Використання принципів психології у політрекламі
Будь-яка реклама, а тим більше політична, в першу чергу, покликана привернути до себе увагу і забезпечити сприйняття образу, що нав'язується. Якщо листівка не привернула уваги то всі зусилля команди були витрачені марно. Але й приваблююча увагу листівка може бути сприйнята, а може бути і відкинута. Ø Психологи виділяють три взаємозалежних процеси сприйняття: l перцепцію (власне сприйняття); l розуміння (оцінку побаченого); l мнемоніку (запам'ятовування).
Ø Якщо відбувається збій хоча б однієї ланки — політична реклама не знаходить свого адресата. Підкоряючись вимогам психології, політична реклама має будуватися за цими ж принципами — привернути увагу, забезпечити сприйняття, розуміння і запам'ятовування. Процес привертання уваги складається з двох складових — довільної і мимовільної уваги. Довільна увага є вираженням особистих інтересів людини і контролюється його мозковою діяльністю. Простіше говорячи, людина сама шукає якусь інформацію, що його цікавить, і сама звертає на неї увагу. Мимовільна, неконтрольована увага — головне поле діяльності фахівців політичного маркетингу. Найбільш популярним способом залучення мимовільної уваги є «ай-стоппер» - елемент реклами, що зупиняє на собі погляд. Підмічено, що в якості «ай-стоппера» найчастіше використовуються (по спадній силі привертання уваги): • жінки (причому чим менше на них одягу, тим більше привертається увага); • діти; • відомі особистості; • тварини; • яскраві кольорові плями; незвичайні композиції.
Якщо вже забезпечена увага виборця, постає нове завдання — закріпити побачене в пам'яті. Наша пам'ять влаштована так, що вона автоматично відсіває непотрібну інформацію, котра у величезній кількості проходить через наші рецептори - зір, слух, нюх, дотик. Людська пам'ять, захищаючись від інформаційних перевантажень, диференціюється на оперативну і довгострокову. В оперативній пам'яті на короткий період зберігається інформація, що має значення тільки в даний період часу — сьогодні, завтра. Довгострокова пам'ять містить найбільш важливу інформацію. Саме тому основне спрямування всіх зусиль виборчої реклами — це заволодіння довгостроковою пам'яттю людини. За твердженнями соціологів, щоб інформація «застряла» у довгостроковій пам'яті, необхідно, аби вона потрапила на очі від семи до дванадцяти разів, причому в різних варіаціях, тому що та сама варіація на п'ятий-шостий раз уже сприймається лише як частина ландшафту і втрачає свою інформаційну функцію. Недарма у кожного кандидата є по кілька різних варіантів рекламних постерів. Ø Набільший психологічний вплив на виборця має політична символіка. Її основою є кольористика, логотип і девіз. Вони повинні бути єдині у своєму призначенні — глибоко засісти в довгостроковій пам'яті потенційного виборця. Ø Політична символіка повинна бути простою, зрозумілою і водночас відображати політичну концепцію, філософію партії. Ø Символіка партії виступає важливим компонентом впливу партії на процес формування власного електорату. Ø У символіці партія фокусує свою відмінність від інших їй подібних інститутів. Ø Символіка — це атрибут, що є присутнім на всіх заходах, проведених партією, а також на усіх видах рекламної продукції.
|