СЕМІНАР № 2 (тема 3) Державно-правові вчення Давнього Риму
МЕТА: · навчальна (освітня): усвідомити загальне та відмінне в античних вченнях греків та римлян, а саме: перехід від полісної системи до теорії світової спільноти; визначити культурно-історичний статус та значення римської системи права як над-етничної та над-релігійного засобу (та форми) організації суспільного життя; ознайомитись з державно-правовими поглядами Цицерона; засвоїти принципи стоїцизму та відображення їх у державно-правових поглядах Сенеки, Епіктета, Марка Аврелія; знайомство із вченням видатних римських юристів ІІ - ІІІ ст. · розвивальна:формувати у слухачів власну світоглядну позицію у відношенні до демократичних засад права та державотворчих процесів; · виховна: виховувати вміння грамотно оцінювати та виявляти ознаки демократичних, авторитарних та інших принципів організації та регулювання суспільного життя. Опорні поняття: патриції, нобілітет, оптимати, плебеї, популяри, "народ", грецька філософія, юриспруденція; держава (республіка), форми держави та форми влади (правління), змішана держава; духовна свобода, рівність, доля, природна держава - всесвіт; jus respondendi; Corpus juris civilis; природне право, право народів, право громадян (цивільне право); приватне право, публічне право; гріховність, зло, пришестя месії, клір, церква, єресь, божествений закон.
П л а н 1. Загальна характеристика та історичне значення державно-правових учень Давнього Риму. 2. Учення про державу і право Цицерона. 3. Правові вчення видатних римських юристів ІІ – ІІІ століття. 4. Правові ідеї раннього християнства та зародження теократичних доктрин
ПИТАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ ТА САМОПЕРЕВІРКИ - В чому державно-правова думка Давнього Риму спиралась на філософську думку Греції, а в чому виявилась її самостійність? - В чому проявилось світове значення римської системи права? - Як визначає державу Цицерон? - Як і чому визначає Цицерон поняття "народ"? - Як Цицерон визначає і як характеризує формі державного устрою? - Які, за Цицероном, обов'язки ідеального громадянина? - Що таке природне право (за Цицероном)? - Яким і чому повинен бути закон (за Цицероном)? - Чому, за вченням стоїків, раб - вільна людина? - Яке, за вченням стоїків, повинно бути співвідношення природного права та "закону долі"? - Що таке "природна держава" (за Сенекою)? - Що таке jus respondenti? - Назвіть та дайте характеристику складовим частинам Corpus juris civilis? - В чому особливості розуміння та тлумачення природного права римськими юристами? - Що таке justitia (за Ульпіаном)? - Дайте характеристику правовим ідеям початкового християнства? ТЕМИ РЕФЕРАТІВ: 1. Римське право як соціокультурний феномен 2. Вчення Цицерона про державу та право. 3. Правове вчення римських юристів та його значення в історії правознавства. 4. Політико-правові погляди римських стоїків. 5. Правові та політичні ідеї початкового християнства. 6. Природне право у вченнях давньоримських правознавців. 7. Церков та єресі в період початкового християнства: правознавчий аспект.
ЛІТЕРАТУРА:
|