Держава як інститут в процесі становлення. Діалектична суперечність і взаємодоповнення в МЕП суверенних прав держав (державний егоїзм) і наднаціональних вимог міжнародного співробітництва; глобалізм і регіоналізм у сучасному міжнародному економічному співробітництві. Координаційна природа міжнародного економічного співробітництва. Випадки і характер застосування заходів впливу на державу-порушницю в міжнародному економічному праві.
Суверенні повноваження держави. Міжнародна правосуб’єктність як зовнішній аспект суверенітету держави. Встановлення між державами дипломатичних зносин як необхідна й достатня умова взаємного визнання ними міжнародної правосуб’єктності одна одної. Юрисдикція як внутрішній аспект суверенітету, територіальна й екстериторіальна юрисдикція; зв'язок імунітету дипломатичних представництв і персоналу з поняттям юрисдикція.
Комплекс повноважень, пов’язаних з економічним суверенітетом держави. Територіальні і майнові права та повноваження держави. Територія як матеріальна основа держави; суверенітет над природними (мінеральними й біологічними, рекреаційними) ресурсами; інфраструктура і фінанси держави як ресурс. Право держави на експропріацію, націоналізацію, реквізицію й конфіскацію, «валютний суверенітет» держави. Здійснення митної політики: тарифне й нетарифне регулювання ЗЕД; загальні й спеціальні режими в зовнішньоекономічній діяльності. Міжнародні майнові зобов’язання щодо імунітетів і прав іноземних інвесторів.