Основи психотерапії
«Сліпі» Ранні п'єси автора наповнені атмосферою, схожою на сон (важкий, тягучий, нестерпний), коли хотілося скинути з грудей задушливий тягар. Надзвичайно показова для молодого драматурга стала драма "Сліпі" (1890). На березі моря на звалених деревах сиділи сліпі й напружено прислуховувалися, щоб почути кроки поводиря, який мав відвести їх до притулку. Вони не знали, що поводир сидів біля них мертвий, "обличчя його світліше і нерухоміше за все, що навколо". Стояла темна ніч. Сліпі чекали на поводиря. Море хвилювалося, загрожуючи людям загибеллю. І поступово вони втратили надію. Неважко зрозуміти сенс метерлінківських символів: острів - це і життя людини, і Земля у Всесвіті, сліпі - це людство, яке не знаходило виходу; священик-поводир - віра, якої більше не було у людей; чекання на чиїсь кроки - ілюзії життя; невідворотність морського припливу - неминучість смерті. На думку Метерлінка, смерть перебувала завжди поміж людей, але вони не знали цього, не бачили; лише деякі, найвразливіші, відчували її присутність. Наближення смерті може відчути лише мудрий старець, а побачити - мале дитя. У п'єсі немовля заплакало: очевидно, побачило смерть. Проте цей образ міг символізувати і нову віру, яка народилася. Адже сказав поводир наймолодшій сліпій: "Царству старих, мабуть, приходить кінець". «Синій птах» П'єси передвоєнного періоду, зокрема "Синій птах", формально перегукувалися із п'єсами, написаними у 80-90-і роки XIX ст. Однак суттєво змінився їхній загальний настрій, вони стали світлішими, їхні герої втратили свою безпорадність і пасивність, у них з'явилась ясна, шляхетна мета й надія на її здійснення. "Синій птах" - це філософська п'єса-казка, алегоричний і символічний твір про сенс буття і всемогутність людини. Синій птах - це символ щастя, істини, добра. Сюжет драми - пошуки героями загадкового птаха; конфлікт - боротьба добра і зла, світла і пітьми, долання героями всього, що стояло на перешкоді досягнення мети. «Непрошена» "Непрошена" і "Сліпі" (1890), які утвердили славу драматурга нового напряму. Дія в них зведена до процесу очікування. Не випадково критики назвали їх "драмами очікування" - настільки точно вони відповідали програмним вимогам теорії "статичного театру". В обох п'єсах "непрошеною гостею" стає Смерть - одна з трансформацій невідворотної долі в театрі Метерлінка. Робоча програма з навчальної дисципліни Основи психотерапії Освітньо-кваліфікаційний рівень:бакалавр Галузь знань:0301 Соціально-політичні науки Напрям підготовки:6.030102 – „Психологія„ Курс навчання: ІV –й.
Укладач: ст. викл. кафедри психології Кірічек В.В.
Полтава - 2011 І.Загальні положення. 1.1. Мета вивчення дисципліни. Метою дисципліни «Основи психотерапії» є аналіз сучасних наукових досягнень,концепцій і теорії психотерапії,що забезпечує формування фахового світогляду майбутніх психологів.Основні цілі курсу передбачають опанування систематизованого комплексу знань,що відображають сучасний стан розвитку психотерапії;формування системи наукових уявлень,що до лікування різних захворювань за допомогою психологічних методів,впливу на психіку людини і через неї на весь організм;набуття вмінь і навичок такого впливу.
1.2.Характеристика навчальної дисципліни «Основи психотерапії». Цикл дисциплін:професійної та практичної підготовки. Частина циклу:нормативна,варіативна (за вибором). Загальний обсяг дисципліни,види навчальної діяльності,її розподіл по семестрах.
|