Перебіг уроку
Українське читання Тема. Розвиток умінь визначати дійових осіб тексту, розуміти їхні характери. Мета: формувати в учнів навички свідомого читання; розвивати усне мовлення, уміння бачити і відчувати красоту природи; заохочувати дітей до творчості; збагачувати словниковий запас; виховувати уважне ставлення до товаришів. Обладнання: малюнки із зображенням звірів, ілюстрація в підручнику (с.90.) Перебіг уроку • Організація класу • Актуалізація опорних знань учнів • Гра «Хто більше». Потрібно підібрати прикметники – синоніми до названих явищ. Зима - … (морозна, холодна, сніжна, люта, кришталева, заціпеніла, сувора, велична, застигла, запорошена). Сніг - …(білий, пухнастий, ламкий, холодний, волохатий, блискучий, срібний). Мороз - … (великий, пекучий, лютий,тріскучий). Сніжна - …(біла,велика, мала, красива, пухнаста). Лід - … (прозорий, тонкий,ламкий, міцний). • Вправи для розвитку поля зору. • Замініть вираз одним словом. Складіть його,дивлячись на крапку. Замерзла вода. Сніг прилип до дерев.
л і н
і д і й
Сніг кружляє в повітрі, на землі. Падає сніг. ю х а р о г п н
і в а з і с а д
• Бесіда. • Узимку всі намагаються сховатися від морозу, від холодного крижаного вітру, й кожен по – своєму готується зимувати. • Які звірі взимку сплять? • Як вони готуються до зими? • Кого ми можемо зустріти і лісі взимку? • Чим вони харчуються взимку? • Вікторина «Мешканці лісу». Улітку сіренький, взимку біленький, Довгі вуха має, швидко в ліс стрибає. (Заєць.)
Який це звір про себе так не дбає, Що у землі з – під снігу їжу добуває? (Дика свиня.)
Сірий, зубастий, по полю блукає, ягнят шукає. (Вовк.)
Хто влітку гуляє, а взимку спочиває? (Ведмідь, їжачок.)
Прийшла з лісу пташниця в рудій шубці курей полічити. (Лисиця.)
Хвіст трубою, спритні ніжки – Плиг із гілки на сучок! В неї й очі, мов горішки, Кожушина хутряна, Гострі вушка, наче ріжки, Носить все собі горішки В золотий сундучок. (Білка.) • Повторення вивченого матеріалу. Перевірка домашнього завдання • Бесіда. • Про яких тварин розповідається в оповіданні «Чотири руді лисиці»? • Прочитайте, якими вони були. • Чого вчить нас оповідання? • Яка головна думка твору? • Стислий переказ оповідання Ніни Бічуї «Чотири руді лисиці». • Мотивація навчальної діяльності • Робота із загадкою. Прозорий, мов скло, а не вставиш у вікно. (Лід.) • Робота із прислів’ям. • Складіть прислів’я. • Дру (4) зна (3) пі • ють (7) в (9) ді • бі (2) зі (6) ся (Друзі пізнаються в біді.) • Прогнозування теми оповідання за ілюстрацією (с.90). • Подивіться на малюнок. Як ви вважаєте, про що це оповідання? • Повідомлення теми і завдань уроку Сьогодні ми прочитаємо оповідання «Пригода на ковзанці» за Оленою Цегельською. Це історія про справжнього товариша, який не залишив у біді свого друга. • Вивчення нового матеріалу • Робота над оповіданням «Пригода на ковзанці» за Оленою Цегельською (с.89 – 92). а) Читання оповідання вчителем і сильними учнями. б) Бесіда за змістом оповідання. - Яка пригода трапилась на річці? - Як повели себе діти? - Хто з них виявився організатором допомоги Гриневі? - Як врятували Гриня? • Стислий переказ I і II частин оповідання. • Вибіркове читання. • Які слова із тексту ви б підписали під ілюстрацією (с.90)? Зачитайте їх. • Знайдіть і прочитайте опис стану Гриня після його порятунку. • Прочитайте рядки, у яких виражена головна думка твору. • Творча робота. • Придумайте заголовок до V частини оповідання. • Робота в парах. • Побудуйте діалог змістом III частини оповідання. • Підсумок уроку • Як ви розумієте прислів’я: «Без вірного друга велика туга»; «Вірного друга народ прославить, бо він товариша в біді не оставить»? • Кого з персонажів оповідання можна назвати вірним другом?
|