Полярна система координат.
Крім афінної системи координат і її часткового випадку - прямокутної системи координат, часто розглядають і застосовують полярну систему координат на площині. Її використовують тому, що в науці і техніці зустрічаються криві, які простіше описати і побудувати саме в такій системі координат. Візьмемо на орієнтованій площині точку О і одиничний вектор . Означення 7. Геометричний образ, який складається з точки О і вектора , називається полярною системою координат. Позначається полярна система координат так: О або (О, ). Означення 8. Елементами полярної системи координат є точка О, яка називається полюсом, і промінь ОХ, який називається полярною віссю, яка проходить через точку О і паралельна вектору , і на якій додатній напрямок визначається вектором (рис. 3). Означення 9. Положення точки М на площині визначається відстанню від цієї точки до полюса – полярним радіусом і кутом між радіусом і полярною віссю – полярним кутом . Ці два числа і називаються полярними координатами точки М і записуються так: М (; ).
(рис. 3)
Дві координати (; ) визначають єдину точку. Значення, які приймають полярні координати: , при цьому кут відраховується від полярної осі проти руху годинникової стрілки. У деяких випадках необхідно розглядати кути, які більші ніж , а також від’ємні кути, тобто кути, які відраховуються від полярної осі за напрямком руху годинникової стрілки.
Зв’язок між полярними і прямокутними декартовими координатами точки на площині. Якщо початок декартової прямокутної системи координат сумістити з полюсом, а вісь ОХ направити по полярній осі (рис. 4), то прямокутні координати х, у точки М та її полярні координати і зв’язані між собою наступними формулами:
(рис. 4) По заданим х, у кут не визначається однозначно. Тому при визначенні варто врахувати, що при Відстань між двома точками A (ρ1;φ1) і в B (ρ2; φ2) (рис. 5), заданими полярними координатами, обчислюється за формулою:
В (ρ2; φ2)
φ2-φ1 A (ρ1; φ1) ρ1 О (рис. 5) Площа трикутника ОАВ в полярній системі координат обчислюється за формулою:
Полярно-циліндрова система координат При рішенні різних задач іноді доводиться розглядати в просторі і так звану полярно-циліндрову систему координат. точки М;
x = r cos φ; y = r sin φ; z = z. (1) (2) Таким чином, якщо задані полярно-циліндрові координати r, , z точки, то її декартові координати визначаються з рівності (1); якщо ж задані декартові координати, то полярно-циліндрові визначаються з рівності (2).
|