Засади формування медичного фахівця педіатричного профілю
На діяльність медичного працівника важливий вплив мають як морально-етичні, деонтологічні, так і правові норми. Говорити про пріоритет тих чи тих недоцільно. Етичні гарантії є важливою складовою фундаменту для реалізації конституційного права людини, у тому числі й дитини, на охорону здоров'я, медичну допомогу і медичне страхування. Беручи до уваги позитивний міжнародний досвід (міжнародний кодекс медичної етики, міжнародну клятву лікарів та ін.), створено Етичний кодекс лікаря України, де в його Загальній частині закріплено основні положення медичної етики, кваліфікаційно-ділові та морально-етичні вимоги до окремих категорій працівників лікувально-профілактичних закладів. Указом Президента України від 15 червня 1992 р. затверджено Клятву лікаря України, яку повинні давати випускники вищих медичних навчальних закладів. Вона містить усі найважливіші норми медичної етики і деонтологічні принципи, ураховані міжнародною практикою. Клятва лікаря України є основою моральної відповідальності молодого фахівця перед суспільством. Водночас є низка законів, якими передбачено правову відповідальність медичного працівника у разі порушення ним своїх функціональних обов'язків. З медичною деонтологією тісно пов'язана ятрогенія — хворобливий стан, зумовлений діяльністю медичного працівника. До ятрогенії належать захворювання та ушкодження, що виникли внаслідок неправильних дій медичного персоналу щодо лікування хворого. Людина з нестійким психічним станом, який нерідко виникає під час хвороби, дуже вразлива і болісно реагує на всі розмови, що стосуються стану її здоров'я; інколи вона починає віднаходити в себе симптоми вигаданого захворювання. Це стосується і хворої дитини, і її матері, яка дуже стурбована станом дитини. Під час кожного спілкування лікар повинен не тільки переконувати хворого у відсутності вигаданих хвороб, а й вселяти надію на одужання.
Щодо лікарських помилок. Навіть досвідчений лікар може припуститися помилки під час обстеження або лікування хворої дитини. Це пояснюється і індивідуальністю організму кожної людини, і недосконалістю медичної техніки, і необхідністю термінового прийняття раціональних та ефективних рішень для рятування хворого. Але кожен лікар повинен зробити все для того, щоб не припускатися помилок, оскільки за ним стоїть здоров'я і життя хворого. Це особливо стосується молодих фахівців, коли причиною лікарської помилки може бути брак досвіду. Висока відповідальність перед хворим, відсутність необгрунтованої гордині і готовність звернутися по допомогу до більш досвідчених колег сприятиме уникненню лікарських помилок. Лікарські помилки мають об'єктивні і суб'єктивні причини, зокрема: 1. Надзвичайну складність лікарської (медичної) професії 2. Вузьку спеціалізацію 3. Велику довіру до сучасних медичних технологій 4. Індивідуальні особливості організму людини та негативні наслідки застосування будь-яких методів лікування 5. Дію так званого людського фактору Про складність медичної професії свідчить термін навчання у ВНЗ та обов’язкове безперервне післядипломне навчання медичних фахівців. Вимога сучасності у висококваліфікованих «вузьких» фахівцях має свої позитивні та негативні наслідки. Такий фахівець стає досконалим у певній галузі, проте з часом відбувається заміщення професійних знань, які не використовуються. Часу на самовдосконалення у всіх галузях медичної науки у такого фахівця просто немає. Медичні працівники ЛПЗ устаткованого медичною апаратурою в меншій мірі почали приділяти увагу до інформації, що одержується від самого пацієнта (anamnesis vitae, anamnesis morbi). Склалася парадоксальна ситуація: найдавніший лікарський метод діагностики – опитування хворого та збирання історії хвороби, допомагає правильно припустити характер захворювання в 70% випадків, тоді як більшість лабораторно-апаратних методів виявилися менш точними. Такі результати були отримані американськими кардіологами при аналізі лікарських помилок. Згідно з даними літератури на частку суб'єктивних причин лікарських помилок припадає 60% від загальної їх кількості.
З юридичної точки зору, лікарські помилки ділять на 3 групи: 1-а — діагностичні — нерозпізнання хвороби або помилковий діагноз; 2-а — тактичні — неправильне визначення показань до операції, помилкова тактика лікування та ін.; 3-я — технічні — неправильне використання медичної техніки, застосування необгрунтованих діагностичних засобів тощо.
З медичної точки зору помилки поділяються на деонтологічні, діагностичні та лікувальні.
В основі деонтологічних помилок лежить порушення принципів належної поведінки лікаря по відношенню до хворого, тобто недотримання лікарем етики лікарської практики.
Основними причинами діагностичних помилок є: · ігнорування або невміле використання анамнезу; · неповне обстеження пацієнта; · помилкова трактування клінічних даних; · помилкова оцінка рентгенологічного та лабораторного дослідження; · недбалість і поспіх в обстеженні; · неправильне формулювання діагнозу.
Лікувальні помилки пов'язані з неправильними клінічними діагнозами. Як наслідок таких діагнозів хворому призначається лікування, яке не відповідає істинному характеру захворювання, і в той же час не проводиться показана і необхідна терапія.
Доведення вини медичних працівників Залучення до відповідальності кримінальної або цивільно-правової вимагає доведення провини, наявності причинно-наслідкового зв'язку з настанням шкоди. Для визначення дефектів у наданій медичній допомозі чи послузі, судом беруться до уваги чинні стандарти та протоколи з певної спеціальності та призначається експертиза. Якісна медична допомога має надаватися в повній відповідності до стандартів діагностики та лікування тієї чи іншої хвороби. У разі лікарської помилки повинні бути встановлені недоліки надання медичної допомоги, невідповідність дій медичного працівника існуючим в сучасній медицині правилам, нормам, стандартам. Найбільш вагомим доказом наявності чи відсутності дефектів у наданні медичної допомоги є судово-медична експертиза. Експерт чи група експертів надають свій висновок на підставі наданої медичної документації. Тому, кожен лікар має не тільки пам’ятати про правила ведення медичної документації, але й вести документацію належним чином. Усі помилки потрібно розбирати в колективі, на лікарських конференціях із визначенням шляхів запобігання їм. Водночас не слід обговорювати помилки з пацієнтами або їхніми родичами. Грубі помилки медичного персоналу, особливо, якщо вони виникли внаслідок неуважного або байдужого ставлення до своїх обов'язків, розбирають в установленому законом порядку залежно від шкоди, нанесеної хворому. Треба пам'ятати, що ніякі зміни і кризи в державі не повинні впливати на якість медичної допомоги і професійність виконання медиками свого найважливішого обов'язку — рятувати життя і лікувати хворих. Люди, які вирішили присвятити себе медицині, служінню народу, повинні пам'ятати про своє покликання, високу місію і відповідальність перед людьми.
|