Тема: Нітратна кислота. Нітрати.
Мета: сформувати в учнів знання про нітратну кислоту, нітрати, їх властивості, застосування; поглибити та систематизувати знання про загальні властивості кислот, солей; продовжити процес формування навичок пошукової роботи, роботи в групах, умінь робити висновки, узагальнювати, працювати з додатковою літературою; розвивати пізнавальну активність, сприяти формуванню уявлень про наукове пізнання світу; продовжити роботу з формування екологічної культури. Тип уроку: урок засвоєння нових знань (урок - гра). Форми і методи: рольова гра з використанням групових форм роботи, інтерактивних методів «Пошук інформації», «Мозковий штурм», «Спільний проект», «Мікрофон», «Незакінчені речення». Обладнання та реактиви: таблиці «Періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва», «Розчинність кислот, солей, основ», «Схема будови нітратної кислоти»; прилад для визначення електропровідності; нітратна кислота, лакмус, купрум(ІІ) оксид, натрій гідроксид, мідь, кальцій карбонат, магній, натрій нітрат, алюміній, хлоридна І сульфатна кислоти, калій нітрат, купрум(ІІ) нітрат; відеофільми «Збережемо озоновий шар», «Кислотні дощі», «Катастрофа 2030 p.», «Нітратна кислота»; колекція «Мінеральні добрива». Методичне забезпечення уроку: опорний конспект «Кислоти, солі». Інструктивні картки «Нітратна кислота», «Нітрати».
Хід уроку і І. Ознайомлення з темою, метою уроку; планом і вивчення матеріалу План 1. Реакції, які лежать в основі виробництва нітратної кислоти. 2. Фізичні властивості нітратної кислоти. 3. Вплив нітратної кислоти та оксидів Нітрогену на людину та довкілля. 4. Хімічні властивості нітратної кислоти. 5. Нітрати. 6. Застосування нітратної кислоти, нітратів.
Мотивація: Наприкінці XIX ст. над світом пролунала тривожна звістка про загибель людства від нітрогенного голоду внаслідок зменшення природних запасів нітросполук. Усім відомо, що Нітроген є основою амінокислот, а отже, і білків, які є головним будівельним матеріалом будь-якого живого організму. Ви скажете: «До чого тут азотний голод?» або «Чи можна його вгамувати нітратною кислотою?» Окрім того, у нас над головою, над кожним гектаром земної поверхні в атмосфері знаходиться 80000 т азоту. Масова частка азоту у повітрі 75,6 %. Отже, абсурдно стверджувати, що нам загрожує загибель від нестачі Нітрогену. На жаль, рослини і практично все живе, за винятком невеликої групи бактерій, здатні засвоювати Нітроген лише у зв'язаному вигляді (в нітратній чи аміачній формі), і вміст Нітрогену в ґрунті з кожним урожаєм зменшується. Про цю ситуацію американський учений М. Камен сказав: «Нітроген— це вічне джерело танталових мук людства, вічне терзання голоду серед надлишку багатства». Спочатку цю проблему розв'язували шляхом внесення в ґрунт чилійської селітри та деяких інших селітр, але ці речовини швидко вичерпувались. Селітри — це солі нітратної кислоти, тому з'явилась проблема її синтезу. Це було соціальне замовлення людства науці хімії. Спочатку азот зв'язували дуговим способом, але це виявилось неефективним, і лише наприкінці XIX — на початку XX ст. цю проблему вдалося розв'язати німецьким ученим Ф. Габеру та К. Бошу. Вони створили циркуляційну схему синтезу аміаку під тиском: N2 + 3H2 ↔ 2NH3, за що й отримали Нобелівську премію у 1931 р. Подальша переробка аміаку на нітратну кислоту не викликала проблем. Аміак окиснили на платиновому каталізаторі до нsтроген(ІІ) оксиду, який, у свою чергу, окиснили до нітроген(IV) оксиду. Цей оксид з водою утворює нітратну кислоту. Вперше азотнокислий завод був побудований у 1916—1917 pp. у Донецьку під керівництвом І.Андрєєва. (Перегляд фрагменту відеофільму). У наш час виробництво нітратної кислоти — це багатостадійний процес. I стадія — синтез аміаку; II стадія — окиснення аміаку в контактному апараті за температури 840—880°С. Час контакту газової суміші дуже короткий (0,0001 сек): 4NH3+5O2 ↔ 4NO + 6H2O+ Q III стадія — окиснення нітроген(ІІ) оксиду до нітроген(ІV) оксиду: IVстадія - адсорбція оксидів Нітрогену водою. Реакція протікає в адбсорційній колоні під тиском 1,1 МПа: 3NO2 + Н2О ↔ 2HNO3 + NO + Q. З одного боку, нітратна кислота — це важлива речовина, тому що із неї, крім добрив, одержують ліки, пластмаси, волокна і ще багато чого корисного. З iншого ж боку, нітратну кислоту використовують для виготовлення багатьох вибухових речовин, а крім того, заводи з виробництва нітратної кислоти завдають великої шкоди довкіллю, викидаючи оксиди Нітрогену. Щоб розібратися в тому, корисна нітратна кислота чи ні, ми вчинимо так, як свідомі громадяни, тобто звернемося до суду. Шановні учні, сьогодні у нас незвичайний урок. Це буде урок-суд. Ми вивчимо властивості нітратної кислоти та її застосування у ході рольової гри. Наш клас стане залом суду.
|