ПОВІРКА МОСТА ПОСТІЙНОГО СТРУМУ МО-62 ТА ПРЯМЕ ВИМІРЮВАННЯ ОПОРУ РЕЗИСТОРА
Психолог повинен володіти різноманітними прийомами формування вибірки, які можуть бути реалізовані на базі сучасних комп'ютерних технологій. Розглянемо можливості використання пакета «Аналіз даних» табличного процесора MS Excel. А. Формування простої рандомізованої вибірки за допомогою розділу «Генерація випадкових чисел». Приклад 3.4. Необхідно отримати просту рандомізовану вибірку обсягом n =20 з популяції обсягом N =100. Послідовність рішення 1. Із меню «Аналіз даних» (рис. 3.12) вибрати розділ «Генерація випадкових чисел», викликати відповідне діалогове вікно.
2. Ввести необхідні дані, як показано на рис. 3.13. Прокоментуємо смисл цих параметрів. Число змінних: 1 (вибірка одновимірна); Число випадкових чисел: 20 (обсяг вибірки); Розподіл: рівномірний (рівноймовірнісний розподіл); Параметри між 1 і 100 (обсяг популяції); Випадкове розсіювання: 1 (довільне значення, яке згодом можна знову використати для одержання тих самих випадкових чисел); Вихідний інтервал: $A$2:$A$21 (місце, де буть виведені згенеровані випадкові числа).
3. Отримані у стовпчику А випадкові числа у форматі дійсних значень (рис. 3.14) скопіювати у стовпчик В і за допомогою форматування залишити цілу частину значень (рис. 3.15). 4. Зробити копію чисел у стовпчик С і упорядкувати їхні значення (рис. 3.16) за допомогою засобів Excel (рис. 3.17).
5. Як бачимо, отримана множина індексів (рис. 3.16) не має повторень і з успіхом може бути використана для формування простої рандомізованої вибірки. Такий засіб генерації випадкових чисел можна відповідними прийомами застосовувати і для формування стратифікованих рандомізованих вибірок, розділяючи обсяги популяцій на певні страти. Б. Формування простої рандомізованої вибірки за допомогою розділу «Вибірка». Приклад 3.5. Необхідно отримати просту рандомізовану вибірку обсягом n =25 з популяції обсягом N =50. Послідовність рішення 1. Із меню «Аналіз даних» (рис. 3.18) вибрати розділ «Вибірка», викликати відповідне діалогове вікно.
2. Ввести вхідні дані, методи вибірки, параметри виводу, як показано у діалоговому вікні на рис. 3.19.
Смисл цих параметрів. Вхідний інтервал: $A$1:$В$25 (обсяг популяції); Метод вибірки: випадковий (рівноймовірнісний розподіл); Число вибірок: 25 (обсяг вибірки); Вихідний інтервал: $С$1:$С$25 (місце, де будуть виведені згенеровані випадкові числа). 3. Отримані у стовпчику С випадкові числа мають повторення (рис. 3.20). Про це свідчать результати стовпчика D, де підраховано кількість таких повторень (у D1:D30 введені функції =СЧЁТЕСЛИ(С$1:С$30;С1)). 4. Методика отримання випадкових значень індексів, що не повторюються, аналогічна розглянутій у розділі 3.1.1. Отже, стратегію рандомізації можна вважати найбільш надійною не тільки з погляду репрезентації в експерименті популяції, що вивчається, а також контролю додаткових змінних, але й з точки зору можливостей її практичноїреалізції з використанням сучасних комп'ютерних технологій. Стратегії стратометричної рандомізації, попарного і наближеного моделювання, на відміну від стратегії простої рандомізації («випадково відібраних груп»), припускають, що нам відомий додатковий параметр – індивідуальні особливості. Помилка у виділенні цього параметра і/або недооблік інших параметрів можуть привести експериментатора до невдач. Застосування таких стратегій формування груп повинне спиратися на знання в галузі диференціальної психології. Допомогти у виділенні і врахуванні індивідуальних відмінностей можуть багатомірні математичні методи (кластерний, факторний аналіз). Розглянуті методи формування вибірки значною мірою гарантують високу якість результатів наукових досліджень. Особливо це стосується використання статистичних висновків, що мають на меті отримання нового знання про генеральну сукупність на основі інформації, здобутої при вивченні властивостей репрезентативної вибірки, тобто при вивченні властивостей цілого на основі вивчення його частини. Проте в деяких розділах психологічної науки (особливо в експериментальній психології) мета дослідження полягає у вивченні відношень між змінними, що характеризують ті чи інші психологічні властивості або процеси, ймовірність прояву яких досить висока у більшості осіб, що належать до певної популяції, незалежно від способу їх відбору. Тому, наприклад, при вивченні меж короткочасної пам'яті дорослих немає необхідності виконувати випадкову вибірку – підійде практично будь-яка група дорослих людей. Дж. Гудвін називає такий варіант простої вибірки – «зручна вибірка». Дослідник найчастіше у цьому випадку використовує добровольців із тих осіб, що відповідають основним вимогам дослідження. Інколи потребують участі особи певного типу [54, С. 149-150].
[1] Нагадаємо, що в MS Excel розрахункові вирази і формули завжди починаються з символу «=». ПОВІРКА МОСТА ПОСТІЙНОГО СТРУМУ МО-62 ТА ПРЯМЕ ВИМІРЮВАННЯ ОПОРУ РЕЗИСТОРА МЕТА РОБОТИ: Проведення повірки приладу МО-62, визначення опору резистора та оцінка похибки вимірів. ПРИЛАДИ ТА ОБЛАДНАННЯ: Міст постійного струму МО-62, резистор, з’єднувальні провідники. ЗАВДАННЯ:
1. Ознайомитись з інструкцією до моста постійного струму МО-62. 2. Провести повірку моста МО-62 згідно інструкції. 3. Підготувати прилад МО-62 до роботи і провести вимірювання опору резистора. 4. Провести обробку результатів вимірювань та оцінку похибок вимірювань. 5. Оформити виконану лабораторну роботу.
|