Методичні рекомендації. Розкриваючи тему, необхідно звернути увагу на політику царизму щодо прав української мови та культури
Розкриваючи тему, необхідно звернути увагу на політику царизму щодо прав української мови та культури. Слід визначити місце української громади в загальноросійському опозиційному русі. Показати, як учасники польського повстання проти царизму намагалися залучити українське населення до своєї справи, навести причини їхньої невдачі. Аналізуючи перший етап громадівського руху, довести, що загалом їх діяльність мала культурно-просвітницький характер, і полягала у відкритті недільних та щоденних шкіл, організації публічних лекцій і бібліотек, поширенні серед населення творів українських літераторів, видавничій справі. При підготовці слід усвідомити, що другий етап громадівського руху характеризувався здебільшого науковою і видавничою роботою його членів. Обґрунтувати тезу про неоднорідний характер суспільно-політичних позицій громадівців, більшість з яких займала помірковані позиції, не бажаючи втручатися у політичні справи, між тим як інша частина дотримувалась радикальних, а то й революційних поглядів. Окрему увагу слід приділити висвітленню наукової спадщини, суспільних поглядів та практичної діяльності М.Драгоманова, одного з найвидатніших представників українського суспільного руху.
Тема 21. Культура України ХІХ ст. (4 год.) План 1. Освіта, наука література. 2. Мистецтво: театральне, музичне і образотворче. 3. Фольклор, побут та народне декоративно-ужиткове мистецтво.
|