Кумулятивний метод.
При кумулятивному методі нарахування амортизації (Агод.) визначається як добуток амортизируемой вартості (АВ) і кумулятивного коефіцієнта (Кк):
Агод.=АВ*Кк.
У свою чергу кумулятивний коефіцієнт розраховується розподілом кількості років, що залишаються до кінця очікуваного терміну використання об'єкта, на суму чисел років його корисного використання. Сума чисел років - це сума порядкових номерів років, у плині яких експлуатується об'єкт. Приклад: а) суму чисел років виходячи з терміну експлуатації об'єкта 5 років: 1 + 2 + 3 + 4 + 5 = 15; б) кумулятивний коефіцієнт кожного року експлуатації об'єкта: - у 1-й рік: Кк = 5/15; - у 2-й рік: Кк = 4/15; - у 3-й рік: Кк = 3/15; - у 4-й рік: Кк = 2/15; - у 5-й рік: Кк = 1/15;
Висновок: кумулятивний метод амортизації і два попередніх - зменшення залишкової вартості і прискореного зменшення залишкової вартості - найбільш привабливі для підприємств, тому що в плині першого років експлуатації об'єктів (коли вони практично нові) накопичуються максимальна сума коштів на придбання нових об'єктів за допомогою амортизації, що відноситься на собівартість виробленої продукції, виконання робіт, послуг. При цьому в останні роки експлуатації тих же об'єктів, коли збільшуються витрати на їхній зміст і ремонт, сума амортизації, що нараховується, незначна, що балансує витрати виробництва протягом терміну використання таких основних засобів. 5. Виробничий метод. При виробничому методі амортизації визначається не річна (як у попередніх чотирьох методах), а місячна сума амортизації, що дорівнює добутку фактичного місячного обсягу продукції (робіт, послуг) (Vмес.) і виробничої ставки амортизації (ВСА):
Амес. = Vмес.*ВСА У свою чергу, де АВ - амортизируемая вартість; Vзаг. - загальний обсяг продукції (робіт, послуг), що підприємство очікує зробити (виконати) з використанням відповідного об'єкта основних засобів за весь період його експлуатації. Цей метод не новий для бухгалтерів підприємств, оскільки його застосовували ще три роки тому при нарахуванні амортизації на такі об'єкти, як автомобілі. Достоїнством цього методу є відповідність величини нарахованої амортизації обсягу продукції (робіт, послуг); Недоліком - складність визначення (прогнозування) вироблення окремих об'єктів основних засобів.
|