Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Міжнародний рух капіталу та економічна інтеграція





На межі ХХ та ХХІ ст. в світовій економіці прискорились зміни в промисловості – в технології, структурі, масштабі, територіальному розміщенні та організації виробництва, а також у взаємозв’язку цих факторів.

Ключовими є інновації, що перетворилися на “промислову релігію кінця ХХ ст.”. Компанії сприймають інновації як засіб збільшення прибутків та завоювання більш широкого сегменту ринку. Уряди країн вважають їх панацеєю з точки зору прискорення економічного зростання через підвищення конкурентоспроможності країни в світі.

Глобалізація світового господарства, зростання масштабів економічної експансії транснаціонального капіталу, подальший прогрес у розвитку електронних засобів зв’язку, а також інтернаціоналізація науки обумовлюють тенденцію до міжнародної інтеграції в галузі капіталу та інноваційної діяльності.

Якщо враховувати, що капітал за своїм економічним змістом є системою виробничих відносин, то експорт капіталу означає процес поширення і розвиток ринкових відносин в країнах, де їх не було або вони не розвинені.

Формування таких відносин базується на вивозі капіталу, перш за все в підприємницькій та грошовій формі. Якщо капітал вивозиться з більш розвиненої країни до менш розвиненої, то цей процес супроводжується формуванням зріліших відносин власності, а на цій основі більш досконалих форм виробничих відносин.

Кінцевою метою вивозу капіталу є привласнення монопольно великих прибутків. Вивіз капіталу обумовлюється дією закону нерівномірності економічного розвитку окремих країн і регіонів світового господарства.

Вивіз капіталу здійснюється в двох основних формах – підприємницькій і позиковій.

Вивіз підприємницького капіталу здійснюється через інвестиції в промисловість, транспорт, сільськогосподарські, банківські підприємства, шляхом будівництва чи купівлі вже існуючих підприємств шляхом придбання їх акцій. Це призводить до створення власності за кордоном.

Позиковий капітал вивозиться у формі короткострокових і довгострокових позик і кредитів. Це дає можливість отримання фіксованого доходу у вигляді відсотків, але не приводить до створення власності за кордоном.

Загальна сума капіталу, який функціонує за кордоном, складає іноземні інвестиції. З часом їх джерела поширюються за рахунок капіталізації доданої вартості, використання амортизаційних відрахувань, емісії акцій тощо.

При вивозі підприємницького капіталу інвестиції поділяються на прямі і портфельні. Прямі інвестиції сприяють здійсненню контролю над підприємством, так як інвестори отримують корпоративні права при придбанні акцій. Портфельні інвестиції дають право не на контроль, а на отримання прибутку.

Крім цього, за джерелами фінансування розрізняють державний, недержавний (приватний, груповий) і наддержавний види капіталу.

В межах державного капіталу розрізняють такі форми капіталу, як кредити, гранти, допомога.

Поряд з цим, надаються маркетингові, управлінські, інжинірінгові послуги, здійснюються лізингові операції, які за змістом визначають інвестиційні можливості.

З подальшою інтернаціоналізацією технологічного способу виробництва, пов’язаною з інтернаціоналізацією єдиного поділу праці, формуванням інтернаціональної вартості, посилюється міжнародна концентрація виробництва, міжнародна кооперація і спеціалізація. У сукупності вони є матеріальною основою інтернаціоналізації виробничих відносин і господарського механізму, що, в свою чергу, детермінує процес інтернаціоналізації соціальних, правових та інших надбудовних відносин.

Найбільш зрілої форми набули інтеграційні процеси в країнах Західної Європи, зокрема, в створенні і функціонуванні Європейського економічного товариства, чи “Спільного ринку”, а зараз – Європейського Союзу (ЄС), який був створений у 1991 р. на підставі Єдиного Європейського акту (1987 р.) та Маастрихтського договору (1991 р.), з загальною чисельністю населення понад 370 млн. чол.

У 1999 р. введена єдина валюта - євро, створено Центральний Європейський банк, який разом з центральними банками інших країн формує єдину європейську систему центральних банків. В подальшому планується узгодити єдину податкову, цінову політику, тобто досягнути економічної інтеграції.

Експерти Європейської комісії підрахували, що кінцева ліквідація торгових перешкод надасть 15 країнам ЄС щорічну економію в сумі близько $330 млн.. Введення єдиної грошової валюти дозволить отримати економію понад $10 млрд. Ціни на споживчі товари, в результаті посилення конкуренції, будуть зменшуватись на 4,5-7% щорічно, темпи зростання економіки підвищаться на 4,5-7%, на 1,8-5,7 млн. збільшить кількість робочих місць. Для вирішення цих проблем формується єдиний наднаціональний бюджет у сумі більше 100 млн. євро.

З розвитком міжнаціональних науково-технічних відносин, і, зокрема, в інноваційній діяльності, виникає гостра потреба в їх регулюванні. Таке регулювання здійснюється на міжнародному, регіональному і національному рівнях.

Основною міжнародною угодою в галузі регулювання науково-технічних зв’язків є Паризькаконвенція з охорони промислової власності, яка була підписана в Парижі в 1883 році 11 країнами.

Паризька конвенція має на меті надання більш пільгових умов для патентування винаходів, промислових зразків, реєстрації товарних знаків іноземними громадянами і не передбачає створення міжнародного патенту, промислового зразка і товарного знаку.

В 1891 році більшість країн учасниць Паризької конвенції підписали Мадридську конвенцію міжнародної реєстрації товарних знаків. У відповідності з нормами даної конвенції відбувається міжнародна реєстрація товарного знаку, яка забезпечує його охорону в усіх країнах-учасницях.

В 1970 році в Вашингтоні було укладено Договір про патентну кооперацію, який передбачає можливість укладання та подачі в національне відомство міжнародної заявки в тих випадках, коли переслідується бажання запатентувати винахід в декількох країнах.

Регулювання міжнародних науково-технічних зв’язків здійснюється не лише на рівні багатосторонніх домовленостей, а й міжнародних організацій. З 1974 року таку діяльність проводить Всесвітня організація інтелектуальної власності. Основними цілями ВОІВ визнала наступні: стимулювання та удосконалення охорони інтелектуальної власності в світі, надання юридичної та технічної допомоги державам, зацікавленим в удосконаленні національних законодавств, заохочення заключення міжнародних договорів, призначених для покращення охорони інтелектуальної власності та інше.

На регіональному рівні регулювання міжнародного співробітництва в сфері охорони промислової власності неабиякого значення набули Європейська регіональна патентна система та Євразійська регіональна патентна система.

Європейська патентна конвенція була підписана в 1973 році і передбачає узгодження національного права з Положеннями Конвенції про видачу європейських патентів.

Євразійська регіональна патентна система була створена в 1994 році 9 країнами Співдружності незалежних держав, за виключенням Узбекистану та Туркменістану. Головною метою Конвенції є створення міждержавної системи правової охорони винаходів на основі єдиного патенту, що діє на території держав-учасниць Конвенції.

Україна на сьогодні є членом таких договорів ВОІВ в галузі охорони промислової власності: Паризької конвенції з охорони промислової власності, Договору про патентну кооперацію, Мадридської угоди про міжнародну реєстрацію знаків, Договору про закони щодо товарних знаків. Зараз Україна стоїть на шляху приєднання до Гаазької угоди, що значно спростить та здешевить патентування об’єктів інтелектуальної власності в цілому ряді іноземних держав.

З 1 березня 1998 року набрала чинності Угода про партнерство та співробітництво між Україною і державами членами ЄС.

На сьогодні в Україні діють 10 законодавчих актів, 11 підзаконних актів та понад 50 відомчих нормативно-правових актів.

Якщо враховувати, що сьогодні набуває значення нова форма капіталу – інтелектуальний капітал, то його міжнародний рух пов’язаний з міжнародною інноваційною діяльністю і комерціалізацією інтелектуальної власності. Цьому сприяє економічна інтеграція в науковій діяльності, впровадження новітніх технологій, випуск високотехнологічної та конкурентноздатної продукції, входження до світового ринку.







Дата добавления: 2015-09-18; просмотров: 411. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!




Картограммы и картодиаграммы Картограммы и картодиаграммы применяются для изображения географической характеристики изучаемых явлений...


Практические расчеты на срез и смятие При изучении темы обратите внимание на основные расчетные предпосылки и условности расчета...


Функция спроса населения на данный товар Функция спроса населения на данный товар: Qd=7-Р. Функция предложения: Qs= -5+2Р,где...


Аальтернативная стоимость. Кривая производственных возможностей В экономике Буридании есть 100 ед. труда с производительностью 4 м ткани или 2 кг мяса...

Значення творчості Г.Сковороди для розвитку української культури Важливий внесок в історію всієї духовної культури українського народу та її барокової літературно-філософської традиції зробив, зокрема, Григорій Савич Сковорода (1722—1794 pp...

Постинъекционные осложнения, оказать необходимую помощь пациенту I.ОСЛОЖНЕНИЕ: Инфильтрат (уплотнение). II.ПРИЗНАКИ ОСЛОЖНЕНИЯ: Уплотнение...

Приготовление дезинфицирующего рабочего раствора хлорамина Задача: рассчитать необходимое количество порошка хлорамина для приготовления 5-ти литров 3% раствора...

ПУНКЦИЯ И КАТЕТЕРИЗАЦИЯ ПОДКЛЮЧИЧНОЙ ВЕНЫ   Пункцию и катетеризацию подключичной вены обычно производит хирург или анестезиолог, иногда — специально обученный терапевт...

Ситуация 26. ПРОВЕРЕНО МИНЗДРАВОМ   Станислав Свердлов закончил российско-американский факультет менеджмента Томского государственного университета...

Различия в философии античности, средневековья и Возрождения ♦Венцом античной философии было: Единое Благо, Мировой Ум, Мировая Душа, Космос...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2025 год . (0.008 сек.) русская версия | украинская версия