Розрахунок.
Коефіцієнт корисної дії hн враховує гідравлічні, об’ємні і механічні втрати. Для розрахунків hн = 0,65 (НВП – 40/100) Потужність, що відбирається від двигуна на привід пожежного насосу, повинна враховувати втрати з урахуванням трансмісії. Цю потужність на первинному валу коробки передач Nпн1 визначаю по формулі:
Коефіцієнт корисної дії трансмісії hтр. враховує механічні втрати в зчепленні зубчатих коліс коробки відбору потужностей, на тертя в підшипниках, карданному валу, проміжних опорах. Для розрахунків hтр.=0,86. Залежність Nпн1=f(Q1) будується в четвертому квадранті (мал. 5). Для побудови Nпн1=f(Q2) при частоті обертання на 10 % більше номінальної використовується формула теореми подібності:
Ця крива також будується в четвертому квадранті (мал. 5). Щоб визначити, достатньо чи недостатньо потужності двигуна з урахуванням його зносу з переметрами Q1, H1 і Q2, H2 необхідно побудувати в третьому квадраті зовнішню швидкісну характеристику двигуна з урахуванням втрат на привід агрегатів та зносу двигуна, яка визначається по формулі:
Кk -коефіцієнт зменшення стендової характеристики. Для двухосних автомобілів Кk=0,88. Для багатоосних автомобілів Кk=0,85.
Щоб оцінити можливість роботи двигуна, що має потужність Nдв і частота обертання валу насосу n1 і n2 для конкретної насосно-рукавної системи необхідно: 1. З точки Q2 провести пряму лінію до перетину з графіком Nпн1=f(Q2). Отримаємо значення потужності, що відбирається від двигуна на привід насосу з частотою обертання на 10 % більше номінального (n2). 2.Частота обертання валу двигуна nдв2 для приводу насосу з частотою n2 визначається по формулі:
При сумісній роботі двигуна з відцентровим насосом враховується, що в звичайних умовах експлуатації двигун повинен працювати переважно в режимі середніх обертів, двигун не розрахований на роботу в режимах, близьких до максимальних, тобто передбачається запас потужності і частоти обертання. Для збільшення строку служби двигуна рекомендується приймати значення частоти обертання (0,7…0,8)nmax, в цьому випадку запас потужності в робочому режимі повинен бути не менше 8 % від значення номінальної потужності, що вживає насос. Передаточне відношення коробки відбору потужності визначається по формулі:
На осі абсцис в третьому квадранті (мал. 5) в масштабі відкласти значення отриманої частоти обертання валу двигуна Nдв2 і з цієї точки провести пряму лінію, паралельну вісі ординат до перетинання з прямою, проведеною з точки NПН2. Точка перетину цих ліній вказує на роботу двигуна з вибраною насосно-рукавною системою. Якщо точка (К) знаходиться вище графіка потужності Nдв2=f(nдв), то такий двигун в стані забезпечити роботу заданої насосно-рукавної системи. Якщо (К) знаходиться під графіком потужності, то робота заданої системи неможлива.
ЛІТЕРАТУРА 1. Закон України про пожежну безпеку, Київ, 1993. 2. М.Д. Безбородько и др. "Пожарная техника", М., ВИПТШ МВД СССР, 1989. 3. Краткий автомобильный справочник НИИАТ - М., Транспорт, 1985. 4. П.И. Бортницкий, В.И. Задорожный "Тягово-скоростные качества автомобилей. Справочник" - Киев, "Вища школа", 1978. 5. Н.А. Бухарин и др. "Автомобили" - Л., Машиностроение, 1973. 6. Настанова з технічної служби пожежної охорони МВС України, Київ, 1992. 7. А.Ф. Иванов "Пожарная техника. Часть І: Пожарно-техническое оборудование" - М., Стройиздат, 1988. 8. А.Ф. Иванов "Пожарная техника. Часть І: Пожарные автомобили" -М., Стройиздат, 1988. 9. Пожарная техника. Каталог-справочник, М., ЦНИИТЗ Строймаш,1974. 10. В.П. Алексеев, Н.А. Иващенко, В.И. Ивин и др. "Двигатели внутреннего сгорания" - М., Машиностроение, 1980.
|