Введение. Соціальне призначення політичної еліти виявляється передусім у функціях, які вона виконує в суспільстві
Соціальне призначення політичної еліти виявляється передусім у функціях, які вона виконує в суспільстві. Ці функції є багатоманітними й тісно переплітаються з тими, які виконують політична система суспільства в цілому, її підсистеми та окремі інститути. Як вже зазначалося, головними функціями політичної системи є політичне цілепокладання, владно-політична інтеграція суспільства і регулювання режиму соціально-політичної діяльності. На персоналізованому рівні ці функції виконує політична еліта. Функція політичного цілепокладання, яку іноді називають стратегічною, полягає в розробці стратегії і тактики розвитку суспільства, визначенні політичної програми дій. Ця функція повною мірою може бути реалізованою лише на вищому рівні політичної еліти (главою держави, парламентаріями, міністрами) з використанням фахівців і результатів наукових досліджень. Сутність інтегративної функції політичної еліти полягає в забезпеченні цілісності і єдності суспільства, стійкості його політичної та економічної систем, уникненні соціально-політичних конфліктів, знаходженні оптимальних варіантів їх розв'язання в разі виникнення. Важливими змістовими елементами цієї функції є згуртування різних верств населення, гармонізація їх соціальних інтересів, досягнення суспільного консенсусу, тісної політичної взаємодії і співробітництва всіх суспільних сил. Нездатність політичної еліти виконувати інтегративну функцію загрожує розколом суспільства, зіткненнями різноспрямованих соціальних і політичних сил аж до громадянської війни. Еліта виконує основний обсяг роботи щодо прийняття політичних рішень, спрямованих на регулювання суспільних відносин, розв'язання назрілих суспільних проблем і завдань, здійснює розподіл і перерозподіл матеріальних, фінансових, людських та інших ресурсів. У цьому полягає ЇЇ регулятивна функція. Від якості політичних рішень визначальною мірою залежить ефективність самої політики, успіх у вирішенні поставлених завдань. Ще однією функцією політичної еліти є мобілізаційна, або організаторська, яка полягає в необхідності мобілізації мас для виконання прийнятих рішень і поставлених завдань, практичного здійснення визначеного політичного курсу. Важливою функцією політичної еліти є вираження і представництво в політичній системі суспільства соціальних інтересів. На інституціональному рівні ця функція найповніше проявляється в діяльності політичних партій і груп інтересів, а на персоналізованому — в політичному лідерстві. Через політичну еліту реалізуються зв'язки між багатоманітними соціальними й політичними спільностями, відбувається їх спілкування між собою з метою з'ясування позицій, досягнення взаємоприйнятних рішень. Еліта виступає тією ланкою, яка не тільки забезпечує горизонтальні зв'язки в суспільстві, а й здійснює вертикальну комунікацію між владою і масами. У цьому полягає її комунікативна функція. Політична еліта виконує також інші функції у політичній системі та в суспільстві в цілому.
Правительство Российской Федерации Федеральное государственное автономное образовательное учреждение Высшего профессионального образования Национальный исследовательский университет «Высшая школа экономики»
Факультет Государственного и муниципального управления Кафедра теории и практики государственного управления
ЭССЕ По дисциплине: «Политология» На тему: Изобилие природных ресурсов как фактор выбора стратегии развития государства
Выполнила: студентка 1 курса 192 группы Саакян Д.А.
Проверил: преп. Бахметьев Я.А.
Москва,2014 Введение Вопрос о важности природных ресурсов в мировой экономике и мировой политике всегда интересовал общественность и являлся одним из самых важных факторов при выборе государственной стратегии. Так как от природных ресурсов, ровным счётом, зависит абсолютно всё в государстве, то этот вопрос требует тщательного рассмотрения и анализа со стороны экономистов, политиков и общественных деятелей. Итак, проблема данного исследования заключается в том, как природные ресурсы влияют на формирование государственной политики, как в целом, так и в определенных ведомствах и отраслях, например ВТО. Очевидно, поле для исследования данной сферы довольно широкое, в которое могут входить такие вопросы как: - отношение политической элиты к большим запасам природных ресурсов и ее желание взять контроль над какой-либо отраслью (какими-либо отраслями); - контроль финансовых потоков при межнациональных и межрегиональных отношениях. Международная торговля. Импорт/экспорт; - в чем польза, а в чем опасность возможность развития «однобокой экономики» в стране. Вопрос о монопродуктивном экспорте; - взаимосвязь демократии как политического режима с избыточными природными ресурсами. Зачастую, избыток природных ресурсов является ограничителем для демократизации; - пример стран с различными типами природных ресурсов и их выбор государственной стратегии. И это далеко не все объекты. Предмет исследования – методы и анализы, с помощью которых можно понять, как влияет наличие природных ресурсов на политику государства в целом. Целью этой работы является – изучение изобилия природных ресурсов, как в мировом масштабе, так и на примерах отдельно взятых стран, как фактор выбора стратегии развития государства. Для того чтобы достичь этой цели необходимо: - понять для чего применяются отдельно взятые природные ресурсы - проследить закономерность развития развитых и развивающихся стран; - исследовать влияние природных ресурсов на формирование стратегии гос-ва;
|