Тема 5. Закріплення радянської влади в Україні (1929 – 1938 рр.).
1 година 1. Соціально-економічний та політичний розвиток України в умовах тоталітарного режиму.
Опрацьовуючи дане питання, студенти повинні більш глибоко та ґрунтовніше проаналізувати політику влади в СРСР та Україні в 30-ті роки. Зокрема, визначити основні завдання політики індустріалізації, особливості її проведення в Україні. Також варто охарактеризувати причини та наслідки проведення суцільної колективізації. Варто приділити увагу як сталінський режим знищував заможних селян, проводячи ліквідацію куркульства як класу. Необхідно розглянути та надати характеристику політичним репресіям та терору в Україні. Для опрацювання цього питання необхідно звернутися до наступної літератури: · Петровський В.В., Радченко Л.О., Семененко В.І. Історія України: Неупереджений погляд: Факти. Міфи. Коментарі. – Х., 2008. – С. 373-392. · Нікольський В.М. Національні аспекти політичних репресій 1937 р. в Україні // Укр. істор. журн. – 2001. - № 2. – С. 74 – 89. · Шитюк М.М. Еволюція репресивно – каральної системи в радянській Україні // Укр. істор. журн. – 2001. - № 3. – С. 128 – 143.
Завдання для самоперевірки. У зошиті для самостійної роботи дайте відповіді на наступні питання: 1. Визначить наслідки індустріалізації та суцільної колективізації в Україні. 2. Охарактеризуйте хвилі сталінського терору в Україні.
Тема 6. Західноукраїнські землі в 1921 – 1939 рр. 2 години 1. Виникнення ОУН і її діяльність у 30-х рр. XX ст. 2. Спроби відновлення української діяльності: Карпатська Україна.
Опрацьовуючи перше питання, насамперед слід з’ясувати обставини виникнення і діяльності ОУН, охарактеризувати суть її програми розбудови Української держави. Розглянути програмні положення інтегрального націоналізму як основи ідеології ОУН. Визначити лідерів цього напряму та проаналізувати наслідки цієї діяльності для державотворчих процесів в Україні.
Розглядаючи друге питання, необхідно проаналізувати спроби відновлення української державності, а саме: проголошення Карпатської України. Слід визначити причини цього процесу. Покладаючись на документи, необхідно дати характеристику основних державотворчих заходів українських урядів, звернути увагу на причини ліквідації та історичне значення спроби українців відновити національну державність. Завдання для самоперевірки. У зошиті для самостійної роботи дайте відповіді на наступні питання: 1. Назвіть хто був проголошений президентом незалежної Карпатської України. 2. Перелічить основні ідеї інтегрального націоналізму.
Тема 7. Україна в роки Другої світової війни (1939 – 1945 рр.). Велика Вітчизняна війна (1941 – 1945 рр.). 2 години 1. Пакт Молотова – Ріббентропа від 23 серпня 1939 р. 2. Окупаційний режим. Спроби відродження Української державності.
Опрацьовуючи перше питання, варто звернутися до змісту Договору про ненапад між Німеччиною та СРСР. Зокрема, проаналізувати зміст таємного протоколу цього документу та визначити наслідки для Німеччини, СРСР, Польщі та України. Також з’ясуйте які саме території були приєднані до СРСР. Розглядаючи друге питання, необхідно розкрити характерні риси та особливості гітлерівського окупаційного режиму. Слід дати оцінку тезі, що окупація не призвела до знищення радянської державності. Особливу увагу зверніть на діяльність українських націоналістів щодо національно-державного будівництва у 1941 р. Проаналізуйте обставини спроб відновлення української держави в окупованих німцями територіях: Українське державне правління на чолі з Я. Стецьком у м. Львові і Українську Національну Раду під проводом М. Величковського у м. Києві. Передбачається також дати відповідь на дискусійне питання, чи можна вважати воїнів УПА учасниками боротьби з фашизмом. Завдання для самоперевірки. У зошиті для самостійної роботи дайте відповіді на наступні питання: 1. На які адміністративні одиниці поділялася територія України в період німецько-фашистської окупації. 2. Визначить, якою була реакція німецького керівництва на Акт відродження Української держави.
|