Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Розвиток логічного мислення, пам’яті, спостережливості та просторової уяви на заняттях з пропедевтичного курсу інформатики.
 

У пропедевтичному курсі інформатики, що викладається за програмою "Сходинки до інформатики", реалізується розвиваючий напрямок навчальної діяльності, спрямований на розвиток творчих здібностей та логічного мислення школярів.

Цей напрямок простежується на кожному уроці. Для нього відведено окрему складову уроку і підручника, яка має назву "Для розумників і розумниць". Крім того, окремі тексти в підручнику та програми у програмовому комплексі знайомлять з основами логіки та спрямовані на розвиток просторової уяви учнів.

Елементи логіки вводяться вже у 2 класі на прикладі розпізнавання істинних та хибних висловлень. Опрацювання висловлень відбувається у вправах, зміст яких може бути таким: "Поміркуй і закінчи висловлення. Якщо брат старший, ніж сестра, то сестра…".

Продовження знайомства з основами логіки віднесено на 4 клас та здійснюється паралельно з опануванням циклічними та розгалуженими алгоритмами. У цей час вводиться поняття про науку "логіка", називається її засновник – давньогрецький філософ Аристотель, опрацьовується побудова заперечень висловлень, з’ясовується структура логічного слідування. Вправи на закріплення можуть містити такі завдання: "Яка тварина ні риба, ні птах?", "Яке з двох висловлень у наведеній ситуації є істинним?".

Розвиток логічного мислення здійснюється в ході розв’язання логічних задач, велика кількість яких міститься в підручнику. Задачі можуть бути такого змісту: "З трьох однакових на вигляд монет дві важать однаково, а одна – легша за інші. Як знайти найлегшу монету одним зважуванням?", "Вінні-Пух, Кролик і П’ятачок намалювали прапорці різного кольору: синій, зелений, червоний. Кролик намалював не червоний, Вінні-Пух не червоний і не синій. Якого кольору прапорець намалював кожен?".

Значна кількість логічних вправ у підручнику спрямована на формування в учнів уміння з’ясовувати значення властивостей об’єктів та знаходити закономірності на основі порівняння цих значень. Це можуть бути задачі такого змісту: "Знайди зайве слово: підводний, водолаз, вода, підвода, водяний" або вправи:

Закономірності відшукуються не лише у графічних об’єктах. Пропонуються завдання на пошук закономірності у числових прикладах: "Допоможи гномикові продовжити ряд чисел: 2, 3, 6, 7, 10, 11, _, _, _, _", "Розшифруй приклад на додавання: АБ + А = БВВ. Однаковими буквами зашифровані однакові цифри, різними буквами – різні цифри", "Маса дині дорівнює масі двох яблук або масі одного яблука і двох слив. Скільки слив врівноважать диню?". Логічні вправи на обчислення можуть потребувати групування чисел таким чином, щоб суми в групах були однаковими.

Логічні приклади з використанням слів стосуються закономірності в розташуванні літер: "Знайди пропущене слово за аналогією: бугор (роса) коса, віник (…) заїв" або структури слова: "Встав слово, яке є закінченням першого і початком другого: зви… … ка". При розгляді теми "Кодування повідомлень" вводяться поняття "ребус" та "шарада" і пропонуються логічні завдання у вигляді ребусів, шарад, анаграм, закодованих повідомлень: "Відгадай ребус 100ли", "Прочитай: икяз од єваКи ведедо", "Розкодуй інформацію, яку отримала Ганнуся у записочці. СокоГа соконну сокосю сокоя сокоте сокобе сокові сокота сокою".

Окремі задачі в посібнику розраховані на пропедевтику введення в старших класах елементів комбінаторики та теорії ймовірності. Зміст цих задач такий: "У ковпаку було 6 маленьких м’ячиків: три сині і три жовті. Клоун поклав у кишеню 4 м’ячики. Якого кольору м’ячики потрапили до кишені клоуна?", "У кошику лежали червоні та зелені яблука. Задумалась Червона Шапочка: "Яку найменшу кількість яблук слід взяти, щоб серед них обов’язково було два яблука одного кольору?", "Є паперові смужки синього, червоного і жовтого кольору. Скільки різних двокольорових прапорців можна з них скласти?".

Розвиток просторової уяви молодших школярів здійснюється шляхом виконання вправ, запропонованих у підручнику та в програмному комплексі.

Вправи з підручника можуть носити описовий характер: "На прямій взяли 4 точки. Підрахуй кількість відрізків, кінцями яких є ці точки", "Пиріг прямокутної форми двома розрізами поділили на 4 частини так, що 2 з них були чотирикутної форми, а 2 – трикутної. Як це зробили?". Інший вид вправ – на підрахунок геометричних фігур певної форми (трикутників, квадратів та ін.) на запропонованому малюнку. Другокласникам дається завдання відновити на малюнку частини літер, яких не вистачає, та прочитати слово. Розвиненої просторової уяви вимагає завдання з’ясувати, які з наведених на малюнку вузликів зав’яжуться, якщо потягти за кінцівки мотузки. У 3 класі пропонується вправа на знаходження розгортки, що відповідає різнокольоровому кубу, зображення якого наведено на сторінці.

Багато вправ орієнтовані на розвиток уваги та спостережливості. Серед них – завдання на пошук прихованих об’єктів, помилок у зображеннях, відмінностей у схожих малюнках.

На розвиток пам’яті зорієнтовані завдання, в яких пропонується прочитати пари слів або чисел, між якими є змістові зв’язки, на відтворити лише один з елементів кожної пари.

У програмному комплексі "Сходинки до інформатики" розвиток просторової уяви здійснюється при роботі з програмами:

o Розібрані малюнки (2 клас);

o Розгорни серветку (2 клас);

o Тетравекс (3-4 клас);

o Ведмедик-поліглот (3-4 клас).

Розвиток зорової та слухової пам'яті передбачений у програмах:

o Магазин (3-4 клас);

o Розкидайка (3-4 клас);

o Цифертон (3-4 клас).

 


Поможем в написании учебной работы
Поможем с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой

Дата добавления: 2015-08-17; просмотров: 2562. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2022 год . (0.019 сек.) русская версия | украинская версия
Поможем в написании
> Курсовые, контрольные, дипломные и другие работы со скидкой до 25%
3 569 лучших специалисов, готовы оказать помощь 24/7