ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
Відповідно до змін тривалості навчання медичних сестер та введенням нових навчальних планів підготовки цієї категорії фахівців виникли нові підходи до організації та проведення виробничої практики після отримання достатнього обсягу теоретичних знань та практичних вмінь і навичок. як підготовчий етап практичного навчання медичних сестер. Практика студентів медичних училищ, коледжів, медсестринських факультетів є невід’ємною складовою частиною процесу підготовки спеціалістів. При проведенні практики слід керуватися складовими галузевих стандартів вищо освіти ОКХ і ОПП, затверджених МОН України та МОЗ України в 2011 р. і навчальними планами, чинними наказами МОН України та МОЗ України, Положенням про проведення практики.
За навчальним планом тривалість практики становить:
Під час проходження практики 1/3 від загального обсягу часу виділяється на самостійну роботу, яка включає удосконалення недостатньо засвоєних практичних навичок, роботу в бібліотеці та санітарно-освітню роботу. Практика студентів проводиться на базах лікувально-профілактичних установ, затверджених наказами управління охорони здоров’я обласної, міської держадміністрацій, відповідно до вимог програми.
ОБОВ’ЯЗКИ СТУДЕНТІВ НА ПРАКТИЦІ ¾ своєчасно прибути на базу практики; ¾ вивчити і суворо дотримуватися правил охорони праці, техніки безпеки і виробничої санітарії, інфекційної безпеки; ¾ дотримуватися правил Етичного кодексу медичної сестри України; ¾ виконувати всі завдання, що передбачаються програмою практики та дотримуватися правил внутрішнього розпорядку лікувально-профілактичної установи; ¾ надати в училище, коледж, на медсестринський факультет щоденник практики, характеристику та індивідуально виконані завдання (за наявності); ¾ відповідати за виконану роботу та її результати на рівні зі штатними працівниками лікувальної установи; ¾ брати активну участь у різноманітній роботі лікарні (медсестринських конференціях, медсестринських конкурсах тощо); ¾ проводити санітарно-освітню роботу з пацієнтами та їхніми родичами; ¾ своєчасно скласти залік з практики.
ІНДИВІДУАЛЬНІ ЗАВДАННЯ З метою набуття студентами під час практики умінь та навичок самостійно розв’язувати виробничі, наукові і організаційні завдання та активізувати їхню діяльність, розширити світогляд, підвищити ініціативу студентам пропонується виконати такі індивідуальні завдання: ¾ виготовити тематичні санбюлетені (стенди, таблиці, муляжі, кросворди тощо) за рекомендаціями методичних керівників практики; ¾ проводити профорієнтаційну роботу серед працюючої молоді в лікувально-профілактичних установах та школах за місцем проходження практики; ¾ вивчати структуру захворювань у місцях проходження практики (збирати статистичні дані з окремих патологічних одиниць), враховуючи дані сучасної екологічної ситуації.
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ: ¾ виконати програму практики; ¾ вивчити функціональні обов’язки, які закріплені за студентами на їхніх робочих місцях; ¾ опрацювати інструкції з техніки безпеки; ¾ вивчити зразки заповнення медичної документації (медсестринські історії хвороби, листки призначення, температурні листки тощо); ¾ вести щоденники згідно з вимогами; ¾ виконувати всі обов’язки студента під час практики.
ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ ПРАКТИКИ Відповідно до Наказу МОЗ України № 690 від 07.12.2005 р. “Про затвердження Положення про організацію та проведення практики студентів вищих медичних і фармацевтичних вищих навчальних закладів І—ІV рівнів акредитації” після проходження виробничої практики студенти складають залік. Залік з практики приймається на базах практики або у навчальному закладі.
МЕТА ПРАКТИКИ: ¾ закріпити та поглибити теоретичні знання зі спеціальних клінічних предметів; ¾ удосконалити професійні медсестринські навички та вміння зі спеціальності; ¾ здійснювати диференційований догляд за пацієнтами з різними хворобами; ¾ підготуватися до майбутньої самостійної роботи медичної сестри: самостійно і під контролем медичних сестер студенти виконують обов’язкові практичні навички, оцінюють стан здоров’я пацієнтів, планують та здійснюють догляд за пацієнтами, закріплюють навички роботи з оформлення медсестринської документації.
Після закінчення практики студенти повинні знати: ¾ Основи законодавства України про охорону здоров’я, постанови Уряду України з питань охорони здоров’я і навколишнього середовища, організаційну структуру, правові та економічні аспекти діяльності лікувально-профілактичних установ. ¾ Анатомо-фізіологічні, вікові, статеві, психологічні особливості здорової і хворої людини, причини і фактори ризику виникнення патологічних процесів в організмі, механізм їх виникнення та розвитку, основи фармакотерапії, сумісність, дозування, методику введення в організм лікарських засобів, правила обліку, виписування і зберігання їх. ¾ Етіологію, симптоматику захворювань людини терапевтичного та хірургічного профілю. Сучасні методи обстеження і діагностики, принципи лікування й догляду за хворим, особливості патології людини в різних вікових групах. ¾ Особливості спостереження та догляду за пацієнтами при різних видах патології. ¾ Етапи сестринського процесу під час догляду за пацієнтами. ¾ Основи медичної інформатики та правила оформлення медичної документації. ¾ Основи медсестринської етики та деонтології. ¾ Правила професійного спілкування. ¾ Організацію роботи медичного персоналу відділень. ¾ Правила охорони праці та техніки безпеки.
Графік проходження виробничої практики студенткою (ом) ІІІ курсу _____ групи з спеціальності “Сестринська справа” Олександрійського медичного училища на базі _____________________________________________ (повна назва лікарні)
з ______________________________200__ року
по _____________________________200__року
Підпис студента __________________________ Записи осіб, перевіряючих роботу студента група_________ відділення ________________________________________ рік _____________
___________________________________________________________________________________________________ ПІБ студента
Контроль знань та умінь, проведений на базі практики
група_________ відділення ________________________________________ рік _____________
___________________________________________________________________________________________________ ПІБ студента
Паспорт практичної бази
Назва ЛПУ ____________________________________________________________ Головний лікар _________________________________________________________ Нач.мед _______________________________________________________________ Головна медсестра ______________________________________________________ (прізвище, ім'я, по батькові заповнюється повністю) Історія розвитку лікарні: _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ _______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Випускники Олександрійського медичного училища: _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
М.П. Загальний керівник _________________________________
Витяг з програми виробничої практики спеціальність 5.12010102 Сестринська справа Київ, 2011 рік
ЗМІСТ
Медсестринство у внутрішній медицині
Студенти повинні знати: ¾ Законодавство України про охорону здоров’я; ¾ посадові обов’язки медичної сестри, накази та інструкції, які регламентують роботу відділення; ¾ правила техніки безпеки під час роботи; ¾ дієтичні столи, основи раціонального харчування; ¾ основи медсестринської етики та деонтології; ¾ основні етапи сестринського процесу; ¾ основні прояви захворювань внутрішніх органів; ¾ тактику дій медичного персоналу, якщо виявлено пацієнта, в якого підозрюється особливо небезпечна інфекція.
Студенти повинні вміти: ¾ володіти навичками професіонального спілкування; ¾ здійснювати медсестринський процес під час догляду за пацієнтами із захворюваннями внутрішніх органів; ¾ володіти методами обстеження пацієнта в клініці внутрішніх хвороб; ¾ за даними обстеження визначати стан здоров’я пацієнта та надавати долікарську допомогу хворим у разі: · нападу бронхіальної астми; · легеневої кровотечі; · непритомності; · колапсу; · нападу стенокардії; · інфаркту міокарда; · гострої лівошлуночкової недостатності; · гіпертонічного кризу; · анафілактичного шоку; · гострих алергійних станів; ¾ виконувати заходи, спрямовані на підтримання інфекційної безпеки, санітарно-протиепідемічного та лікувально-охоронного режимів лікарні.
Студенти мають бути поінформовані про: ¾ основи Законодавства України про охорону праці; ¾ основні демографічні показники здоров’я населення; ¾ особливості організації роботи денних та домашніх стаціонарів; ¾ правила охорони праці, техніки безпеки, електробезпеки та безпеки життєдіяльності; ¾ сучасні методи обстеження та лікування, догляду та спостереження за пацієнтами терапевтичного профілю.
Робота в стаціонарі Робочі місця студентів: пост медичної сестри, маніпуляційний кабінет, процедурний кабінет, палати для пацієнтів, кабінети додаткових функціональних обстежень. Робота студентів у відділенні регламентується посадовими обов’язками на кожному робочому місці і повинна бути спрямована на самостійне виконання обов’язкових практичних навичок. Студенти проводять огляд і оцінюють стан здоров’я пацієнта, здійснюють догляд за пацієнтами з різними захворюваннями, готують пацієнтів до лабораторних, інструментальних, функціональних обстежень, беруть участь у проведенні їх; працюють з листками призначень на посту медичної сестри, готують маніпуляційну до роботи та проведення маніпуляцій, заповнюють медичну документацію; проводять облік сильнодіючих і наркотичних речовин, здійснюють заходи з дотримання санітарного і лікувально-охоронного режиму відділення; беруть участь у прийнятті та передачі чергувань.
ОБОВ’ЯЗКИ МЕТОДИЧНОГО КЕРІВНИКА ПРАКТИКИ - здійснювати зв’язок з керівниками практики від лікувальних установ; - скласти графік проходження практики студентами з урахуванням її програми; - брати участь у розподілі студентів на робочих місцях; - здійснювати контроль за веденням щоденників практикантами та за ходом виконання програми; - надавати методичну допомогу з техніки виконання маніпуляцій, елементів догляду за пацієнтами, питань надання невідкладної допомоги; - розробляти тематику індивідуальних завдань, перевіряти їх виконання; - проводити зі студентами медсестринські конференції, семінари за розділами програми; - оцінювати результати виконання студентами програми практики; - своєчасно проводити контроль за ходом практики на лікувальних базах; - брати активну участь у підготовці диференційованого заліку з практики; - своєчасно інформувати навчальну частину медичного училища, коледжу, медсестринського факультету про хід практики на базах; - допомагати студентам при виконанні самостійної роботи та індивідуальних завдань під час практики; - проводити профорієнтаційну роботу з молоддю; - надавати методичну допомогу керівникам практики лікувально-профілактичних закладів у складанні планів роботи зі студентами в період проходження практики.
ІНДИВІДУАЛЬНІ ЗАВДАННЯ З метою набуття студентами під час практики умінь і навичок самостійно розв'язувати виробничі, наукові і організаційні завдання та активізувати їхню діяльність, розширити світогляд, підвищити ініціативу студентам пропонується виконати такі наступні індивідуальні завдання: - виготовляти тематичні санбюлетні (стенди, таблиці, муляжі, кросворди тощо) за рекомендаціями методичних керівників практики; - проводити профорієнтаційну роботу серед працюючої молоді в лікувально-профілактичних установах та школах за місцем проходження практики; - вивчати структуру захворювань в місцях проходження практики (збирати статистичні дані з окремих патологічних одиниць), враховуючи дані сучасної екологічної ситуації; - збирати відгуки про випускників училища, коледжу, які працюють на базах практики.
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ: - виконати програму практики; - вивчити функціональні обов'язки, які закріплені за студентами на їх робочих місцях; - опрацювати інструкції з техніки безпеки; - вивчити зразки заповнення медичної документації (медсестринської історії хвороби, листки призначення, температурні листки тощо); - вести щоденники згідно з вимогами; - виконувати всі обов'язки студента під час практики.
ФОРМИ І МЕТОДИ КОНТРОЛЮ: - впровадити під час практики чітку систему змінного та підсумкового контролю, виконання програми практики; - проводити після закінчення певного розділу практики побригадно окремий контроль (тестовий контроль, розв'язання ситуаційних задач з невідкладних станів, виконання маніпуляцій, заміри практичних навичок згідно з листком призначеня і т.ін.). Методичний та безпосередній керівники практики повинні стежити за дисципліною практикантів, виконанням графіка проходження практики, щоденно здійснювати контроль за веденням щоденників (їхнім змістом, якістю оформлення, відповідністю програмі). ВИМОГИ ДО ЗВІТУ Звітним документом є щоденник практики, який містить текстовий і цифровий звіти про виконання програми практики.
ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ ПРАКТИКИ Відповідно до Наказу МОЗ України № 690 від 07.12.2005р. "Про затвердження Положення про організацію та проведення практики студентів вищих медичних і фармацевтичних вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації" після проходження переддипломної практики студенти складають залік комісії, склад якої визначає заступник директора з навчально-виробничої роботи (завідувач практики) та затверджує директор навчального закладу. До складу комісії входять керівники практики від навчального закладу і від бази практики, викладачі спеціальних дисциплін. Залік з практики приймається на базах практики або у навчальному закладі. Переддипломна практика є завершальним етапом підготовки медичної сестри. Вона проводиться після закінчення теоретичного і практичного навчання з різних розділів медсестринства та успішного складання заліків, екзаменів, які передбаченні навчальним планом.
МЕТА ПРАКТИКИ: - закріпити та поглибити теоретичні знання, зі спеціальних клінічних предметів; - удосконалити професійні медсестринські навички та вміння зі спеціальності; - здійснювати диференційований догляд за пацієнтами з різними хворобами; - підготувати до майбутньої самостійної роботи медичної сестри: · самостійно і під контролем медичних сестер студенти виконують обов’язкові практичні навички, оцінюють стан здоров’я пацієнтів, планують та здійснюють догляд за пацієнтами, беруть участь у наданні невідкладної допомоги, закріплюють навички роботи з оформлення медсестринської документації; · разом з лікарем та досвідченими медсестрами проводять профілактичну, патронажну роботу, беруть участь в огляді й обстеженні дітей різних вікових груп, вивчають роботу медичних сестер з організації і проведення профілактичних щеплень.
РОБОТА В СТАЦІОНАРІ Робочі місця студентів: пост медичної сестри, маніпуляційний кабінет, процедурний кабінет, кабінет функціональної діагностики тощо. Робота студентів у відділенні регламентується посадовими обов'язками на кожному робочому місці і повинна бути спрямована на самостійне виконання обов'язкових практичних навичок. Студенти проводять огляд і оцінюють стан здоров'я пацієнта, здійснюють догляд за пацієнтами з різними захворюваннями, готують пацієнтів до лабораторних, інструментальних, функціональних обстежень, беруть участь у їхньому проведенні; працюють з листками призначень на посту медичної сестри, в маніпуляційній готують маніпуляційну до роботи та проведення маніпуляцій, заповнюють медичну документацію; проводять облік сильнодіючих і наркотичних речовин, здійснюють заходи з дотримання санітарного і лікувально-охоронного режиму відділення; беруть участь у прийнятті та передачі чергувань, надають хворим з невідкладними станами долікарську допомогу, виконують призначення лікаря.
Оцінка _______________________
М.П. Підпис безпосереднього керівника практики __________________
2. Медсестринство в хірургії Студент повинен знати: - накази, інструкції, галузевий стандарт, які регламентують роботу хірургічних відділень, стаціонарів, хірургічного та травматологічного кабінетів поліклініки; - осадові інструкції медичних сестер на кожному робочому місці; - симптоматику захворювань та ушкоджень, їх ускладнення, обсяг долікарської допомоги при невідкладних станах та догляд за пацієнтами; - правила техніки безпеки; - основи медичної етики і деонтології; - основи асептики, антисептики; - методи перед стерилізаційного очищення та стерилізації медичних інструментів; - основні групи медичних інструментів та їх застосування; - правила застосування та накладання пов'язок. Студент повинен Уміти: - володіти навичками професійного спілкування; - виконувати медсестринські маніпуляції в хірургії; - за даними обстежень оцінити стан пацієнта та при необхідності надати невідкладну долікарську допомогу у разі: - гострої крововтрати, масивної кровотечі; - поранення шиї; - легеневої кровотечі; - кровотечі з носа; - перелому хребта (ускладненого та неускладненого); - вивиху нижньої щелепи; - перелому трубчатих кісток; - перелом ребер, відкритого пневмотораксу; - переломів кісток таза; - черепно-мозкової травми; - травматичному шоку; - хімічних опіків шкіри; - хімічного опіку стравоходу; - термічного опіку; - ураження електричним струмом високої напруги; - електротравми; - обмороження; - гострого живота; - гострої затримки сечі; - печінкової кольки, нирковій кольки; - початкової стадії маститу; - гострого тромбофлебіту; - пострансфузійн
|