяльність фірми протягом трьох місяців, наприклад, січня, лютого, березня, занести в таблиці" і визначити обсяги продажів у Європі для кожного даху методом підведення підсумків. Нанести результати у вигляді стовпчикових діаграм на географічну карту Європи. Таблиця має містити близько двадцяти рядків такої структури: Країну, Місто, Січень, Лютий, Березень, Всього. Назви міст під чаї введення по країнах не треба групувати. Задача 5 «Табулювання функції та обчислення площі» Протабулювати функцію у = п(sinпх2+1), де л — номер варіанта та обчислити площу під кривою методом лівих прямокутників. Відрізок, на якому розглядати функцію, І крок табулювання п задати самостійно (у таблиці повити і бути 10-12 рядків) (рис. 41, а).
Рисунок 41 (а)- зразок розв’язування задачі 5 Діапазони клітинок. Декілька клітинок робочої таблиці, які мають суміжні сторони, утворюють діапазони клітинок. Щоб виокремити діапазон, треба клацнути у лівому верхньому куті і, не відпускаючи клавіші, перемістити білий хрестоподібний курсор у правий нижній кут, відпустити клавішу. Діапазонам можуть надавати назви і використовувати ці назви замість виразів на зразок А1: А9. Вирази і функції. Формула має вигляд = вираз. Основні операції: 1. () операції в дужках. 2. Sin, cos, тощо математичні та інші функції 3. – унарний мінус. 4. % відсотки 5. ^ піднесення до ступеня 6. * або / множення або ділення 7. + або – додавання або віднімання. 8. & об’єднання текстів. 9. =, <, >, > =операції порівняння. Стандартних функцій є декілька категорій: v Математичні v Статистичні v Логічні v Фінансові, бухгалтерські v Для роботи з датами, текстами. Електрону таблицю можна використовувати як базу даних. Розглянемо типові дії, які можна виконувати з даними: 1. Впорядковувати рядки за зростанням та спаданням значень у деякому стовпці 2. Шукати дані за деяким критерієм 3. Переглядати, створювати і шукати дані в ЕТ.
Пошук даних називають інакше фільтруванням даних. Спочатку вибирають рядок, що містить назви стовпців і виконують команду Дані - Фільтр – Автофільтр. Підсумки в таблицях. Підсумки підводять з метою визначення ліпших, гірших, сумарних, середніх показників діяльності фірми в деяких країнах, містах, підрозділах, тощо. Географічна карта. Для візуального подання числових даних економічного чи іншого характеру використовують інструмент-географічну карту. Є такі формати відображення даних: кольорові або сірі заливки території, покриття території країн крапками, пропорційними символами, круговими чи стовпчиковими діаграмами.
|