ІІ. ЛАНЦЮГОВІ ПЕРЕДАЧІ
Загальні відомості Ланцюгова передача (рис. 2.1) складається з однієї ведучої 1 та однієї 2 або декількох ведених зірочок, що розміщені на відповідних валах, і ланцюга 3, який знаходиться у зачепленні із зірочками. Відрізок a ланцюга, що набігає на ведучу зірочку 1, називається ведучою віткою, а другий вільний відрізок b ланцюга – веденою. Ланцюг складається із з’єднаних шарнірами ланок (рис.2.2). Рис. 2.1. Ланцюгова передача Ланцюгові передачі застосовують в різних верстатах, сільськогосподарських та транспортних машинах, підйомних пристроях, у приводах конвеєрів тощо. Їх встановлюють, як правило, на тихохідні ланки. Основним елементом ланцюгової передачі являється приводний ланцюг. Приводні ланцюги поділяються на роликові ПР (рис.2.2,а), втулкові ПВ і зубчасті ПЗ (рис.2.2, б,в,г) Найбільш розповсюджені роликові однорядні ланцюги (ПР) і дворядні (2ПР). Деякі характеристики роликових ланцюгів наведені в табл.2.1. Перевагами ланцюгової передачі є: - можливість використання при значних відстанях між валами; - достатньо високий ККД (0,96…0,97); - можливість передавання обертового руху одним ланцюгом кільком валам, у тому числі і з протилежним напрямом обертання. Недоліки ланцюгової передачі: - спрацювання шарнірів і як наслідок, збільшення довжини ланцюга; - нерівномірність руху ланцюга і пов’язані з цим динамічні явища у передачі та підвищений шум; - низька кінематична точність при реверсуванні; - потреба застосування додаткових пристроїв для регулювання натягу ланцюга.
Рис. 2.2. Приводні ланцюги Таблиця 2.1. Ланцюги приводні (витяг з ГОСТ 13568-75)
Основним параметром ланцюга є крок – відстань між осями сусідніх шарнірів. Величина кроку кратна дюйму (12,7 мм; 15,875 мм; 19,05 мм; 25,4 мм; 31,75 мм і т.д.). Ланцюги з великим кроком мають більшу несучу здатність, але допускають значно меншу частоту обертання меншої зірочки (таблиця 2.2). Після розрахунку кроку ланцюга слід перевірити виконання умов, які обмежують частоту обертання меншої зірочки: n1 [n1], (2.1) де n1, [n1] – відповідно розрахункова та допустима частота обертання меншої зірочки. Таблиця 2.2. Допустимі значення частоти обертання [n1] малої зірочки для роликових ланцюгів ПР і 2ПР (при z1 15)
Примітка: Для закритих ланцюгових передач допускається збільшення [n1] на 30%. Швидкість руху ланцюга у передачах загального призначення досягає 15 м/с при передаванні потужності до 100 кВт, а у спеціальних приводах до 35 м/с при потужності до 2000 кВт. За допомогою ланцюгової передачі можна забезпечити передаточне число , а найраціональніше мати . Елементи роликових, втулкових та зубчастих ланцюгів виготовляють із таких матеріалів: пластини – із середньо вуглецевих або легованих сталей 40, 45,50, 30ХН3А із гартуванням до твердості 32–44 HRC, а валики, втулки, ролики і вкладиші – із цементованих сталей 10, 15, 20, 12ХН3А, 20ХН3А з термообробкою до твердості 45–65 HRC
|