Відносна економія обігових коштів
Сума оборотних коштів, вивільнених з обороту внаслідок зміни обсягу реалізованої продукції (Овр)
Сума оборотних коштів, вивільнених з обороту внаслідок зміни швидкості обороту (Овш)
,
де 1,2 – індекс, що характеризує базовий і звітний період відповідно. Сума, приросту прибутку (збитків) (DПр), отримана за рахунок зміни оборотності оборотних коштів може бути розрахована по формулі:
,
де Пр1 – прибуток від реалізації продукції в базовому періоді, грн. Впливвикористання оборотних коштів на рівень рентабельності визначається по формулі:
, де DR – зміна рівня загальної рентабельності в результаті зміни середніх залишків оборотних коштів, %; Пб2 – балансовий прибуток у порівнюваному періоді, грн.; – середньорічна вартість основних виробничих фондів у звітному році, грн. R2 – загальна рентабельність виробництва в звітному році, %. Істотна частина в оборотних фондах підприємства відноситься до виробничих запасів (матеріальних ресурсів), тому від ефективності їхнього використання залежать показники використання оборотних коштів Ефективність використання матеріальних ресурсів характеризується системою показників, основним з який є матеріалоємність. Матеріалоємність оцінює поточні витрати матеріальних ресурсів на одиницю продукції (чи одиницю споживчої властивості) у натуральному чи вартісному вимірі. Для розробки виробничої програми й аналізу роботи промислових підприємств у кожній галузі промисловості застосовуються різні показники рівня корисного використання матеріальних ресурсів, що найбільше повно відбивають умови використання матеріальних ресурсів у виробництві і на всіх стадіях, що охоплюють, виробниче споживання. У практичній роботі підприємства важливе значення мають показники: · коефіцієнт використання матеріалів (відношення чистої ваги матеріалу у виробі до фактичних витрат матеріалів) · рівень відходів характеризується коефіцієнтом, що показує відношення величини відходів до величини загальних витрат матеріалу · коефіцієнт виходу готової продукції з одиниці сировини, що переробляється, (використовується в основному в галузях здійснюючих первинну переробку сировини і має граничне значення - вміст у сировині корисних компонентів).
|