В цьому випадку
h(t) = k(1- T1/(T1-T2)e-t/T1+T2 / (T1 -T2)e –t/T2 (2.15) де Т1 = - 1/α1, Т2 = - 1/α 2. Таким чином, при ξ > 1 рівняння (2.8) описує дві аперіодичні лани, з’єднані послідовно що мають постійні часу Т1 і Т2 та коефіцієнти підсилення, добуток яких дорівнює k. Прикладом коливальної ланки може бути двигн постійного струму незалежного збурення (мал.1.6, б), у якого хвх = u – напруга, що підводиться до якоря електродвигуна; хвих =n – швидкість обертання вихідного валу, а момент опору на валу Мс = 0, тобто двигун працює вхолосту, при цьому враховується індуктивність ланцюга якоря. При вказаних умовах рівняння двигуна ТмТя d²n/dt² + Tм dn/dt + n = ku, (2.16)
де Тм – електромеханічна постійна часу, яка характеризує механічну інерцію валу; Тя – електромагнітна постійна часу ланцюга якоря двигуна, яка характеризує електромагнітну інерцію ланцюга якоря; k – коефіціент підсилення. Величини Тм, Тя, і k визначаються через параметри двигуна, в тому числі Тя = Lя/Rя, де Lя, Rя - індуктивність та опір ланцюга якоря. Позначаючи в (2.16) ТмТя = Т²; Тм = 2ξТ, отримаємо типове рівняння коливальної ланки, в якій хвх= u; хвих= n:
Т²d²n/dt² + 2ξTdn/dt + n = ku
Рівнянням типу (2.8) описується рух маси, що підвішана на пружині, електромагнітні процеси в електричному ланцюзі, що містить індуктивність L, активний опір R, ємність С та багато інших ланок динамічних систем. Всі ланки такого типу мають передаточну функцію виду (2.12). При цьому величини k і T виражаються через конструктивні параметри відповідної ланки.
Інтегруюча ланка
Інтегруючою називається ланка, в якій вихідна величина пропорційна інтегралу від вхідної величини: t хвих = k ∫ xвх dt (2.17) або 0 dxвих /dt = kxвх
Застосовуючи до (2.17) перетворення Лапласа при нульових початкових умовах, отримаємо передаточну функцію інтегруючої ланки:
W(p) = xвих(p)/x вх(p) = k/p (2.18)
На основі (2.17) маємо перехідну функцію інтегруючої ланки (мал. 2.1, в) h(t) = - kt
З (2.18) видно, що в інтегруючій ланці швидкість зміни вихідної величини пропорційна вхідній величині, тобто інтегруюча ланка є астатичною. Прикладом інтегруючої ланки може бути двигун (мал. 1.6, б) в якому в якості вхідної величини розглядається швидкість обертання вала n, а в якості вихідної – кут його повороту φ. В цьому випадку маємо: t t n =cdφ/dt або φ = 1/c ∫ ndt = k ∫ ndt 0 0 де k і с – коефіцієнти пропорційності.
Підсилююча ланка Підсилюючою називається ланка, в якій вихідна величина пропорційна вхідній:
хвих = kxвх; W(p) = xвих(p)/xвх(p) = k. (2.20)
Підсилююча ланка безінерційна – перехідний процес відсутній: вихідна величина змінюється разом зі змінами вхідної величини, без зсуву у часі (ма2.1, г). В дійсності будь-яка реальна ланка володіє інерційністю. Тому в динамічній системі підсилюючою (безінерційною) приймається така ланка, в якій перехідні процеси протікають невимірно швидше, ніж в інших ланках системи. Прикладом підсилюючих ланок може бути електронний підсилювач в системах регулювання механічних, теплових та інших інерційних процесів.
Диференціююча ланка Ідеальною диференціюючою називається ланка, в якій вихідна величина пропорційна похідній від вхідної велечини:
хвих = τ dxвх/dt (2.21)
де τ – постійна часу ланки, яка визначається через її параметри. Передаточна функція ідеальної диференціюючої ланки
W(p) = xвих(p)/xвх(p) = τp (2.22)
З (2.22) видно, що при стрибкообразній зміні вхідної велечини значення вихідної величини прямує до нескінченності, тобто при хвх = [1]; хвих = ∞ (мал. 2.1, д). Звичайно що в реальних ланках такий перехдний процес не можливий та його описання в формі (2.21) ідеалізоване. В якості диференціюючої ланки широко застосовується RC-контур (мал. 2.1, е), для якого на основі законів Ома та Кірхгофа можна записати:
uвх = uс + iR = uс + uвих = 1/C ∫ idt + uвих
Враховуючи, що і = uвих / R, маємо:
uвх = 1/τ ∫ uвих dt + uвих,
де τ = RC – постійна часу електричного контура, с. З останнього виразу отримаємо
τduвих /dt + uвих = τ duвх /dt (2.23)
Беручи до уваги, що u вих = хвих; uвх = xвх, на основі (2.23) запишемо
τ dxвих/dt + uвих = τ duвх/dt (2.24)
Підбираючи параметри ланки так, щоб τ dxвих/dt <<хвих, з (2.24) отримаємо рівняння ідеальної диференціюючої ланки– рівняння (2.21). На вході реальних диференціюючих ланок окрім складової, пропорційної похідній від вхідної велечини, генеруються також і інші складові. В лінійних динамічних системах поряд з ідеальною диференційною ланкою, що описується рівняням (2.21) та передаточною функцією (2.22), в якості типових структурних ланок прийняті також: реальна диференціююча ланка першого порядку, яка описується рівнянням
k(τ dxвх/dt + xвх) = xвих (2.25)
диференціююча ланка другого порядку, яка описується рівнянням
k (τ² d²xвх/dt² + 2ξτ dxвх/dt +xвх) = xвих (2.26)
Застосовуючи до (2.25) та (2.26) перетворення Лаплпса при нульових початкових умоах, отримаєм передаточну функцію диференціюючої ланки першого порядку
W(p) = xвих(p)/xвх(p) = k(τp + 1) (2.27)
та передаточну функцію диференціюючої ланки другого порядку
W(p) = xвих(p)/xвх(p) = k(τ²p² + 2ξτp + 1) (2.28)
Постійна часу τ та коефіцієнт підсилення ланки k визначається на оснсві параметрів конкретних ланок. Диференціюючі ланки широко використовуюються в якості корегуючих пристроїв, що вводяться в систему дл покращення її динамічних властивостей. За допомогою таких ланок у закони управління вводяться складові, пропорційні похідним по часу від відхилення чи збурення, що збільшує швидкодію системи. Описаними типовими структурними ланками охоплюються всі ланки, можливі в динамічній системі управління. Не важко помітити універсальність приведеного математичного описання. Дійсно, описання ланок динамічних систем з використаням апарата передаточних функцій, що базується на початкових диференційних
Таблиця 2.1
Ланка Передаточна Типова ланка Перехідний процес функція
![]()
на
+arctg(√1-ξ²) / ξ) ]
юча
рівняннях, не залежить від їх фізичної природи. Будь-яка система управління, не залежно від призначення, структури, фізичної природи її елементів може бути представлена математичною моделлю у вигляді сукупності озглянутих вище типових структурних ланок (табл. 2.1). Це є наочним свідоцтвом єдності матеріального світу: “Єдність природи виявляється у вражаючій аналогічності диференціальних рівнянь, що відносяться до різних галузей явищ ” (Ленин В. И. Материализм и эмпириокритицизм // Соч.-2-е изд. - Т. 14. - с.276). Математичні моделі лінійних динамічних систем Математична модель лінійної динамічної системи може бути складена на основі математичних моделей елементів та ланок, що створюють систему. Лінійна система в загальному випадку включає в себе ланки, з’єднані послідовно, паралельно, охоплені зворотніми та перехресними зворотніми зв’язками. Передаточні функції всіх цих структур можуть виражатися через передаточні функції типових структурних ланок (мал. 2.2). Послідвне з’єднання ланок. В цьому з’єднанні вихідна велечина попередньої ланки є вхідною величиною наступної ланки (мал. 2.2, а). Передаточна функція послідовно з’єднаних ланок дорівнює добутку передаточних функцій всіх ланок, що створюють з’єднання:
W1(p) = x2 (p)/x1(p); W2 (p) = x3(p)/x2(p);
W(p) = x3(p)/x1(p) = W2(p) x2(p)W1(p)/x2(p) = W1(p)W2(p)
В загальному випадку
W(p) = Π Wi (p), i = 1,n, (2.29)
де n – число послідовно з’єднаних ланок. Паралене з’єднання ланок. В цьому з’єднанні (мал. 2.2, б) на вхід всіх ланок подається одна і та ж величина, а вихідна величина дорівнює сумі вихідних величин окремих ланок на основі малюнку 2.2,б маємо:
W(p) = xвих(p)/xвх(p) = (x1вих(p) + x2вих(p))/xвх(p) =
=(W1(p)x1вх(p)+W2(p)x2вх(p))/xвх(p)
Так як x1вх =х2вх = хвх, то W(p) = W1(p) + W2(p) або в загальному випадку при k паралельно з'єднаних ланках
W(p) = Σ Wi(p), i = 1,k. (2.30)
x2вх(p) x2вих(p) а б
в
Мал. 2.2. Передаточні функції лінійних динамічних систем
Таким чином, передаточна функція з’єднання з паралельних ланок дорівнює сумі їх передаточних функцій. Ланка, охоплена зворотним зв’язком. Для цього з’єднання (мал. 2.2, в)
x1(p) = xвх(р) ± xзз(р),
де знак мінус – для випадку від’ємного зворотнього зв’язку, плюс – для додатнього. Передаточна функція з’єднана
W(p) = xвих(p)/xвх(p) = (W1(p)[xвх(p) ± Wзз(p)xвих(p)]) / /xвх(p)
або після перетворення
W(p) = W1(p)/(1±W1(p)Wзз(p)), (2.31)
де знак плюс відповідає від’ємному зворотному зв’язку, а знак мінус – додатньому.
|