ТЕМИ ДЛЯ САМОСТІЙНОГО ОПРАЦЮВАННЯ
КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Тема А. Семіотичний характер логіки(12 год.) 1. Загальна характеристика природної мови (визначення і функції). 2. Загальна характеристика знаку. Види знаків 3. Семіотика як наука про знаки. Види семіотики. 4. Структура знакового процесу. Семіозис. 5. Структура значення знаку. Предметне і смислове значення 6. Виміри знакового процесу: синтаксис, семантика, прагматика. 7. Рівні знакового процесу: об’єктна мова і метамова.
РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА ДО ТЕМИ А [ 1: Книга перша: с.42-50, 55-61] Практичні завдання і контрольні запитання до теми А (див. окремий додаток)
Тема Б. Правдоподібні (недемонстративні) міркування (15 год.) 1. Загальна характеристика правдоподібних міркувань. 2. Індуктивні міркування та їх види. 3. Наукова індукція і методи знаходження причиннєвих зв’язків 4. Міркування за аналогією та їх різновиди.
РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА ДО ТЕМИ Б [1:Книга перша: с.269-280 ]. Практичні завдання і контрольні запитання до теми Б (див. окремий додаток)
Тема В. Поняття(15 год.) 1. Загальна характеристика поняття. 2. Логічна структура понять. Зміст, обсяг, елемент і частина обсягу понять. 3. Закон оберненого відношення між обсягом і змістом поняття. Обмеження і узагальнення понять. 4. Види понять. 5. Логічні відношення між поняттями. 6. Поділ понять. 7. Визначення понять
РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА ДО ТЕМИ В [1:Книга перша: розд. VIІІ ]. Практичні завдання і контрольні запитання до теми В (див. окремий додаток)
Тема Г. Теорія аргументації (15 год.) 1. Загальна характеристика доведення і спростування, аргументації і критики. 2. Суперечка та її форми. 3. Логічна структура доведення/аргументації. 4. Способи доведення/аргументації. 5. Правила доведення/аргументації і спростування/критики. Можливі помилки й полемічні хитрощі. 6. Сучасні проблеми теорії аргументації. РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА ДО ТЕМИ Г [1:Книга перша: розд. ХІ ]. Практичні завдання і контрольні запитання до теми Г (див. окремий додаток) Зразки завдань модульних контрольних робіт Модульна к/р N1 виконується під час лекції (тривалість роботи – 2 год.) після аудиторного опрацювання двох тем: „Предмет, метод і значення логіки”, „Логіка висловлювань”, а також самостійного позааудиторного опрацювання двох тем: А „Семіотичний характер логіки”, Б „Правдоподібні (недемонстративні) міркування”. Максимальна оцінка – 15 балів. 1. Використовуючи визначення: „Міркування вважають правильним, якщо для нього неможлива ситуація, коли усі засновки істинні, а висновок – хибний”, встановіть правильність міркування: „Кожен поважає когось. Отже, когось поважають усі”. Відповідь обґрунтуйте (1 бал). 2. Встановіть правильність міркування, користуючись: (а) повними таблицями істинності; (б) скороченими таблицями істинності (контрприклад); (в) аналітичними таблицями; (г) методом Куайна; (д) методом зведення до нормальних форм: „Людина ніколи не задовольнить усіх своїх бажань, якщо вона є амбітною. Але тільки якщо люжина є амбітною, хиття має сенс. Отже, життя не матиме сенсу, якщо людина задовольнить усі свої бажання” (12 балів). 3. У чому полягає сутність і мета розрізнення між вживанням і згадуванням мовних виразів? (1 бал) 4. Наведіть приклад недемонстративного міркування, у якому здійснюють перехід від часткового знання до часткового знання. Обгрунтуйте слушність вашого прикладу (1 бал).
Модульна к/р N2 виконується під час лекції (тривалість роботи – 2 год.) після аудиторного опрацювання теми „Логіка предикатів”, а також самостійного позааудиторного опрацювання тем В „Поняття” і Г „Теорія аргументації”. Максимальна оцінка – 15 балів. 1. Засобами мови логіки предикатів символізуйте міркування і за допомогою методу аналітичних таблиць доведіть його правильність: „Усі німці - патріоти. Жодний патріот не є нещирим. Отже, жодний німець не є нещирим” (5 балів). 2. Засобами мови логіки предикатів символізуйте міркування і доведіть його неправильність: „Деякі люди ревниві. Деякі люди щиросердні. Отже, деякі ревниві люди є щиросердними” (5 балів). 3. Здійсніть обмеження і узагальнення поняття ФІЗИЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ КНУТШ (2 бали). 4. З точки зору теорії аргументації прокоментуйте текст: „... в президії Академії наук продовжує панувати думка про те, що оскільки ми живемо у перехідний період, то коней на переправі не змінюють. Але при цьому ніхто не робить поправки на життя: якщо довго не наважуватись починати переправу, можна дочекатись повені, яка знесе і стернових, і коней” (3 бали).
|