Засоби комунікацій
Засоби комунікацій використовуються в середній школі з початку вивчення інформатики як навчального предмета. Уже в перших навчальних комп’ютерних комплексах, що поставлялися в школи, були передбачені засоби підтримки локальних мереж. При переході на IBM-сумісну техніку, коли закупки здійснювалися хаотично і одиничними екземплярами, замість використання локальних мереж обмін даних між комп’ютерами здійснювали за допомогою дискет. На сьогодні всі навчальні комп’ютерні комплекси поставляються МОН у навчальні заклади із засобами для розгортання локальної і підключення до глобальної мереж. Шкільні локальні мережі використовуються для: - обміну даними (файлами) між комп’ютерами; - віддаленого управління пристроями введення-виведення; - управління процесом навчання від його мотивації, подання нової інформації до контролю навчальних досягнень учнів з використанням клієнт-серверних технологій; - створення єдиних освітніх ресурсів школи; - захисту навчальних ресурсів від ненавмисного або умисного пошкодження чи знищення, несанкціонованого доступу до службових матеріалів; - віддаленого адміністрування комп’ютерів на робочих місцях учнів; - створення системи консультування учнів між собою та учнів і учителів. Питання налагодження і використання засобів локальних комп’ютерних мереж у операційних мережах добре описані в посібнику, підготовленому запорізькими вчителями [40].
Змінюється і сам Інтернет. Глобальна мережа, за виразом Є.Д. Патаракіна [59], перестає бути тільки засобом для доступу до ресурсів, Інтернет сам стає ресурсом, що дозволяє вирішувати нові педагогічні задачі. Всесвітня комп’ютерна мережа, розміщені в ній документи і програмне забезпечення (соціальні сервіси), зв’язують між собою не тільки комп’ютери, але і людей. Як уже зазначалося, глобальна мережа Інтернет може використовуватися не тільки для спілкування і пошуку потрібних відомостей, але і для забезпечення дистанційної освіти. Ю.А. Первін, пропонує варіант організації дистанційного навчання для молодших школярів [64]. Він вважає, що навчальний процес у дистанційній формі – такий же складний процес, як і в очній формі, але організований на основі інформаційних і комунікаційних технологій. Спираючись на досвід роботи навчального центру – Роботландського мережного університету, який створений для забезпечення додаткової інформаційної освіти школярів, у тому числі молодших, Ю.А. Первін стверджує, що дистанційне навчання не є прерогативою лише вищих навчальних закладів. Ось приклади тем, що вивчаються в Роботладському університеті з учнями 3-4 класів у курсі "Інформатика для початківців"; - множини об’єктів, операції з множинами об’єктів; - лінійні алгоритми; задачі на переправи; алгоритми з розгалуженням; задачі на зважування; виконавці; - елементи текстового редагування тощо.
Оригінальним дизайном відрізняється сайт львівських авторів "Левко" [114]. Він пропонує добірки українських, російських казок та казок народів світу, озвучені казки для тих, хто ще не вміє читати, комікси, сценарії свят, онлайнові розвиваючі ігри, розмальовки, зразки виробів з різних матеріалів, поради батькам тощо (рис.25). На сайті "Мама-тато" [108] містяться поради батькам першокласників, статті з формування поведінки дітей у громадському транспорті, з розвитку логічного і творчого мислення, розвитку мовлення дітей, поради з обговорення казок з дітьми, також розміщені поради і завдання з навчання дітей малювання та виготовлення за допомогою різних технік творчих робіт тощо. Цей сайт орієнтований у основному на допомогу батькам, але окремі розділи можуть бути використані і дітьми.
Сайт "Анголятко" [112] (рис. 26), крім вже звичних добірок віршів, пісень містить розділ "Шукаю друзів", за допомогою якого молодші школярі, з різних регіонів України з допомогою вчителів або батьків можуть знайти собі нових друзів, поспілкуватися з використанням електронної пошти чи інших засобів обміну повідомленнями в Інтернеті.
|