МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ. (для студентів денної і заочної форм навчання спеціальності 7.090603 –
ДО ВИКОНАННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ З ДИСЦИПЛІНИ “ПЕРЕХІДНІ ПРОЦЕСИ В СИСТЕМАХ ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ” (для студентів денної і заочної форм навчання спеціальності 7.090603 – «Електричні системи електропостачання»)
РОЗГЛЯНУТО на засіданні кафедри електричних систем, протокол № _ 9 _ від _3.07. 2007 р.
ЗАТВЕРДЖЕНО на засіданні учбово- видавничої ради ДонНТУ, протокол № __ від _____ 2007 р.
Донецьк, ДонНТУ 2007 УДК 621.311.018 (071)
Дані «Методичні вказівки...» містять завдання на виконання роботи і основні відомості з практичних методів розрахунків симетричних та несиметричних режимів замикань в системах електропостачання, а також перелік літературних джерел, що вміщують як теоретичні відомості, так і приклади практичного виконання відповідних розрахунків. У «Методичних вказівках...» наведено також загальні вимоги до оформлення курсової роботи і запитання для самостійної перевірки знань студентами.
Укладачі: А. М. Бурковський, д. т. н., проф. О. Є. Наумов, асистент
Рецензент: А. М. Ларін, к. т. н., доц.
Відповідальний за випуск: І. П. Заболотний, д.т.н., проф.
ЗМІСТ
ВСТУП
Метою даної курсової роботи є придбання практичних навичок розрахунку електромагнітних перехідних процесів в системах електропостачання. Під час її виконання студенти повинні навчитися проводити розрахунки струмів та напруг при симетричних та несиметричних коротких замиканнях (КЗ) у високовольтній мережі системи електропостачання, струмів замикання на землю в мережах з ізольованою нейтраллю, а також визначати струми КЗ в низьковольтних мережах. Крім того, студенти мають засвоїти методику побудови векторних діаграм струмів та напруг при несиметричних коротких замиканнях. Під час практичного розрахунку струмів КЗ у системах електропостачання з номінальною напругою вище 1 кВ приймають наступні припущення [1-2]: - незмінність фази ЕРС генераторів (відсутність коливань генераторів) протягом усього процесу КЗ; - неврахування насичення магнітних систем генераторів, трансформаторів і електродвигунів; - зневага струмами намагнічування трансформаторів і автотрансформаторів; - неврахування ємнісної провідності повітряних і кабельних ліній; - зневага активними опорами елементів схеми, якщо відношення результуючих індуктивного і активного опорів від джерела до точки КЗ Зазначені припущення призводять до деякого збільшення розрахункових струмів КЗ. Похибки практичних методів не перевищують 10%. Розрахунок струмів КЗ в електричних мережах напругою до 1 кВ виконують з тими ж припущеннями, що й у мережах напругою вище 1 кВ, але з урахуванням активних опорів силових елементів мережі [2]. Вихідні дані для виконання розрахунків у курсовій роботі наведені в додатку А. Вони обираються за номером залікової книжки та номером студента в загальному журналі групи.
ЗАВДАННЯ ДО КУРСОВОЇ РОБОТИ
Вихідними даними для виконання курсової роботи є розрахункова схема електричної системи (рис. А.1 чи А.2) і параметри її елементів (табл. А.1-А.4). Схема електричної системи обирається за останньою цифрою номера залікової книжки: 0-4 – рис. А.1, 5-9 – рис. А.2. Номер варіанта для вибору параметрів електроустаткування (табл. А.1-А.2), а також для вибору параметрів кабельних ліній (табл. А.4) теж обирається за останньою цифрою номера залікової книжки. Номер варіанта для вибору параметрів повітряних ліній (табл. А.3) відповідає порядковому номеру прізвища студента в журналі групи. В курсовій роботі потрібно: 1. Виконати розрахунок струму в початковий і заданий моменти часу при трифазному короткому замиканні в точці К1 з урахуванням підживлення місця КЗ електродвигунами. Під час виконання цих розрахунків прийняти, що один з трансформаторів Т3-Т4 відключений, а секційний вимикач (на схемі рис. А.2 – два вимикачі) ввімкнений. 2. Виконати розрахунок несиметричного короткого замикання у заданій точці (табл. А.3) і побудувати векторні діаграми струмів і напруг у початковий момент часу в місці КЗ (сторона ВН трансформатора) і векторну діаграму напруг на шинах НН цього ж трансформатора. 3. Розрахувати струм замикання на землю в мережі напругою 6 кВ (точка К1) і визначити доцільність установки дугогасильного реактора. 4. Розрахувати струм трифазного короткого замикання на шинах
1 ВИБІР ОСНОВНОГО ЕЛЕКТРОТЕХНІЧНОГО ОБЛАДНАННЯ СИСТЕМИ ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ
Перед початком розрахунків необхідно за даними, наведеними у табл. А.1-А.4 (номінальні напруги та потужності елементів системи), обрати типи основного електрообладнання (генераторів, трансформаторів, синхронних та асинхронних двигунів) і, користуючись довідником, виписати параметри цьго обладнання, необхідні для виконання розрахунків: Генератори (G) – Трансформатори або автотрансформатори (Т, АТ) - Реактори (LR) – Двигуни (синхронний – MG, асинхронний – М) – Ці дані можна знайти, наприклад, в [1; 5]. Для визначення активного опору трансформатора Т5, крім вищенаведених даних, потрібно знати також величину втрат потужності короткого замикання Під час вибору обладнання потрібно забезпечувати узгодженість між номінальними напругами об'єктів. Так, наприклад, номінальна напруга генераторів G1 і G2 повинна співпадати з номінальною напругою обмоток НН трансформаторів Т1 і Т2. Для трансформаторів Т3, Т4 вища номінальна напруга повинна співпадати з напругою високовольтної мережі, а нижча – відповідати класу напруги 6 кВ. Потрібно пам'ятати, що номінальні напруги електротехнічного обладнання не завжди співпадають з номінальними напругами електричних мереж. Для кабельних ліній WK1 і WK2 питомі активний та індуктивний опори обираються з довідкової літератури. Вихідними даними при цьому є перетин лінії, що обирається згідно з табл. А.5 по потужності двигуна, і марка кабеля, що приймається студентом або задається викладачем. Слід обирати кабелі з алюмінієвими жилами. Під час вибору конкретних типів синхронних і асинхронних двигунів необхідно забезпечити потрібне значення номінальної потужності відповідно до табл. А.2 і номінальної напруги (6 кВ); інші параметрі двигуна (кількість пар полюсів, габарит і т.ін.) можуть бути обрані студентом довільно.
|