Тема 3. Феодальна держава і право в країнах Європи
1. Салічна правда: регулювання поземельних відносин; брак, сім'я і спадкоємство; злочини і покарання. 2. Виникнення французького королівства, етапи розвитку феодальної держави у Франції. 3. Середньовічна Англія: Велика Хартія вільностей 1215 р.
1. Салічна правда: регулювання поземельних відносин; брак, сім'я і спадкоємство; злочини і покарання. Приступаючи до вивчення найвідомішого джерела Салічна правда, слід зазначити, що вона характеризується відсутністю загальних, абстрактних понять, формалізмом. Основний її зміст складають норми, присвячені судовому процесу. Відзначити особливості громадського землекористування і право власності на присадибну ділянку і будинок. Наявність в акті зобов'язального права та відповідальності за невиконання зобов'язань. Згадуються такі види операцій як продаж, позика, заїм, міна, дарування. Розглянути особливості шлюбно-сімейних відносин, особливості висновку браку і спадкоємства згідно із законом і по заповіту. Значну увагу надавалося злочинам і покаранням. Всі злочини зводилися до чотирьох видів – проти особи, проти власності, проти порядку відправлення правосуддя, порушення розпоряджень короля. Відзначити диференційовану покарання, відповідальність общини. Особливості судового процесу, який носив змагальний характер, був усним, голосним, відрізнявся формалізмом. Для цього треба використати наступну навчальну літературу: Історія держави і права зарубіжних країн: підруч. для студ. вищ. навч. закл. / Л. М. Маймескулов [та ін.]; за ред. Л. М. Маймескулова. - X.: Право, 2011. – С. 294-298. Глиняный В.П. История государства и права зарубежных стран: Учеб. пособие.-7-е изд. - Х.: Одиссей, 2009. – С.293-308. Завдання для самоконтролю. 1. У зошиті для самостійної роботи скласти таблицю за розділами: договірні операції – відповідальність за невиконання; кримінальні злочини – відповідальність. 2. Скласти хронологічну таблицю головних подій та періодів розвитку держави франків.
2. Виникнення французького королівства, етапи розвитку феодальної держави у Франції.
Розглядаючи питання, необхідно з'ясувати, що французьке королівство пройшло в своєму розвитку етапи феодальної роздробленості, станово-представницької монархії, абсолютної монархії. Феодали вважалися васалами короля. Община потрапила в залежність від феодалів. Якщо на початковому етапі король був виборним, та його обирали представники знаті і церкви, то в період станово-представницької монархії встановлюється чіткий порядок престолонаслідування. Пояснити функції Генеральних штатів. Розглянути правове положення трьох станів населення: духівництво, дворянство і «третій стан». Підкреслити, що в період абсолютизму вся влада зосередилася в руках короля, відбувалося посилення бюрократичного апарату. Ознайомитись з основним джерелам права і відзначити паралельне існування в країні церковної інквізиції і королівських судів. Для цього треба використати наступну навчальну літературу: Історія держави і права зарубіжних країн: підруч. для студ. вищ. навч. закл. / Л. М. Маймескулов [та ін.]; за ред. Л. М. Маймескулова. - X.: Право, 2011. – С. 299-230. Глиняный В.П. История государства и права зарубежных стран: Учеб. пособие.-7-е изд. - Х.: Одиссей, 2009. – С.277-308. Завдання для самоконтролю. 1. Скласти хронологічну таблицю головних подій та періодів розвитку Французького королівства. 2. Скласти зрівнянні схеми структури органів влади часів станово-представницької та абсолютної монархії Франції.
3. Середньовічна Англія: Велика Хартія вільностей 1215 р. Вивчаючи питання, необхідно зрозуміти, що підкорення Англії в 1066 р. Вільгельмом привело к створенню сильної королівської влади і централізації держави, яка була досягнута раніше ніж в інших феодальних державах Європи. Слід звернути увагу на незвичайний для середніх століть склад антикоролівської коаліції. Необхідно пояснити, суть "подвійного компромісу", закріпленого у Великій хартії вільностей 1215 р. (баронів з монархом і учасників антикоролівської коаліції між собою). Необхідно вивчити права і привілеї великих баронів, а також лицарів і городян, перераховані в Хартії. Звернути увагу на функції і компетенцію створених по Великій хартії вільностей державних органів (Загальна рада королівства, порада 25 баронів). Для цього треба використати наступну навчальну літературу: Історія держави і права зарубіжних країн: підруч. для студ. вищ. навч. закл. / Л. М. Маймескулов [та ін.]; за ред. Л. М. Маймескулова. - X.: Право, 2011. – С. 311-312. Глиняный В.П. История государства и права зарубежных стран: Учеб. пособие.-7-е изд. - Х.: Одиссей, 2009. – С.309-329. Завдання для самоконтролю. 1. Скласти хронологічну таблицю головних подій та періодів розвитку англійської держави ХI - середини XVII ст. 3. Скласти таблицю, указав у трьох графах окремо права великих баронів, лицарів, городян.
|