Структура та компоненти моделі.
Об’єктом керування (рис. 1.1) називається апарат, або сукупність апаратів, з вхідними та вихідними параметрами, між якими існує функціональний зв’язок. Для об’єктів керування вхідними координатами є витрати палива, сировини інших енергоносіїв (наприклад електрична потужність, пара під тиском). До вихідних відносяться: температура Т, тиск Р, рівень L, концентрація Q речовини. Об’єкт або система характеризується збуреннями. Це технологічні параметри, які мають функціональний зв’язок з вихідними координатами, що підлягають контролю, але не можуть бути керованими.
Рис. 1.1. Структурна схема об’єкту керування.
Наприклад температура газового чи рідинного потоку, концентрація речовин і т.д. Одним з найсуттєвіших збурень об’єкта є зміна навантаження. Під навантаженням об’єкта розуміють кількість речовини або теплоти, що проходить через об’єкт за одиницю часу. Вихідні координати об’єктів керування є регулювальними величинами (відповідають технологічним параметрам T,P,L,Q). Вхідні координати x1, x2 (витрати сировини FM і теплоти FT) є регулюючими, за їх допомогою підтримується на заданому рівні вихідні координати за наявності збурень (відповідно T0,F0,P0,Q0). Технологічні об’єкти поділяються на одно- та багатовимірні. Одновимірні об’єкти мають одну вихідну координату і описуються одним рівнянням статики та динаміки. Прикладом одновимірного об’єкту керування може бути резервуар з рідиною. Вхідними координатами є витрати: надходження Fn та стік Fc рідини, а вихідною координатою – рівень рідини L. Якщо регулюючою координатою є стік Fc, то прихід Fn буде збуренням (рис. 1.2). Вихідну координату можна змінювати впливаючи на величину стоку регулюючим органом (PO). Рівняння статики такого об’єкту має вигляд: , (1.5) а рівняння динаміки: . (1.6)
Рис 1.2. Резервуар з рідиною (а), та його структурна схема (б).
Якщо регулюючий орган закритий і Fc = 0, то: . (1.7) У багатовимірних об’єктах з незалежними вихідними координатами зміна однієї з вихідних координат приводить до зміни тільки своєї вихідної координати. Такі об’єкти можна розділити на декілька одновимірних об’єктів і розглядати їх незалежно один від одного. Прикладом такого об’єкту може бути апарат для підігрівання води (рис. 1.3).
Рис. 1.3 Випарна установка (а), та її структурна схема (б).
В апарат надходить вода з витратою Fn і температурою Т 1. Нагрівання води до температури Т 2 відбувається за допомогою теплообмінника, по якому подається теплоносій (вода, пара та ін.). Для забезпечення загального матеріального балансу в апараті необхідно підтримувати відповідний рівень води. Зміна витрат теплоносія не буде впливати на рівень, а останній (в певних межах) на температуру нагріву. Тоді можна вважати, що об’єкт керування розділяється на два одновимірних, з окремими вихідними та вхідними координатами (рис. 4.4),
Рис. 1.4. Розділення двовимірного об’єкта з незалежними координатами на два одновимірних
В багатовимірних об’єктах з взаємозалежними вихідними координатами зміна вхідних величин призводить до одночасної зміни декількох вихідних, що пояснюється наявністю перехресних Зв’язків. Наприклад, у випарній установці рідина нагрівається до температури кипіння. За рахунок випаровування змінюється рівень і тиск в апараті, що змінює температуру кипіння (рис. 1.5)
Рис. 1.5. Випарна установка (а), та її структурна схема (б)
Зміна витрат теплоносія F T приводить до зміни температури Т кипіння, тиску Р, а також рівня L рідини. Витрата пари впливає на тиск Р і рівеньрідини L, а зміна величини стоку призводить до зміни рівня і тиску. Тобто зміна хоча б однієї вхідної координати спричиняє одночасну зміну всіх вихідних координат. Такий об’єкт може бути описаний системою із трьох рівнянь причому кожне із них вміщує другі вихідні координати. Для температури математична модель матиме вигляд: (1.8) для тиску: (1.9) для рівня: (1.10) Технологічні об’єкти поділяються на об’єкти без внутрішніх зворотних зв’язків, з від’ємним зворотним зв’язком і додатним зворотним зв’язком. Об’єкти у яких відсутній вплив вихідної координати на вхідну, тобто внутрішній зворотній зв’язок відсутній, називаються нейтральними. Приклад - розглянутий раніше, резервуар з рідиною, якщо стік Fc = 0. В теорії автоматичного керування такий об’єкт називається інтегруючою динамічною ланкою, яка описується рівнями: , (1.11) де k – коефіцієнт передачі ланки за швидкістю. Це рівняння описує об’єкт по каналу збурення , оскільки х = 0. Диференціальне рівняння має вигляд: , (1.12) де - стала часу об’єкту. Розглянемо резервуар з рідиною. Для Fc = 0 рівняння матеріального балансу буде мати вигляд: , (1.13) де V – об’єм рівня в апараті. Тобто: . (1.14) Замінимо об’єм V через рівень L і поперечний переріз S, тобто , оскільки . Тоді: . (1.15) Проінтегруємо вираз від 0 до t: . (1.16) При ступінчатій зміні Fn на величину рівень рідини L змінюватиметься: , (1.17) тобто швидкість зміни рівня при ступінчастій зміні притоку Fn є сталими і становлять . (1.18) У відносних одиницях, при умові , , (L0, – величини рівня та притоку за умови урівноваженого стану об'єкту). Тоді: , (1.19) або: , (1.20) порівнюючи коефіцієнти матимемо: . (1.21)
Рис. 1.6. Структурна схема (а) та перехідний процес (б) нейтрального об’єкту
Стік рідини в розглянутому раніше резервуарі з рідиною (рис. 1.6, а, б) створює внутрішній від’ємний зв’язок: підвищення рівня рідини за рахунок збільшення притоку Fn призводить до зростання гідростатичного тиску рідини і витрат через стічну трубу. Тобто незалежно від величини притоку, кожен раз буде встановлюватися нове стале положення рівня. Зворотний зв’язок буде жорстким з коефіцієнтом k зв . В цьому випадку нейтральний об’єкт буде доповнюватися зворотним зв’язком, як показано на рис. 4.7.
Рис. 1.7. Структурна схема та перехідний процес апарату із стоком
Передаточна функція такого об’єкту буде W (s) = k /(T · s + 1), де k = 1/ k зв ; Т ´0 = Т 0 / k зв . Це рівняння описує аперіодичну ланку і відповідає такому диференціальному рівнянню: , (1.22) де - стала часу; k – коефіцієнт передачі. Розв’язком є експоненціальна залежність: (1.23) Об’єкти керування, які описуються рівняннями та називаються стійкими об’єктами першого порядку. Кожний об’єкт керування технологічними процесами розділяється на елементарні динамічні ланки з відомими передаточними функціями. З’єднання динамічних ланок може бути послідовним, паралельним, або із зворотним зв’язком. Слід врахувати, що об’єкти керування мають “чисте запізнення”, яке виражається в тому, що їх вихідні величини починають змінюватися не відразу після нанесення збурення, а через деякий проміжок часу. У динамічній моделі чисте запізнення враховується окремою динамічною ланкою, яка включається послідовно з ланкою об'єкту. Основні структурні схеми об'єкту керування та, відповідно, їх передаточні функції наведено в таблиці 1.1.
Таблиця 1.1 - Основні структурні схеми об'єктів керування та їх передаточні функції.
Рівняння руху об’єктів з чистим запізненням має вигляд: , (1.24) або: . (1.25) Об’єкти з позитивним зворотним зв’язком відносяться до нестійких.
|