Семінарське заняття №1. Тема: Екологія як наукова і навчальна дисципліна.
Тема: Екологія як наукова і навчальна дисципліна. Теоретичні аспекти екології. Мета:закріпити та поглибити знання студентів із розділу «Основні закономірності взаємодії людини, суспільства, природи»; розвивати вміння аналізувати, узагальнювати; виховувати екологічну культуру, етику. План
1. Екологія – наука інтегральна. 2. Історія виникнення, становлення, розвитку екології як науки. 3. Принципи дії екологічних факторів на організми. 4. Демографічна екологія. 5. Синекологія – наука про екосистеми.
Питання для обговорення 1. Що вивчає наука екологія? Які завдання перед екологією? 2. Які основні блоки сучасної екології? 3. Як відбувалося становлення екології як науки? 4. Які екологічні фактори діють на організми у навколишньому середовищі? 5. Поясніть класифікацію факторів за походженням та динамікою змін. 6. Які пристосування мають організми до впливу факторів в різних середовищах існування? 7. Сформулюйте закон оптимуму. Які фактори називають обмежувальними (лімітуючими)? 8. Які ще екологічні закони, закономірності ви знаєте? 9. Що таке популяція? Чим пояснюється існування виду у формі популяцій? 10. Якими показниками характеризується популяція? 11. Як контролюється чисельність популяції? 12. Що таке щільність популяції, її види? Що впливає на щільність? 13. Як впливають на чисельність популяції народжуваність та смертність? Їх види? 14. Пояснити структури популяцій. 15. Що таке екологічні віки? Як вони розподілені у сучасної людини? 16. Яка різниця між екосистемою і біогеоценозом? 17. З яких частин складається біогеоценоз? 18. Поясніть структури біогеоценозу. 19. Які є типи екологічних пірамід? Приведіть приклади. 20. Чому біосфера – глобальна екологічна система?
|