Тема 4. Особливості побудови позамовної системи калькулювання витрат та системи калькулювання витрат на одиницю виробу на вітчизняних та зарубіжних підприємствах
Завдання 4.1. Підприємство «Компас» використовує позамовне калькулювання, визначаючи витрати безпосередньо на замовлення в тих випадках, коли це доцільно. Виробничі накладні витрати (далі - ВНВ) розподіляються на замовлення в кінці кожного місяця, причому використовуються фактичні норми на 1 годину праці основних виробничих робітників для кожного з 2-х виробничих цехів (механічний і складальний цехи). Одним із замовлень, яке виконувало підприємство у лютому 20ХХ року, було замовлення № 150. За цим замовленням є наступна інформація: 1) 400 кг матеріалу «У» видано зі складу в механічний цех (МЦ); 2) 76 годин праці основних виробничих робітників витрачені в механічному цеху з виплатою заробітної плати 4,5 грн. за годину, 6 з цих годин були наднормовими - за них доплата в розмірі 50%; 3) 300 кг матеріалу «Х» було видано зі складу в складальний цех (СЦ); 5) 110 годин праці основних виробничих робітників були витрачені в складальному цеху. Тарифна ставка - 4 грн. на годину. 6) У складальному цеху були виявлені дефекти продукції, яка повернута для виправлення браку. На виправлення браку в механічному цеху було витрачено 3 години на додаток до 76 годин праці. Така доробка є нормою в рамках технологічного процесу; 7) У складальному цеху було остаточно зіпсовано 5 кг матеріалу «Х». Це було не заплановано. Інформація про підприємство «Компас» представлена в табл. 4.1. Таблиця 4.1 Інформація про підприємство «Компас»
Вартість матеріалів визначається в кінці кожного місяця з використанням середньозваженої вартості, яка розраховується в рамках періодичної системи оцінки запасів. Дані про запаси наведені в табл. 4.2.
Таблиця 4.2 Дані про запаси підприємства «Компас»
Необхідно розрахувати: вартість замовлення № 150. Завдання 4.2. Фірма з виробництва меблів ПП «Глобус» випускає меблі на замовлення покупців. Вона має 3 виробничих і 2 обслуговуючих підрозділи. Нормативні постійні накладні витрати на планований рік розподіляються наступним чином (табл. 4.3):
Таблиця 4.3 Розподіл нормативних постійних накладних витрат на плановий рік
Виробничі підрозділи А, Б, С та обслуговуючі підрозділи Х і У розташовані в приміщеннях, характеристика яких представлена в числі інших показників у табл. 4.4.
Таблиця 4.4
|