Задача № 3. Приватна фірма «Екоблаго», яка займається зеленим благоустроєм і ландшафтним дизайном регулярно знімала та перевозила ґрунтовий покров із земельних площ
Приватна фірма «Екоблаго», яка займається зеленим благоустроєм і ландшафтним дизайном регулярно знімала та перевозила ґрунтовий покров із земельних площ ліквідованого сільгоспкооперативу до міста з метою виконання відповідних робіт. Державний інспектор з охорони довкілля з’ясував, що фірма спеціального дозволу на зняття і перевезення ґрунтового покриву немає, у зв’язку з чим склав протокол про притягнення директора фірми до адміністративної відповідальності у формі стягнення штрафу. Директор фірми оскаржив протокол інспектора в суді, при розгляді якого з’ясувалося, що фірма займається перевезенням ґрунту на «благу справу» більше року. Крім цього, поля сільгоспкооперативу майже п’ять років ні хто не обробляє і тому ніяких збитків нікому не спричинено. Суддя припинив розгляд справи і направив матеріали в районну прокуратуру з метою з’ясування наявності кримінального злочину щодо псування земель сільськогосподарського призначення. Чи підлягає директор фірми адміністративній відповідальності за дії свого підприємства? Наведіть ознаки адміністративного правопорушення і кримінального злочину?
Задача № 4. За межами селища міського типу збудовані виробничі споруди спільного підприємства по виробництву нітробензолу та хлорбензолу із визначенням санітарно-захисної зони підприємства. При прийнятті зведених об’єктів та введенні їх в експлуатацію представник державного управління охорони довкілля звернув увагу членів комісії на те, що на відстані 250 м від виробничих споруд розміщені гуртожиток та житловий будинок для працівників підприємства. Однак голова комісії спростував зауваження представника державного управління, вказавши на те, що таке розміщення об’єктів є оптимальним використанням земельної ділянки та заощаджує значні кошти на комунікаційні споруди і об’єкти соціальної інфраструктури. Представник державного управління з охорони довкілля відмовився підписувати документи про введення підприємства в експлуатацію і довів вказані факти до відома облдержадміністрації. Які вимоги встановлені для розміщення новобудов? Чи передбачена відповідальність за нераціональне використання земель при будівництві?
Основні нормативно-правові акти Земельний кодекс України // Відомості. – 2002. – № 3-4. – Ст. 27. Цивільний кодекс України // Відомості. – 2003. – № 40-44. – Ст. 356. Кодекс України про адміністративні правопорушення // Відомості Верховної Ради УРСР. – 1984. – Додаток № 51. – Ст. 1122. Кримінальний кодекс України // Відомості. – 2001. – № 25-26. – Ст.131. Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за порушення вимог земельного законодавства: Закон України від 15 квітня 2008 року // Відомості. – 2008. – № 24. – Ст. 237. Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності за правопорушення у сфері довкілля: Закон України від 5 листопада 2009 року // Офіційний вісник України. – 2009. – № 93. – Ст. 3149. Про Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам: постанова Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 року № 284 // ЗПУ. – 1993. – № 10. – Ст. 193. Про внесення змін до Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам: постанова Кабінету Міністрів України від 14 січня 2004 року № 21. Про затвердження Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства. наказ Міністерства охорони навколишнього природного середовища в ред. від 4 квітня 2007 року № 149 // Офіційний вісник України. – 2007. – № 31. – Ст. 1265. Про судову практику про злочини та інші правопорушення проти довкілля: постанова пленуму Верховного Суду України від 10 грудня 2004 року // Вісник Верховного Суду України. – 2005. – № 1.
Рекомендована навчально-наукова література Балюк Г.І. Проблеми соціальної ефективності діяльності прокуратури по нагляду за додержанням і застосуванням земельного законодавства // Земельне право України. – 2006. – № 6. Гавриш Н.С. Правова охорона ґрунтів в Україні: Монографія. – Одеса, 2008. Земельне право: підручник / За редакцією професора М.В. Шульги. – Харків, «Право», 2013. – 520 с. Земельне право України: Підручник / За ред. О.О. Погрібного та І.І. Каракаша. Вид. 2, перероб. і допов. – К.: Істина, 2009. – 600 с. Земельне право України: підруч. для студ. юрид. вищ. навч. закл. / Кулинич П.Ф., Семчик В.І., Шульга М.В. – К.: Видавничій Дім «Ін Юре», 2008. Каракаш І.І. Кримінально-правова охорона та захист права власності на природні ресурси // Актуальні проблеми політики: 3б. наук. праць. – Вип. 13/14. – Одеса: Юридична література, 2002. Каракаш И.И. Гражданско-правовые и административно-правовые способы защиты и охраны права собственности на природные объекты и их ресурсы // Судовий захист прав власності: матеріали міжнар. наук.-практ. конф. – Одеса: Юридична література, 2004. Ковальчук Т.Г. Правові аспекти юридичних засобів охорони земель // Вісник Київського нац. ун-ту ім. Т.Г. Шевченка. Юридичні науки. – 2004. – № 61. Мірошниченко А.М. Порушення порядку зміни цільового призначення земельних ділянок як підстава для прокурорського реагування // Земельне право України: теорія і практика. – 2006. – № 5. Мураховська О.О. До питання про юридичну відповідальність за порушення земельного законодавства // Юриспруденція: теорія і практика. – 2009. – № 9. Носік В.В. Самовільне зайняття земельних ділянок // Земельне право України: теорія і практика – 2006. – № 5. Саркісова Т.Б. Проблеми ефективності адміністративної відповідальності за земельні правопорушення в Україні // Бюлетень Міністерства юстиції України. – 2009. – № 8. Саркісова Т.Б. Органи місцевого самоврядування як особливий суб'єкт земельного правопорушення: особливості юридичної відповідальності // Проблеми правової реформи та розбудови громадянського суспільства в Україні. – 2008.
|