А. Вступ
ПРОЕКТ ВИСНОВКУ
Щодо
ПРОЕКТУ ЗАКОНУ УКРАЇНИ
ПРО ВНЕСЕННЯ ЗМІН ДО
КОНСТИТУЦІЇ УКРАЇНИ”
Підготовлено
Експертною групою Інституту міжнародних досліджень
Монте-Карло
до якої увійшли:
Вольтер Швіммер, колишній Генеральний Секретар Ради Європи, керівник групи
Віллі Фурманн, колишній суддя Європейського суду з прав людини
Мішель Лесаж, заслужений професор Університету Париж 1
Пантеон-Сорбон
А. Вступ
- Україна була прийнята до Ради Європи 9 листопада 1995 року. Як член Ради Україна зобов’язана дотримуватися принципів організації і принципів демократичного суспільства, які підтримує Рада. Після вступу Україна взяла на себе різні суттєві зобов’язання, серед яких: „зміна ролі та функцій прокуратури (зокрема, що стосується здійснення загального нагляду за законністю), шляхом перетворення цього інституту в орган, який відповідатиме європейським стандартам;”.
- Україна вжила різних заходів щодо цього зобов’язання. Конституція України 1996 року змінила статус прокуратури; водночас Перехідними положеннями за прокуратурою на невизначений термін залишено виконання функцій попереднього слідства та (загалом) нагляду за додержанням і застосуванням законів. У ході проведення „малої судової реформи” у 2001 році внесено зміни до Кримінально-процесуального кодексу та до Закону України „Про прокуратуру”, відповідно до яких прокурори позбавлені права на санкціонування арештів, обшуків житла та іншого володіння особи. Ці повноваження покладено на суди. Прокуратуру також позбавлено повноважень щодо здійснення нагляду за законністю судових рішень.
- У грудні 2004 року Верховною Радою України ухвалено Закон „Про внесення змін до Конституції України”, який набрав чинності з 1 січня 2006 року, яким передбачено закріплення за прокуратурою функції „нагляду за додержанням прав і свобод людини і громадянина, додержання законів з цих питань органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами.” Парламентська Асамблея Ради Європи у своїй резолюції від 5 жовтня 2005 року № 1466 (2005) „Про виконання обов’язків і зобов’язань Україною” визнала конституційні зміни від 8 грудня 2004 року щодо положення прокуратури як крок назад, а Венеціанська Комісія висловила стурбованість стосовно проекту про внесення змін до Конституції, який був у кінцевому рахунку прийнятий всупереч рекомендації Венеціанської Комісії.
- Таким чином, зокрема з огляду на конституційні зміни 2004 року, все ще необхідно повноваження та функції прокуратури наблизити до європейських стандартів.
- Такі стандарти, викладені у різних документах Ради Європи, зокрема у Рекомендації Парламентської Асамблеї 1604 (2003) „Про роль прокуратури у демократичному суспільстві, керованому верховенством права” і у Рекомендації 19 (2000), прийнятою Комітетом Міністрів „Про роль прокуратури у системі кримінального судочинства”. Різні суттєві рекомендації для України, які базуються на цих документах, можна знайти у Рекомендації Парламентської Асамблеї „Про виконання обов’язків і зобов’язань Україною” і у висновках Венеціанської Комісії про проекти законів України.
- З метою відповідності стандартам Ради Європи, беручи до уваги критицизм та рекомендації, а також з метою досягнення відповідності (політичній складовій) Копенгагенських критеріїв щодо набуття членства в Європейському Союзі, Указом президента від 10 січня 2006 року № 39 затверджено „План заходів із виконання обов’язків та зобов’язань України, що випливають з її членства у Раді Європи”.
- Підпунктом 1 пункту 1 цього Плану передбачено до 1 квітня 2006 року підготувати проект Закону про внесення змін до Конституції України „Про статус прокуратури” з урахуванням висновків Венеціанської Комісії та Резолюції Парламентської Асамблеї Ради Європи № 1466 (2005) від 5 жовтня 2005 року.
- До цього Генеральна прокуратура підготувала проект Закону „Про внесення змін до Конституції України”, спрямованого на зміну конституційних положень Розділу VII „Прокуратура”, які викладені у статтях 121-123, а також пункту 9 Розділу XV „Перехідних положень”, який містить тимчасову функцію досудового слідства, яку виконує прокуратура відповідно до чинного законодавства”.
- Генеральна прокуратура України і Українська Асоціація Прокурорів звернулася до Інституту міжнародних досліджень у Монте-Карло з проханням надати експертний висновок щодо проекту Закону „Про внесення змін до Конституції України” стосовно прокуратури, а також щодо проекту Закону „Про прокуратуру”, підготовленого цим же інститутом. У висновку увага зосереджена на відповідності проекту законів європейським стандартам, зокрема Європейській конвенції „Про права людини” і іншим відповідним документам Ради Європи.
- Інститут міжнародних досліджень у Монте-Карло створив експертну групу, до якої увійшли: керівник групи, пан Вольтер Швімер, колишній Генеральний Секретар Ради Європи, керівник проекту, пан Віллі Фурманн, колишній суддя Європейського суду з прав людини і професор Мішель Лесаж, заслужений професор факультету права і політичних наук Університету Париж 1, який також називається Пантеон-Сорбон.
- До Венеціанської Комісії „За демократію через право” Ради Європи також звернулися з проханням надати висновок щодо запропонованих змін до Конституції України. Обидва висновки, Інституту міжнародних досліджень у Монте-Карло та Венеціанської Комісії повністю незалежні один від одного.
В. Проект Закону України „Про внесення змін до Конституції України”
- Проект Закону пропонує наступні внесення змін до Конституції України:
Шрифт зодчего Шрифт зодчего состоит из прописных (заглавных), строчных букв и цифр...
|
Картограммы и картодиаграммы Картограммы и картодиаграммы применяются для изображения географической характеристики изучаемых явлений...
|
Практические расчеты на срез и смятие При изучении темы обратите внимание на основные расчетные предпосылки и условности расчета...
|
Функция спроса населения на данный товар Функция спроса населения на данный товар: Qd=7-Р. Функция предложения: Qs= -5+2Р,где...
|
ЛЕКАРСТВЕННЫЕ ФОРМЫ ДЛЯ ИНЪЕКЦИЙ К лекарственным формам для инъекций относятся водные, спиртовые и масляные растворы, суспензии, эмульсии, новогаленовые препараты, жидкие органопрепараты и жидкие экстракты, а также порошки и таблетки для имплантации...
Тема 5. Организационная структура управления гостиницей 1. Виды организационно – управленческих структур. 2. Организационно – управленческая структура современного ТГК...
Методы прогнозирования национальной экономики, их особенности, классификация В настоящее время по оценке специалистов насчитывается свыше 150 различных методов прогнозирования, но на практике, в качестве основных используется около 20 методов...
|
Признаки классификации безопасности Можно выделить следующие признаки классификации безопасности.
1. По признаку масштабности принято различать следующие относительно самостоятельные геополитические уровни и виды безопасности.
1.1. Международная безопасность (глобальная и...
Прием и регистрация больных Пути госпитализации больных в стационар могут быть различны. В центральное приемное отделение больные могут быть доставлены:
1) машиной скорой медицинской помощи в случае возникновения острого или обострения хронического заболевания...
ПУНКЦИЯ И КАТЕТЕРИЗАЦИЯ ПОДКЛЮЧИЧНОЙ ВЕНЫ
Пункцию и катетеризацию подключичной вены обычно производит хирург или анестезиолог, иногда — специально обученный терапевт...
|
|