Кожухотрубчасті теплообмінники і холодильники.
Корпуса апаратів виконують у вигляді циліндричних обичайок з листового матеріалу. Горизонтальний теплообмінник напівжорсткої конструкції представлений на рис. 1.
Кожухотрубчасті теплообмінники вертикальні або горизонтальні жорсткої конструкції типу ТН або напівжорсткої конструкції з температурним компенсатором на корпусі типу ТК (див. рис. 1) використовують для нагрівання і (або) охолодження газів і рідин - теплоносіїв, які знаходяться під тиском 0,6-4,0 МПа, і не змінюють свого агрегатного стану. Такі теплообмінники бувають одноходовими по трубному і багатоходовими по міжтрубному простору, з нерухомими трубними дошками. Їх виготовляють діаметром кожуха від 400 до 1200 мм з гладких теплообмінних труб діаметром 20x2 або 25x2 мм і довжиною від 2 до 9 м з площею поверхні теплообміну від 17 до 960 м2.
Компенсатори лінзові осьові, які встановлюються на корпусі апарату, призначені для компенсації температурних і механічних пересувань сосудів і апаратів. Компенсатори виготовляють з однієї, двох, трьох і чотирьох лінз, і зварюються з обичайками корпуса. На рис. 2 показаний вид дволінзового компенсатору Рис. 2 – Компенсатор з двох лінз
Кожухотрубчасті теплообмінники вертикальні або горизонтальні напівжорсткої конструкції, багатоходові по трубному і міжтрубному простору, з еліптичними (див. рис. 1) або плоскими кришками використовують для нагрівання або охолодження середовищ, які знаходяться під тиском 1—4 МПа. Апарати виготовляють з внутрішнім діаметром корпуса 325-1200 мм і довжиною труб 1500-9000 мм, площа поверхні по зовнішньому діаметру труб складає від 6,5 до 937 м2.
Труби у кожухотрубчастих теплообмінниках розміщують у трубних дошках. Трубні дошки представляють собою диски, в яких просвердлені отвори під трубки. Отвори розташовуються по вершинам рівносторонніх трикутників - по шестикутникам або по концентричним колам, іноді по вершинам квадратів або у шаховому порядку з шагом, рівним 1,25-1,5 зовнішнього діаметра труб. Найбільш компактним є трубний пучок при шаховому розміщенні труб. Рис. 3 - Розміщення труб у трубних дошках: 1 – по шестикутникам; 2 – по концентричним колам
Кріплення труб у трубній дошці повинно бути міцним, герметичним і забезпечувати легку заміну труб. Використовуються декілька варіантів кріплення: - розвальцювання труб у гладких отворах; - розвальцювання труб з їх відбортовкою; - розвальцювання з ущільнювальними кільцевими канавками; - приварювання труб до трубної дошки (припайка або приклейка труб); - сальникове з’єднання.
На рис. 4 показані способи кріплення труб у трубній дошці.
Рис. 4 – Способи кріплення труб у трубних дошках а – розвальцювання; б – розвальцювання з відбортуванням; в – розвальцювання з канавками ущільнення; г – приварювання; д – сальникове з’єднання
Найбільше розповсюдження одержало розвальцювання труб у отворах трубної дошки. Іноді для особливо відповідальних з’єднань використовують комбіновані способи з’єднання труб: наприклад, розвальцювання, а потім зварювання.
З врахуванням властивостей середовища використовують сталеві безшовні труби сталей марок 10 і 20, для агресивного середовища використовують труби з легованих сталей, алюмінію і його сплавів, титанових сплавів, латуні, міді і інших матеріалів. У розподільній камері багатоходових теплообмінників встановлюють перегородки, які дозволяють організувати розподілення потоку теплоносія у трубах в залежності від числа ходів. Один хід охвачує певну кількість труб, по яким теплоносій рухається в одному напрямку від розподільної камери однієї трубної дошки до іншої розподільної камери. Після проходження одного ходу рідина (газ) повертають у порожнині протилежної кришки і повертаються у порожнину розподільної камери. Для багатоходових теплообмінників трубна дошка виглядає таким чином (див. рис. 5): 1 – при двох ходах по трубам; 2 - при чотирьох ходах по трубам, 3 - при шести ходах по трубам. 1) 2) 3)
Рис. 5 – Вигляд трубної дошки для багатоходових теплообмінниках
Від числа перегородок у розподільчій камері залежить кількість ходів теплоносія у трубному просторі. Теплообмінники вказаного типу виготовляють з числом ходів 2, 4 і 6. При виготовленні розподільної камери перегородки приварюють або відливають за одно ціле з кришками. У трубній дошці, що примикає, виконують направляючі пази, в які входять перегородки разом з ущільнюючими прокладками. Трубні дошки у теплообмінниках жорсткої і напівжорсткої конструкції з’єднують нерухомо з корпусом за допомогою зварювання або закріплюють у міжфланцевих з’єднаннях. У міжтрубному просторі для організації поперечного обтікання пучка труб, а також для закріплення труб з метою запобігання їх змішування, прогину і вібрації, встановлюють односторонні або двосторонні поперечні перегородки сегментного типу або типу диск-кільце. Для підвищення жорсткості трубного пучка і дистанціювання поперечних перегородок встановлюють систему стяжних стрижнів, труб або розпірок.
Кожухотрубчасті теплообмінники нежорсткої конструкції (див. рис. 6) використовують у випадках необхідності компенсування великих температурних подовжень трубчатки при перепаді температур між теплоносіями більше 50°С. При цьому корпус і трубчатка мають можливість вільно рухатися одне відносно другого.
Для багатоходових теплообмінників використовують апарати з плаваючою голівкою (рис. 6) або з U-подібними трубами (рис. 7). В таких апаратах трубні дошки вхідної камери закріплюють і ущільнюють у фланцевому з’єднанні, що дозволяє при необхідності вилучати трубчатку для чищення або ремонту. Теплообмінники горизонтальні з плаваючою голівкою призначені для роботи під тиском від 1,6 до 6,3 МПа. Їх виготовляють з внутрішнім діаметром корпуса 325-1400 мм і довжиною труб 3000-9000 мм з числом ходів по трубному простору 2 або 4, і поверхнею теплообміну 10-1200 м2. Теплообмінники двоходові з внутрішнім діаметром корпуса 300-500 мм і довжиною труб 3000 або 6000 мм можуть бути виготовлені для роботи у вертикальному положенні. Горизонтальні теплообмінники укладають на дві сідлові опори 7. Зазвичай у трубний простір направляють теплоносій, що може утворювати відкладення, які періодично видаляються при чищенні. Теплоносій, який в процесі теплообміну охолоджується і його щільність збільшується, направляють зверху донизу, а теплоносій, який нагрівається, відповідно рекомендується направляти знизу догори. Кожухотрубчасті двоходові теплообмінники з U-подібними трубами виготовляють з внутрішнім діаметром 400-1400 мм довжиною труб 3000, 6000 і 9000 мм, поверхня теплопередачі по зовнішньому діаметру труб складає від 26 до 1370 м2. Апарат має одну трубну дошку, закріплену у фланцевому з’єднанні, що дозволяє періодично вилучати трубчатку з корпуса для огляду, чищення і ремонту. При очищенні і ремонті для полегшення вилучення трубчатки з міжтрубного простору у нижній частині трубчатки передбачені полозки. Основним недоліком теплообмінників з U-подібними трубами є трудність очищення внутрішньої поверхні труб, тому їх використовують у процесах теплообміну при використанні чистих теплоносіїв.
Для роботи при підвищених температурах і тиску в діапазоні температур 0~540°С і тиску 5-10 МПа використовують теплообмінні апарати з хвилястим (сильфонним) компенсатором (див. рис. 8).
Рис. 8 – Кожухотрубчастий теплообмінник нежорсткої конструкції з хвилястим (сильфонним) компенсатором: 1 – розподільна камера; 2 – трубна решітка; 3 – корпус; 4 – трубчатка; 5 – плаваюча голівка; 6 – кришка задня; 7 сильфонний компенсатор; 8 опора
Температурні подовження трубчатки компенсують за допомогою хвилястого (сильфонного) компенсатора, поміщеного усередині корпуса і встановленого на трубопроводі, по якому з трубного простору відводиться теплоносій. Така конструкція вузла компенсації температурних подовжень є компактною, а головне розвантаженою від дії підвищеного тиску, оскільки на хвилястий компенсатор тиск діє з двох сторін: зовнішній тиск з боку теплоносія у міжтрубному просторі і внутрішній тиск з боку теплоносія, що проходить у трубному пучці. В теплообміннику використовують багатохвильовий компенсатор, виготовлений з штампованих напівлінз з тонколистового металу. Такі теплообмінники виготовляють з діаметром кожуха 800-1300 мм, довжиною труб 6000 і 9000 мм і площею поверхні теплообміну від 178 до 1088 м2. На трубчатці встановлені перегородки або опірні пластини, які надають жорсткість всієї конструкції, а також сприяють інтенсифікації теплообміну при поперечному набіганні потоку пари на поверхню пучка труб. У нижній частині трубчатки розташована роликова опірна платформа, яка полегшує витягування і встановлення трубчатки при проведення ремонтних робіт.
Теплообмінники-випарники використовують у холодильних установках для випарювання низькокиплячих хладоагентів при охолодженні нагрітого робочого середовища до низьких температур, а також у ректифікаційних і десорбційних установках як парогенеруюче обладнання для обігрівання нижньої частини колони потоком пари киплячого компонента. Такі апарати у газовій та нафтопереробній промисловості називають ребойлерами. У хімічній промисловості теплообмінники-випарники використовують в якості котлів-утилізаторів тепла нагрітих газів з метою одержання насиченої водяної пари тиском 0,3 - 1,3 MПa. У газорозподільних установках широко використовують горизонтальні випарники з подачею гарячого теплоносія у трубний простір, випарюванням холодного теплоносія у міжтрубному просторі і організацією парового простору для сепарації крапель киплячої рідини.
У випарниках з паровим простором температурні подовження трубчатки компенсують використанням U-подібних трубок або використанням трубчатки з плаваючою голівкою (див. рис. 9). У міжтрубному просторі підтримується постійний рівень киплячої рідини над трубним пучком за допомогою переливної перегородки, що в окремих випадках дозволяє проводити випаровування індивідуальних компонентів рідини при її русі впродовж трубчатки і безперервному відведенні випареної рідини. Стандартом (ГОСТ 14248 79) регламентовано виготовлення апаратів двох різновидів: - з конічним (виконання I) або еліптичним (виконання II) - з конічним (виконання I) або еліптичним (виконання II) При високих теплових навантаженнях в апаратах з еліптичним днищем встановлюють два або три трубних пучка, які можуть бути виготовлені з нержавіючої сталі, що подовжує строк експлуатації апарату.
Випарники с U-подібними трубами виготовляють з діаметром корпуса 800-1600 мм при довжині труб 6000 мм у одному трубному пучці з площею поверхні теплообміну 51-224 м2. При використанні двох або трьох трубних пучків діаметр корпуса складає 2400-2800 мм з площею поверхні теплообміну 240-448 м2. Випарники з плаваючою голівкою виготовляють з діаметром корпуса 800- 1600 мм при одному трубному пучці з площею поверхні теплообміну 38-170 м2, при використанні двох або трьох трубних пучків діаметр корпуса складає 2400-2800 мм, загальна площа поверхні теплообміну складає 192-340 м2. В якості гарячого теплоносія, який подається у трубній простір, використовують насичену водяну пару, нагріти нафтопродукти або гарячі гази в залежності від температурного режиму. Теплообмінники типу "труба в трубі". Для нагрівання, охолодження та конденсації газів під високим тиском (вище 10 МПа) широке використання одержали теплообмінники типу "'труба в трубі". Цей теплообмінник - одна з небагатьох вдалих конструкцій, що працює в області високого тиску. На рис. 11 показана конструктивна схема багатосекційного теплообмінника типу "труба в трубі".
Рис. 11 - Схема багатосекційного теплообмінника типу "труба в трубі".
У теплообмінниках типу «труба в трубі» товстостінні труби малого діаметру, розраховані на використання під високим тиском, поміщають співвісно із зазором по центру труб 2 більшого діаметру, виконуючих задачі корпуса теплообмінного елемента. Труби малого діаметра довжиною від 6 до 24 м, по яким рухається газ високого тиску, з’єднують у довгі багаторядні секції за допомогою змінних калачів 3. Секції монтують на опорній рамі 5, при цьому число встановлених ланок може досягати 20. Труби більшого діаметру з’єднують між собою за допомогою фланцевих з‘єднань - у кільцевому просторі між трубою більшого і меншого діаметра, які утворюють міжтрубний простір, рухається теплоносій - вода (при охолодженні газу) або водяна пара (при нагріванні газу). Завдяки малому поперечному перетину кільцевого простору між трубами, в таких теплообмінниках досягаються високі швидкості течії середовища і високі коефіцієнти тепловіддачі для обох теплоносіїв. Труби більшого і малого діаметра з’єднують між собою зварюванням (рис. 11 б) або за допомогою сальникових ущільнень (рис 11 в). Теплообмінник з сальниковим ущільненням дозволяє компенсувати температурні подовження труб у випадку, коли середня різниця температур між теплоносіями перевищує 70°С. При високих теплових навантаженнях теплообмінник монтують з декількох паралельно встановлених секцій, які приєднані до колекторів 6 для підведення і відведення теплоносіїв. Гарячий теплоносій (зазвичай під тиском) рухається у трубному просторі і віддає тепло через стінку холодному теплоносію, який рухається у міжтрубному кільцевому просторі. Холодний теплоносій (зазвичай технічна вода) може подаватися в секцію протитечією до гарячого теплоносія і відводиться або після проходження всієї секції, або відводиться з частини труб секції. При необхідності підігрівання газу під високим тиском його подають у трубний простір, а гріючу пару - у міжтрубний простір. Перевагами теплообмінників типу "труба в трубі" є високий коефіцієнт теплопередачі, можливість при необхідності встановлювати додаткові секції і нарощувати поверхню теплопередачі. Недоліками таких теплообмінників є громіздкість і висока питома металоємність (найбільш висока з усіх видів теплообмінних апаратів), а також складність очищення міжтрубного простору від відкладень солей жорсткості. Одним з різновидів кожухотрубчастих теплообмінників є елементні (секційні) теплообмінники. Ці теплообмінники складаються з послідовно з’єднаних елементів – секцій (рис. 12). Поєднання декількох елементів з малим числом труб відповідає принципу багатоходового кожухотрубчастого апарата, який працює по найбільш вигідній схемі – протитечійній.
Рис. 12 – Елементний теплообмінник 1 – кожух секції; 2 – трубки; 3 – компенсатор лінзовий 4 – фланець; 5 - калач Трубчасті змієвикові теплообмінники. Різновидом теплообмінних апаратів, які виготовляють з труб, є заглибні змієвикові теплообмінники, що представляють собою циліндричний однорядний або багаторядний змійовик, заглиблений у сосуд з робочим середовищем. По змійовику частіше всього подають пару або гарячу воду при нагріванні робочого середовища або холодну воду при охолодженні середовища. Нагрівання або охолодження робочого середовища за допомогою змійовиків дозволяє підвищити (знизити) температуру робочого середовища на 30-500С. Основними недоліками таких теплообмінників є низький коефіцієнт тепловіддачі по зовнішній поверхні змійовика внаслідок малої швидкості руху робочого середовища, трудність очищення поверхні теплопередачі. Для підвищення швидкості руху і інтенсифікації тепловіддачі з боку робочого середовища всередині сосудів встановлюють мішалки. Змійовикові теплообмінники прості і дешеві у виготовленні, легко монтуються всередині апаратів, доступні для огляду і ремонту, зручні для розміщення всередині сосудів малого об’єму, але вони мають невелику поверхню теплопередачі (всього декілька квадратних метрів), тому їх використання можливо при невеликих теплових навантаженнях. З метою зменшення гідравлічного опору середовища при його русі всередині змійовиків, останні виготовляють короткими і приєднують до загального колектора як на вході теплоносія у змійовик, так і на виході з нього. Рис. 13 – Змійовиковий теплообмінник: 1 – змійовик спіральний; 2 – корпус; 3 – стакан внутрішній; 4 – кріплення змійовика
Для підтримання у сосуді необхідної температури робочого середовища обігріваючі змійовики можуть бути виготовлені плоскими у формі спіралей, розміщених біля днища циліндричних вертикальних ємностей. Трубчасті змійовики можуть також кріпитися на зовнішній поверхні реакційних апаратів, в яких необхідно нагрівати або охолоджувати в’язке робоче середовище. Виті теплообмінні апарати. В установках для розділення повітря одержали широке застосування виті теплообмінники, які відрізняються високою компактністю і малим гідравлічним опором. Виті теплообмінники застосовують як для охолодження і нагрівання газів, так і для випаровування - конденсації азоту і повітря. Теплообмінники цього типу виготовляють у вигляді одно- і багатосекційних, дво- і багатотечійних. На рис. 14 показаний конденсатор - випарник витого типу, виготовлений із сталі XI8Н10Т.
Рис. 14 – Конденсатор-випарник витого типу: Течії: А – азот газоподібний; Аж – азот рідкий; К – кисень газоподібний; Кж – кисень рідкий 1 – корпус; 2, 7 – решітка трубна; 3 – кришка верхня; 4 – трубки; 5 – сердечник; 6 – решітка; 8 – кришка нижня
Рідкий кисень потрапляє в апарат зверху і розподіляється по кожній трубці за допомогою спеціального розподілювача. При русі кисню по трубкам відбувається його випаровування за рахунок теплоти конденсації газоподібного азоту, який поступає у міжтрубний простір. Газоподібний кисень відводиться з-під кришки 8 через нижній патрубок. Сконденсований у міжтрубному просторі азот відводиться з нижньої частини корпуса. Для більш щільної навивки труб по центру корпусу встановлений сердечник 5, зовнішній діаметр якого вибирають рівним 10-20 зовнішнього діаметра труб, які навиваються, і він повинен бути тим більше, чим менше товщина стінок труб. При спіральній навивці гладких труб на сердечник між кожним рядом труб встановлюють латунні прокладки, які забезпечують вільний доступ азоту до труб і стікання з них сконденсованого азоту.
|