Порядок виконання роботи. 1. За допомогою системи схемотехнічного моделювання Micro-Cap8 (MC8) синтезувати схему двотактного підсилювача потужності з додатковою симетрією
1. За допомогою системи схемотехнічного моделювання Micro-Cap8 (MC8) синтезувати схему двотактного підсилювача потужності з додатковою симетрією (комплементарного повторювача напруги) з двома джерелами живлення в режимі В (рис.3). Використати комплементарні транзистори n-p-n- типу Q1 марки BD135 та p-n-р- типу Q2 марки BD136, джерела живлення ЕK 1= ЕK 2=9В, джерело синусоїдального сигналу Еg з амплітудою 5 В і частотою 1 кГц. Рис.3. Схема двотактного комплементарного підсилювача потужності з двома джерелами живлення в режимі В 2. Провести аналіз перехідних процесів – часову залежність напруги та струму вхідного сигналу, струму в емітерах двох транзисторів та вихідного сигналу. 3. Зробити висновок про форму, амплітуду та фазу отриманих сигналів. 4. По отриманих значеннях амплітуди струму та напруги вхідного та вихідного сигналів розрахувати KІ, KU та KР. 5. Синтезувати схему двотактного підсилювача потужності з додатковою симетрією (комплементарного повторювача напруги) з одним джерелом живлення в режимі АВ (рис.4). Використати комплементарні транзистори n-p-n- типу Q1 марки BD135 та p-n-р- типу Q2 марки BD136, діоди D1 та D2 – марки 1N4148, джерело живлення ЕK =18 В, джерело синусоїдального сигналу Еg з амплітудою 5 В і частотою 1 кГц. 6. Повторити пункти 2–4 для цієї схеми підсилювача потужності. 7. Порівняти параметри змодельованих підсилювачів потужності та їх вихідні сигнали. Зробити висновки. Рис.4. Схема двотактного комплементарного підсилювача потужності з одним джерелом живлення в режимі АВ
5. Методичні вказівки Для проведення аналізу напруги та струму вхідних та вихідних сигналів для схем двотактного підсилювача потужності з додатковою симетрією (комплементарних повторювачів напруги) в режимах роботи В і АВ, потрібно вибрати з меню команд Анализ/Переходные процессы,і задати параметри аналізу, як вказано на рис.5. Рис.5. Вікно аналізу перехідних процесів схем двотактних підсилювачів потужності з додатковою симетрією (комплементарних повторювачів напруги) в режимах роботи А і В Після натискання кнопки Запуск ми отримаємо на екранівіртуальні залежності від часу напруги на вході та виході та струму в заданих компонентах схеми.
6. Вимоги до оформлення звіту Звіт про пророблену роботу повинен містити: 1. Назву і мету роботи. 2. Схеми двотактних підсилювачів потужності в режимах роботи В і АВ з короткою характеристикою елементів, з яких вони складаються. 3. Графіки залежностей напруги і струму вхідного сигналу, струмів в емітерах транзисторів та напруги і струму вихідного сигналу від часу. 4. Розраховані KІ, KU та KР. 5. Висновки про форму і фазу вихідних сигналів та параметри досліджуваних схем підсилювачів потужності.
Контрольні запитання та завдання 1. Яке призначення підсилювачів потужності і як їх класифікують? 2. Яка відмінність підсилювачів потужності від каскадів попереднього підсилення? 3. Які переваги двотактних підсилювачів потужності? 4. Чому двотактні схеми підсилювачів потужності зазвичай працюють у режимах АВ або В? 5. З яких міркувань вибирають транзистори у двотактних підсилювачах потужності? 6. Чому для двотактних підсилювачів потужності, що працюють в режимі В, характерні значні нелінійні спотворення? 7. Як забезпечується вибір робочої точки двотактного безтрансформаторного підсилювача потужності в режимі АВ? 8. Пояснити принцип роботи безтрансформаторного двотактного каскаду підсилення потужності з одним джерелом живлення; двома джерелами живлення. 9. Як працює комплементарний підсилювач потужності в режимі В? 10. За яким принципом будується схема двотактного комплементарного підсилювача потужності в режимі АВ, і як вона працює?
Рекомендована література 1. Разевиг В.Г. Система схемотехнического моделирования Micro-Cap 6. – М.: Горячая линия – Телеком, 2001. – 344 с., ил. 2. Кардашов Г.А. Виртуальная електроника. Компьютерное моделирование аналогових устройств. – М.: Горячая линия – Телеком, 2006. – 260 с., ил. 3. Дудикевич В.Б. та ін.Електроніка та мікросхемотехніка: Навч. посібник. Ч. 2: Аналогова схемотехніка / В.Б. Дудикевич, Г.В. Кеньо, І.В. Петрович. – Серія “Дистанційне навчання”. – № 53. – Львів: Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2010. – 224 с. 4. Бойко В.И. и др.. Схемотехника электронных систем. Аналоговые ы импульсные устройства. – СПб.: БХВ– Петербург, 2004. – 496 с., ил. 5. Колонтаєвський Ю.П., Сосков А.Г. Електроніка і мікросхемотехніка: Підручник / За ред. А.Г. Соскова – К.: Каравела, 2006. – 384 с. 6. Колонтаєвський Ю.П., Сосков А.Г. Промислова електроніка та мікросхемотехніка: теорія і практикум: Навч. посіб. / За ред. А.Г. Соскова. 2-е вид. – К.: Каравела, 2004. – 432 с.
|