Змістовий модуль 1. Культура в системі буття
Тема 1 Поняття культури: його виміри і особливості
Етимологія терміну “культура”. Багатоманітність дефініцій культури. Класифікації концепцій культури. Культура як об’єкт дослідження в етнології, етнографії, культурній і соціальній антропології, культурології, соціології культури. Поняття культурфілософії. Специфіка філософії культури. Філософія та культурологія. Філософія культури та соціологія.
Семінарське заняття на тему: «Філософія культури як галузь філософського знання» 1. Визначення поняття культури. 2. Історія розвитку дисципліни. 3. Філософія культури та культурологія. 4. Концепції культури.
Самостійна робота на тему: «Культура та її академічні студії» 1. Культурологія, історія культури та філософія культури. 2. Глобальність осмислення культури. 3. Складнощі філософської рефлексії культури.
Література: 1. Гатальська С.М. Філософія культури / С.М. Гатальська. – К., 2005. 2. Гуревич П.С. Философия культуры / П.С. Гуревич. – СПб., 1994. 3. Философия культуры. Сб. – Самара, 1993. Тема 2 Культура як феномен: проблема самобуття культури Особлива модальність культури в порівнянні з природою, суспільством, людиною. Культура як багатовимірна цілісність. Основні елементи в системі культури. Матеріальна, духовна та художня культура, їх взаємозв’язок. Структурні компоненти духовної культури: міфологія, релігія, ідеологія, мораль, наука, філософія. Художня творчість як особливий елемент культури.
Семінарське заняття на тему: «Специфіка культурного буття» 1. Культура як друга природа. 2. Форми культури. 3. Художня культура та її особливості.
Самостійна робота на тему: «Форми культури як реакція на соціальні виклики» 1. Духовна та матеріальна культура. 2. Витоки культури та джерело творчості. 3. Культура та цивілізація.
Література: 1. Каган М.С. Философия культуры / М.С. Каган. – СПб., 1996. 2. Философия культуры. Сб. – Самара, 1993. 3. Гатальська С.М. Філософія культури / С.М. Гатальська. – К., 2005.
Тема 3 Культура та суспільство: соціальні проблеми теорії культури Відмінність між системами “культура – природа” та “культура – суспільство”. Предметно-практичний та предметно-духовний аспекти взаємозв’язку суспільства та культури. Способи теоретичного осмислення проблеми “культура – суспільство”. Взаємодія соціальної та культурної “субстанцій” в організаційній, ідеологічній та художній діяльності людей. Культура в системі суспільного виробництва. Взаємозв’язок між культурою та політикою. Політична культура. Культура та суспільство у вигляді соціокультурної реальності. Інтеріоризація культури та суспільства в людині. Соціалізація та окультурення індивіда. Взаємодія суспільства і культури в історичному процесі. Взаємовідносини суспільства і культури як двох відносно самостійних систем буття людства в первісний час. Підпорядкування культури суспільству в ранньокласових соціокультурних системах. Автономія культури від суспільства в добу Ренесансу. Принцип свободи як основа відносин культури і суспільства в Новий час.
Семінарське заняття на тему «Особливості соціокультурної дійсності»: 1. Суспільний вимір культури. 2. Концепції суспільного та культурного розвитку. 3. Соціалізація та окультурення як етапи становлення особистості.
Самостійна робота на тему: «Культурні форми діяльності суспільства»
1. Політика і культура. 2. Історія автомізації культури від суспільства. 3. Регламентація та свобода. Свобода і культуро творчість. Література: 1. Общество и культура: проблемы множественности культур. Ч.ІІ. – М., 1988. 2. Общество и культура: философское осмысление культуры. Ч.1. – М., 1988. 3. Философия культуры. Становление и развитие. – СПб., 1998.
Тема 4 Культура та людина: антропологічні проблеми теорії культури
Людина як біосоціокультурна істота. Основні рівні відносин між культурою та людиною. Проблема “культура – людина” в контексті різних масштабних планів існування людини. Людство і культура. Культура як багатовимірне поле культурних модифікацій (субкультур). Взаємозв’язок культури та окремої особистості. Людина як творіння культури. Входження людини в культуру в процесі її онтогенезу. Типологічний спектр культури особистості. Типи індивідуальної культури (М.С.Каган та Ч.Сноу). Сім’я та школа як основні ланки в формуванні культурної людини.
Семінарське заняття на тему: «Людина між культурою та природою»
1. Роль культурного суб’єкта. 2. Взаємовплив культури та людини. 3. Онтогенез та філогенез. 4. Інститути соціалізації людини.
Самостійна робота на тему: «Координати людини в суспільстві та культури»
1. Психологія та філософія культурної творчості. 2. Механізми збереження індивідуальності. 3. Субкультури та контркультури як форми реалізації особи.
Література: 1. Проблема человека в западной философии. Сб. – М., 1988. 2. Б.С. Социальная культурология / Б.С. Ерасов. Ч.1,2. – М., 1994. 3. Ерасов 4. Бытие человека в культуре (опыт онтологического подхода). – К., 1992.
|