Короткі теоретичні відомості.
Тема: Основні хвороби польових культур та заходи боротьби з ними.
Мета: Ознайомитись з основними видами хвороб сільськогосподарських культур, механізмом зараження, розвитку і їх проявлення. Освоїти методику і набути практичних навиків і вмінь по складанню систем захисту рослин від хвороб.
Предметне забезпечення роботи: підручники, плакати, слайди, атлас хвороб польових культур, кольорові олівці.
Пофесійно-педагогічна спрямованість роботи: Вивчення основних видів хвороб польових культур, механізму зараження рослин і прояву хвороб, набуття практичних навиків і вмінь по визначенню видів хвороб, рівня зараженості посівів і складанню системи заходів боротьби з хворобами необхідне майбутнім вчителям викладанні курсів «Сільськогосподарська праця» і «Агротехніка польових культур» в 6-8 і Х-ХІ класах загальноосвітніх шкіл і МНВК.
Елементи науково-дослідної роботи: Вивчення і засвоєння матеріалу дає змогу студентам і учням визначити кореляційний зв'язок між ступенем пошкодження рослин та урожайністю і якістю продукції, виявити пороги шкідливості того чи іншого виду хвороб польових культур в залежності від зональних грунтово кліматичних умов.
Теоретичні відомості про роботу: Пересипкін В.Ф. Сільськогосподарська фітопатологія – М.: Колос, 1983. – с. 5…14, с. 24…32, с. 37…38, с. 74…97, с.259…280, с.385…318.
Об’єм і методика виконання роботи: Робота виконується протягом 2 годин (для студентів з додатковою спеціальністю основи механізації сільського господарства 4 години). 1. Одержати колекцію основних видів хвороб, атлас, слайди, збільшуване скло. 2. Згідно форми № 1, користуючись атласом, підручниками, колекцією, провести описання основних видів хвороб, скласти систему заходів боротьби з ними. 3. Виконати ескізи (кольоровими олівцями) прояву основних видів хвороб.
Завдання для самостійної роботи: 1. основні види хвороб злакових і бобових трав. 2. Хвороби овочевих і плодових культур та системи заходів боротьби з ними. Контрольні питання: 1. Основні види хвороб польових культур та їх вплив на урожайність і якість продукції. 2. Джерела та механізм зараження рослин хворобами. 3. Хвороби злакових культур і трав. 4. Хвороби зернобобових культур і трав. 5. Хвороби коренеплодів. 6. Хвороби картоплі і овочевих культур. 7. Хвороби прядивних і ін. технічних культу
Порядок оформлення звіту. 1. Титульна сторінка. 2. Тема роботи. 3. Мета роботи. 4. Теоретичні відомості. 5. Методика виконання роботи. 6. Характеристика основних видів хвороб, ескізи прояву хвороб та заходів боротьби з ними. 7. Висновки.
Список рекомендованої літератури: 1. Атрошенко М.Д. і др. Основи агрономії. – М.: 1978, с. 2. Ващенко І.М. і др. Основи сільського господарства. – М.: «Просвіщення». – с. 311…346. 3. Ващенко І.М. і др. Практикум по основам сільського господарства. – М.: «Просвіщення», - 1991. с. 265…266. 4. Пересипкін В.Ф. сільськогосподарська фітопатологія. – М.: Колос, 1982. – с. 5…318. 5. Пересипкін В.Ф. Атлас хвороб польових культур - К.: Урожай, 1987. – 144 с.: / або, 128 дв. Табл.. 6. Довідник по овочівництву закритого ґрунту (за ред.. Л.М. шульгіної). – К.: Урожай, 1989. – с. 62…75.
Таблиця 1. Основні хвороби польових культур та заходи боротьби з ними.
План роботи.
1.Короткі теоретичні відомості 2.Хід роботи 2.1.Облік виробничих витрат 2.2.Калькуляція собівартості продукції (виробництво). 3.Контрольні питання
Перед виконанням практичної частини даної ЛР необхідно завантажити програму “1С:Підприємство”, а також виконати процедуру загрузки файлу типу.ZIP, який містить інформацію про попередні фінансові і господарські операції, що здійснені користувачем (тобто про зміни, що були виконані у попередніх ЛР). По завершенню роботи з програмою не забудьте здійснити процедуру вигрузки даних. Задача.
Протягом певного періоду фірмою “Іванов&К0” було здійснено фінансові і господарські операції, зміст яких розглянуто по ходу лабораторної роботи. На виробничі затрати було списано 100 л. палива, а також 20 комплектів канцтоварів, які були отримані від одного з контрагентів. Фірма приступила до виготовлення власної продукції столи письмові у кількості 20 шт. Необхідно здійснити калькуляцію продукції, що виробляється. На виготовлення продукції використовується дошка ДСП та фурнітура. Виконати усі розглянуті операції і отримати підсумкову оборотно-сальдову відомість за поточний період, загальний вид якої подано у кінці ЛР.
Короткі теоретичні відомості.
При калькулюванні собівартості реалізованої продукції необхідно керуватися вимогами П(С)БО 3 “Звіт про фінансові результати”, якій визначає склад витрат у фінансовій звітності та П(С)БО 16 “Витрати”, в якому визначено види витрат та їх структуру. В лабораторній роботі розглядається калькуляція повної собівартості. Прямі – виробничі витрати на нашому підприємстві складаються з витрат на оплату праці, вартості сировини, комплектуючих виробів. Непрямі витрати по нашому підприємству представлені як витрати на амортизацію основних засобів та загальновиробничі витрати. В залежності від напрямку використання матеріалів тим чи іншим підрозділом, ТМЦ списуються на адміністрацію, збут та виробництво.
|