Демократичні Ініціативи молоді
Враховуючи отримані результати, можна визначити, що не тільки населення, профільні НУО, але й навіть професійна спільнота є недостатньо обізнаними щодо інклюзивної освіти та планів по її впровадженню, що, насамперед, зумовлено низьким рівнем інформаційно - просвітницької роботи в цьому напрямку з боку держави та ЗМІ.
Діаграма 3.4. Ставлення до ідеї інклюзивної освіти, %
Питання: Як Ви ставитесь до ідеї інклюзивної освіти, коли діти з особливими, N=500 потребами навчаються спільно з іншими дітьми у загальноосвітніх школах?
Неурядові організації засвідчують значно вищий рівень підтримки ідеї інклюзії – 85% з них обрали відповідь «цілком позитивно». Негативне ж ставлення наявне лише у 10% випадків.
Переважна більшість населення (53%) ставляться позитивно до того, що в школі з їх дітьми можуть навчатися діти з особливими потребами. 21% навіть скористались би цієї нагодою, щоб налаштувати свою дитину на допомогу таким дітям в навчанні і житті. Щоправда 14% опитаних зізнались, що їм далеко не байдуже, яку психофізичну проблему має така дитина, і вони б обов’язково оцінили ризики того, чи не може бути з того шкоди для їх дитини. Лише 2% респондентів щиро зізналися, що перевели б свою дитину в іншу школу чи клас.
Діаграма 3.5. Ставлення до спільного навчання дітей, %
Оцінюючи позитивні сторони спільного навчання в ЗОШ, населення найчастіше наголошувало на соціалізації дітей-інвалідів, яка є основою для їхньої подальшої успішної адаптації у суспільстві. Серед мінусів інклюзії найчастіше озвучувалась проблема жорстокості сучасних дітей. 76% впевнені, що впровадження інклюзивної освіти допоможе формуванню толерантності в суспільстві.
45% опитаних (переважно молодь і люди середнього віку) вважають, що Україна має йти європейським шляхом і впроваджувати інклюзивну освіту, 36% налаштовані менш оптимістично і думають, що українська школа ні конструктивно, ні матеріально не готова до інклюзії. Водночас 50% опитаних вважають, що інклюзивна освіта – це крок до змін, які необхідні не тільки в освіті, а й в цілому - в суспільстві.
Таким чином результати опитування населення спростовують уявлення про те, що інклюзивна освіта не відповідає українському менталітету, а населення не готове до неї і сприйме ідею і практику вороже.
|