Методи захисту від впливу шуму
Захист від шуму відповідно до ДСН 3.3.6.037-99 повинен здійснюватися розробкою шумобезпечної техніки, застосуванням засобів і методів колективного захисту [4], засобів індивідуального захисту [6], а також будівельно-акустичними методами. Основні методи зниження виробничого шуму: усунення причин або ослаблення шуму в джерелі його виникнення; зниження шуму на шляхах його поширення; використання індивідуальних засобів захисту. Ослаблення шуму в джерелі його виникнення – найбільш раціональний засіб боротьби з шумом. Зниження шуму на шляху його поширення досягається комплексом будівельно-акустичних заходів. До них відносяться раціональні планувальні рішення (насамперед видалення джерел шуму на відповідну відстань від об'єктів, що захищаються, звукоізоляцію, звукопоглинання і звуковідбиття шуму). Шум, що поширюється в повітрі (повітряний звук), найбільш радикально може бути знижений влаштуванням на шляху його поширення звукоізолюючих перешкод у вигляді стін, перегородок, перекриттів, спеціальних звукоізолюючих кожухів, кабін і т.п.
2. Експериментальна частина Прилади та обладнання: 1. Вимірювач шуму і вібрації ВШВ-003 (рис. 5.1). 2. Лабораторне джерело шуму. 3. Звукоізолюючі кожухи з листової сталі і ДВП.
Порядок виконання досліджень 1. Викладач перевіряє готовність студентів до роботи і засвоєння ними теоретичних положень про шум, його фізичні характеристики, принципи нормування і методи захисту від шуму. 2. Викладач знайомить студентів із приладом для виміру шуму ВШВ-003 і лабораторним стендом. 3. Студенти самостійно виконують виміри параметрів шуму лабораторного джерела, без засобів звукоізоляції, а потім застосовуючи звукоізолюючі кожухи із листової сталі і ДВП. 4. Студенти аналізують результати вимірів і роблять висновок про ефективність досліджуваних звукоізолюючих кожухів. Підготування приладу ВШВ-003 до роботи і проведення вимірів Вмикання приладу здійснюють перемикачем "РІД РОБОТИ". Встановити перемикач "РІД РОБОТИ" в положення "+". При цьому положенні здійснюється контроль напруги на живлення приладу. Стрілка приладу, що показує живлення, повинна знаходиться в межах від 7 до 10 дБ. Про наявність напруги свідчить також світіння одного з світлодіодів перемикача "ДІЛЬНИК". Встановити перемикач "РІД РОБОТИ" в положення "F" (швидко) або "S" (повільно). Вимірювач ВШВ-003 готовий до роботи. Вимірювання рівнів звука в децибелах А на характеристиці А виконують в такій послідовності: а) кнопки "V", "I кГц" і "ФІЛЬТРИ ОКТАВНІ" повинні бути відключені, тобто знаходитися у віджатому стані. Перемикач "РІД РОБОТИ" встановити в положенні "ВІДКЛ"; б) обережно з'єднати мікрофонний капсул М-101 із передпосилювачем, останній за допомогою кабелю з'єднати з розніманням приладу; в) перемикачі приладу встановити в положення: "ДІЛЬНИК І - 80", "ДІЛЬНИК ІІ – 50";"ФІЛЬТРИ-А";"РІД РОБОТИ -S"; г) після хвилинного самопрогріву робити вимір рівня звуку поступово, спочатку перемикачем "ДІЛЬНИК І", а потім "ДІЛЬНИК ІІ", вивести стрілку приладу в сектор 0–10 дБ, для зручності можна використовувати світлове табло, що фіксує суму положень перемикачів "ДІЛЬНИК І" і "ДІЛЬНИК ІІ" за шкалою "Д" навпроти світлодіода. Для одержання результату виміру скласти показання світло діода і вимірювальної шкали на передній панелі приладу. Якщо періодично загоряється індикатор "ПЕРЕВАНТАЖЕННЯ", необхідно переключити "ДІЛЬНИК" на рівень вище.
Рис. 5.1. - Загальний вигляд вимірювача шуму та вібрації ВШВ-003
Вимірювання рівня звукового тиску в октавних смугах частот проводять при натиснутій кнопці "ФІЛЬТРИ ОКТАВНІ". Переключаючи перемикач, необхідно включити по черзі середньогеометричні частоти 31,5; 63; 125; 250; 500; 1000; 2000; 4000; 8000 Гц, установлюючи щоразу перемикач "ДІЛЬНИК І" і "ДІЛЬНИК ІІ" у положення, при якому стрілка вимірювального приладу займає положення 0 – 10. При цьому відлік здійснюється аналогічно виміру рівня звуку. Визначення акустичної ефективності звукоізолюючих кожухів Ознайомившись з теоретичною частиною і вивчивши принцип дії приладу ВШВ-003, треба приступити до проведення експериментальних досліджень. Лабораторний стенд (рис. 5.2) включає шумомір ВШВ-003, мікрофонний капсул М-101, лабораторне джерело шуму і змінні звукоізолюючі кожухи виготовлені із листової сталі та ДВП. Спочатку студенти виконують виміри рівней звукового тиску в октавних смугах частот, дБ і рівней звуку, дБА, що випромінюються лабораторним джерелом шуму без застосування звукоізолюючих кожухів. Результати вимірів заносять до протоколу. Після цього, почергово джерело шуму вкривають звукоізолюючими кожухами, виготовленими із листової сталі та ДВП, виконують виміри аналогічно тому, що і без застосування звукоізолюючих кожухів. Результати вимірів заносять до протоколу. Окрім результатів вимірів до протоколу заносять нормативні рівні звукового тиску та рівні звуку за ДСН 3.3.6.037-99 (додаток 5.1) для виду трудової діяльності, що виконується в лабораторії.
|